اصول طراحی ویلا

با پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع زندگی صنعتی، جدایی افراد از محیط بکر و آرام طبیعت کم و بیش منجر به گسترش آشفتگی، افسردگی و خستگی روحی در جامعه شده است. علاوه بر آن افزایش جمعیت متمرکز شهری و وجود آلودگی های زیست محیطی، ناخودآگاه ایده داشتن باغ، باغچه و یا ویلایی خارج از محدوده­ شهری و در منطقه ه­ای خوش آب و هوا را در ذهن پر رنگ تر می کند. محیطی برای بهبود کیفیت زندگی و تسکین روحی شهروندان که اگر چه از فضای شهر فاصله دارد ولی می بایست از لحاظ امکانات، هم تراز ساختمان های شهری باشد و اصول طراحی ویلا در آن رعایت شود تا در مدت زمانی که افراد قصد استفاده از این مکان را دارند دچار محدودیت های غیر ضروری و مشکلات رفاهی نباشند.

از این رو باید نسبت به طراحی ویلا و باغ توجه ویژه ای صرف نمود، چه در قسمت طراحی فضای بیرونی و اطراف ویلا و چه در طراحی فضای داخلی، که قطعا نسبت به طراحی داخلی واحد های مسکونی متداول تفاوت هایی خواهد داشت.

طراحی ویلا

آنچه در این مقاله می خوانید :

 – طراحی داخلی

 – طراحی خارجی

 – ویژگی های طراحی برتر

 – جمع بندی اصول طراحی ویلا

 – طراحی ویلا دوبلکس

 – اصول طراحی ویلا دوبلکس چه مواردی هستند؟

طراحی داخلی ویلا:

وجود فضاهای بزرگ با سقف های بلند و استفاده از نور طبیعی محیط، شاید مهم ترین پارامترها در طراحی مطلوب باشد. هم چنین طراحی باید به گونه­ای انجام شود که علاوه بر اینکه دیوارهای پیرامونی به عنوان جدا کننده فضای داخلی و خارجی عمل می کنند، از قسمت هایی نیز دسترسی به فضای خارجی را به گونه­ای معمارانه و هنرمندانه فراهم سازند.

پیشنهاد: برای یک طراحی جذاب امروزی، استفاده ازمعماری دوبلکس و سقف های بلند اولین پیشنهاد است. در این مدل از طراحی فضا های عمومی و خصوصی برای استفاده­ راحت تر کاربران از یکدیگر جدا شده است.

استفاده از نور جنوب و وجود درهای بازشونده کشویی بزرگ نیز، نکته­ بسیار مهمی است که می­تواند در زمان عصرگاهی و غروب خورشید، فضای داخلی را به فضای خارجی متصل نموده و موجب افزایش سطح بهره وری نوری و نشاط ساکنان گردد.

طراحی ویلا

طراحی خارجی ویلا:

پس از طراحی فضاهای داخلی و توجه به الزامات و نیاز های یک ویلا نوبت به طراحی فضای خارجی می رسد. با توجه به این که هدف از استفاده از فضای بیرونی باغ و ویلا لذت بردن از فضای سبز و آب و هوای دلچسب است، طراحی این فضا می بایست به گونه ای انجام شود که حداکثر کارایی و رضایتمندی ساکنین را تامین نماید.

جانمایی صحیح المان هایی همچون آلاچیق، باربیکیو، آبنما به همراه استخر، و تونل طبیعت از مهم ترین بخش های طراحی Landscape یا چشم انداز ویلا می باشد.

در نظر گرفتن باغچه های گل کاری شده و فضای سبز کافی، چیدمان درست درختان و انتخاب صحیح نوع پوشش گیاهی منطبق با محیط، تأثیر مهمی را در زیبایی فضای ویلا و تبدیل شدن آن به یک مکان چشم نواز و فرحوی بخش بر جا می گذارد.

اصول طراحی ویلا

ویژگی های طراحی برتر:

استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در زمینه­ تأمین برق مصرفی از طریق سلول های خورشیدی، تأمین آب گرم مصرفی از طریق آبگرمکن های خورشیدی، مجهز کردن فضای خارجی به آبیاری قطره­ای و هوشمندسازی آن، تجهیز کل فضاها به سیستم های امنیتی و قابلیت کنترل از راه دور از مواردی است که ویلا، باغ یا باغچه ساخته شده را دارای مزیت رقابتی می نماید. از سوی دیگر نورپردازی جذاب و کاربردی محیط داخل و خارج و همچنین نورپردازی­ بین گیاهی و استفاده از سیستم های هوشمند در این زمینه نیز از مهم ترین عوامل برتری طراحی سازه نهایی بر رقیبان خود خواهد بود.

طراحی ساختمان مسکونیحتما بخوانید : طراحی ساختمان مسکونی

جمع بندی اصول طراحی ویلا:

به طور کلی طراحی فضاهای اسکان موقت تفریحی نظیر باغ و ویلا باید لوکس، چشم نواز و در عین حال کاربردی و مقبول باشد تا شرایط برای استراحت و تفریح مسافران و ساکنان به بهترین نحو مهیا شود.

 •  روند طراحی و اجرای باغ و ویلا :

  ثبت ابعاد زمین
  توجه به جهت طلوع و غروب خورشید
  جانمایی ساختمان ـ زمین بازی ـ آبنما ـ استخر و کلیه­ فضاهای مورد نیاز
  طراحی راه های ارتباطی مناسب بین فضاها
  طراحی داخلی فضای ساختمان با توجه به میزان نورگیری، ارتفاع طبقات و کاربردهای مد نظر
  انتخاب نوع متریال مصرفی درفضاهای داخلی و خارجی

 • پیش­بینی تأسیسات مورد نیاز به شرح زیر :

  ۱ـ سیستم سرمایش مناسب
  ۲ـ سیستم گرمایش مناسب ترجیحاً با استفاده از سیستم خورشیدی و گرمایش از کف
  ۳ـ آبیاری قطره­ای هوشمند
  ۴ـ سیستم ایمنی مناسب
  ۵ـ پمپ و موتورخانه و جانمایی آن
  ۶ـ نورپردازی هوشمند جهت امنیت و بازده بیشتر
  ۷ـ اتاق سرایداری
  ۸ـ انبار جهت وسایل باغداری

طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا و مخصوصا طراحی ویلا دوبلکس یکی از دغدغه های مهم زندگی امروزه می باشد. آنها برای فرار از دود و دم و شلوغی شهرهای بزرگ، ترجیح می دهند در مکانی آرام و خلوت و البته خوش آب و هوا زمینی را تهیه کرده و اوقات فراغت خود را در کنار خانواده در آنجا سپری نمایند. اما همه این را می دانند که قرار است فقط یک بار طراحی آنها صورت گرفته و ساخته شود و آنها باید سالها در این ویلا به آرامش برسند، پس یک طراحی ویلای دوبلکس عالی تنها گزینه برای شما می تواند باشد. به همین دلیل است که عرض می کنیم طراحی ویلای دوبلکس یک چالش بزرگ برای مردم امروزه شده است.

پلان ویلا دوبلکس باید مطابق سلایق شما طراحی و ساخته شود تا یک عمر بتوانید در آن آسایش داشته باشید. دوبلکس بودن یک ویلا از این نظر می تواند مهم باشد که شما در یک زیربنای ثابت بتوانید مساحت بیشتری برای پلان داخلی ویلا در اختیار داشته باشید و فضاها در آن به اندازه کافی دلباز و آرامش بخش باشد. این یک برتری بزرگ پلان ویلا دوبلکس نسبت به ویلای معمولی است.

طراحی ویلا دوبلکس

اصول طراحی ویلا دوبلکس چه مواردی هستند؟

اصول طراحی ویلا دوبلکس، تقریبا اصول ثابتی هستند که اکثریت به آنها تسلط داشته و اصول کلی این نوع ویلاها دیگر بر کسی پوشیده نیست. اما تفاوت های بزرگ و بارز در طراحی مدرن دوبلکسی که آرامش بخش و ایده آل باشد ، در رعایت نکات بسیار جزئی اما فوق العاده مهم در طراحی باغ ویلا شماست که رعایت این نکات را شما می توانید در ویلاهای مختلف ببینید. شما با ورود به این ویلاها احساس دلنشین و مفرحی خواهید داشت و این تفاوت ها را احساس خواهید کرد.

در این نوشته قصد داریم برخی از نکات جزئی اما حیاتی طراحی ویلای دوبلکس را که با تجربه و نظرات معماران بزرگ و قدیمی به دست آمده است را با هم مرور نماییم. این نکات فوق العاده در طراحی ویلا احتمالا در هیچ سایتی در اختیار شما قرار نمی گیرد. با رعایت این اصول, ویلای دوبلکس شما یک طراحی فوق العاده خواهد شد که لذت آن فقط نصیب شما و اطرافیان شما خواهد شد.

– در طراحی ویلای دوبلکس جهت ها را جدی بگیرید.

بهترین مکان برای طراحی ویلای دوبلکس و ساخت آن شمالی ترین قسمت زمین است. نور و صرفه جویی در مصرف انرژی، اصلی ترین برای این نکته می باشند. طراحی داخلی ویلا و نمای ویلا دوبلکس شما نیز به مراتب زیباتر و بهتر خواهد شد. خورشید از سمت مشرق طلوع می کند و در طول روز، متمایل به جنوب به سمت مغرب حرکت کرده و از آن غروب می نماید. وقتی طراحی ویلای شما، مطابق این جهت نمایی باشد، بهترین نتیجه را برای دریافت نور و صرفه جویی در مصرف انرژی برای شما خواهد داشت. نمای ویلا دوبلکس شما نیز به سمت خورشید خواهد بود.

– سایه بان های شمالی و جنوبی در نمای ویلا دوبلکس

نور خورشید در ساعت های میانه روز می تواند روی اعصاب ساکنین ویلا شما باشد. در طراحی باید به اندازه سایبان های روی پنجره ها در قسمت شمالی و جنوبی ویلا حتما دقت نمایید. همانقدر که لازم است در قسمت جنوبی از سایبان های بلندتری استفاده نمایید، در شمال می توانید تا حد زیادی اندازه این سایبان ها را کاهش دهید. در زمستان می توانید از این نکته طلایی برای حفظ حداکثری انرژی در ویلای خود بهره ببرید.

– شما در یک آپارتمان زندگی نمی کنید.

اندازه فضاها و ارتفاع سقف در طراحی ویلا  با یک آپارتمان بسیار متفاوت است، اما این تنها تفاوت میان این دو نمی باشد. آپارتمان ها محدودیت های بسیار زیادی در دریافت نور در خانه دارند که ویلاهای دوبلکس از این محدودیت ها برخوردار نیستند. پس ویلای خود را مانند آپارتمان طراحی نکنید.

– اندازه فضاها در طراحی

یکی از مزیت های بزرگی که می توانید در طراحی ویلا و البته در طراحی ویلا مدرن دوبلکس خود داشته باشید ، اندازه فضاهای دلخواه برای شما است.  طراحی داخلی ویلا در اینجا اهمیت بالایی به خود می پذیرد. زیرا قرار است شما مطابق استانداردهای خانواده خود و سبک زندگی خود دست به طراحی داخلی ویلای خود بزنید.

اگر مهمان پذیر هستید و از فضاهای بزرگ لذت می برید، سالن اصلی خانه می تواند حکم دریا را در خانه شما ایفا نماید. در اندازه این دریای بی کران در طراحی و ساخت ویلا  دقت نمایید زیرا به شدت به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت.

می توانید به جای یک سالن بزرگ، از ۲ یا حتی ۳ سالن برای طراحی داخلی ویلا دوبلکس خود بهره ببرید. این مسئله برای جداسازی فضاها می تواند کمک شایانی به طراحی شما داشته باشد ، محل قرار گیری اتاق ها را مشخص تر نماید و آشپزخانه شما را با ارتباط به سالن های مختلف، مانند یک مروارید درون صدف نشان دهد.

بهینه سازی سازه های فولادیحتما بخوانید : بهینه سازی سازه های فولادی

– در طراحی ویلا مدرن دوبلکس دیوار شیشه ای را فراموش نکنید.

سعی کنید در قسمت هایی که در معرض تابش نور مستقیم آفتاب می باشد، از دیوارهای شیشه ای برای طراحی مدرن خود بهره ببرید. البته آب و هوای منطقه سکونتی شما بسیار در این امر موثر است. در قسمت هایی از ویلا این کار تقریبا ممنوع می باشد. اما در جهت جنوب زیبایی خاص و منحصر به فردی به ویلا شما خواهد بخشید.

– محل جانمایی پله ها در طراحی ویلا دوبلکس

این یکی از طلایی ترین نکات در طراحی ویلای شما می باشد. بارها پیش آمده است که پس از طراحی مالکین تصمیم به تغییر محل قرار گیری پله ها در داخل پلان ویلای دوبلکس خود شده اند. بهترین محل را باید برای آن انتخاب نمایید. حتما دقت داشته باشید که پله ها جلوی نور را نگیرند، فضاهای اصلی را اشغال ننمایند و امکان دسترسی از پایین و بالای پله به قسمت های مختلف به راحتی موجود باشد.

– ارتفاع سقف در طراحی ویلای دوبلکس

ارتفاع سقف در نظر گرفته شده برای ویلا دوبلکس می تواند همه چیز را تحت الشعاع قرار دهد. بهترین طراحی داخلی ویلا می تواند در یک ارتفاع سقف نامناسب گم شود و ارزش خود را از دست بدهد و یک طراحی داخلی ویلای معمولی با یک ارتفاع سقف مناسب می تواند ایده آل و فوق العاده به نظر برسد. به هیچ وجه در ارتفاع سقف ویلای دوبلکس خود خساست به خرج ندهید و تا جایی که قوانین اجازه می دهند ، آن را افزایش دهید.