شاپ دراوینگ (درایینگ)

نقشه های کارگاهی که با نام تخصصی شاپ دراوینگ در بین مهندسین مرسوم می باشد در واقع خلا بین مهندس طراح و مهندس مجری را به نحوی کاملا دقیق پر می کند. پس از آنکه نقشه های معماری توسط آرشیتکت طراحی و ارائه می شود ، سازه باید توسط یک مهندس سازه طراحی شود تا ابعاد و مقاطع دقیق ستون ها، تیر ها و بادبندها ، محل اتصال نشیمن ها ، جزئیات سوراخکاری قطعات ، پلان های نصب و …معین گردد. 

با توجه به مقدمه فوق به حساسیت و دقت کار در نقشه های کارگاهی پی می بریم و این مرحله از کار توسط یک مهندس عمران انجام می گردد. نقشه های کارگاهی معمولا بوسیله نرم افزارهای مهندسی مانند اتوکد (AUTOCAD) ، تکلا (TEKLA) و … تهیه می گردد، اما با توجه به دقت نرم افزار تکلا و محیط سه بعدی آن ، به دیگر نرم افزارهای مهندسی ارجحیت ویژه ای دارد.

طراحی نقشه های شاپ

برخی از خدمات قابل ارایه توسط نرم افزار Tekla Structures – Xsteel 

• تهیه یک مدل سه بعدی در مقیاس حقیقی که در محل نصب خواهد گردید ارایه این مدل سه بعدی کمک شایان توجهی به کاهش خطای انسانی در ضمینه طراحی سازه وهمچنین قرارگیری المان های مختلف اعم از اتصالات ، تیرهای اصلی وفرعی و پله های سازه می تواند داشته باشد. 
• افزایش سرعت به دلیل استفاده از اتصلات هوشمند .
• تهیه نقشه تک تک قطعات به کار رفته در سازه 
• تهیه نقشه های مربوط به مونتاژ تمام قطعات 
• سرعت بخشیدن به عملیات نصب به دلیل برطرف شدن تمامی بر خوردهای موجود بین اعضای سازه
• تهیه گزارشات مربوط از جمله لیست قطعات مونتاژ ، لیست جزء به جزء قطعات ، متریال لیست ، لیست پیچ ومهره استفاده شده در سازه ،  همچنین می توان از گزارشهای مختلف نرم افزار برای تهیه یک صورت وضعیت بی عیب ونقص استفاده کرد 
• تهیه نقشه های نصب جهت سهولت و سرعت بخشیدن به کار نصب سازه

 

شاپ نقشه های نفت و گاز

تجهیزات در حوزه نفت و گاز شامل مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی، برج های تقطیر، مخازن ذخیره و… میباشد، طراحی موارد نامبرده شده بر اساس استاندارهای بین المللی ASME SEC.VII, API, TEMA صورت میگیرد.

واحد طراحی و مهندسی تجهیزات فوق را بر اساس استاندارد طراحی و نقشه های ان را تهیه می نماید.

به دلیل تسریع در زمان ساخت و دقت بالا تلرانس ساخت نقشه های جنرال و برخی از جزییات بصورت شاپ دراوینگ توسط واحد مهندسی با نرم افزار AUTO CAD تهیه و به مهندسی تولید ارجاع می شود. نقشه های شاپ دراوینگ معمولا شامل ماشینکاری قطعات، سوراخکاری، برشکاری میشوند.

برای نمونه:

تجهیزاتی ماننده مبدل های حرارتی که دارای FORG RING و قطعات BUNDLE می باشد برای سهولت در ساخت و دقت آن تهیه نقشه های شاپ دراوینگ اجتباب ناپذیر می باشد، این قطعات شامل موارد ذیل میباشد:

نقشه های SHOP جهت ماشینکاری TUBESHEET

نفشه های SHOP جهت سوراخکاری TUBESHEET

نقشه های SHOP جهت برش BAFFLE

نقشه های SHOP جهت سوراخکاری BAFFLE

نقشه های SHOP جهت ماشینکاری BODY FLANGE

نقشه های SHOP جهت سوراخکاری BODY FLANGE تهیه و به مهندسی تولید ارجاع میگردد.

همچنین در برخی از تجهیزات به دلیل حساسیت و خاص بودن شکل و ابعاد هندسی آن و دقت در تلرانس ساخت نقشه های SHOP DWG. تهیه میگردد.

به عنوان مثال عدسی مربوط به مخازن تحت فشار، سینی های برج های تقطیر، رینگاهی تقویتی مخازن تحت فشار و… شامل آن میگردد.

 

جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با بخش طراحی شاپ درائینگ تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۸۸۵۵۰۸۶۸-۰۲۱ ؛ ۰۹۱۲۶۰۴۱۶۰۸      ایمیل : engineerplus.ir@gmail.com