جانمایی تجهیزات آشپزخانه

۱- پکیج یا آبگرم کن با محفظه احتراق باز:

الف) در صورتی که از پکیج دیواری با محفظه احتراق باز استفاده می نمایید بایستی بدانید این شعله ی دستگاه از اکسیژن محیط استفاده می کند بنابراین در صورت نصب در داخل فضای بسته می بایست محیط دریچه تامین اکسیژن داشته باشد.

ب) دستگاه نباید در معرض وزش باد به صورت مستقیم قرار گیرد.

ج) دود کش این دستگاه ها می بایست نسوز و با قطر داخلی ۱۵ سانتی متر بدون تغییر مسیر تا پشت بام امتداد یابد.

د) قرار دادن کلاهک H در انتهای لوله برای جلوگیری از ورود آب باران ضروری است.

۲- پکیج یا آبگرم کن با محفظه احتراق بسته:

الف) این دستگاه اکسیژن مورد نیاز خود را از فضای بیرون و توسط یک دودکش دوجداره به قطر خارجی ۱۰ سانتی متر تامین می نماید در نصب اینگونه پکیج ها می بایت توجه داشت طول معادل لوله ی دود کش نمی تواند از ۳ تا ۴ متر بر اساس استاندارد شرکت تولید کننده بیشتر باشد بنابراین موارد استفاده از آن در ساختمان های یک طبقه یا چند طبقه ای که قرار است دودکش از دیوار جانبی خارج گردد می باشد.

تذکر:

پیشنهاد می گردد قبل از جانمایی محل پکیج مقاله پکیج دیواری را مطالعه نموده و یا از مشاوره رایگان گروه مهندسی ابتکار استفاده نمایید.

۳- اجاق گاز:

محل قرارگیری اجاق گاز می بایست شرایط ذیل را داشته باشد:

الف) دور از پنجره (امکان آتش سوزی در پرده و یا خاموش شدن شعله با وزش باد)

ب) تعبیه محل مناسب جهت قرارگیری هود و مسیر لوله کشی مربوطه.

لوله کشی هود می بایست توسط لوله های مجزا برای هر واحد به پشت بام امتداد یابد. در مواردی که در نظر گرفتن محل رایزر برای این لوله ها دشوار است با مشورت ناظر اداره گاز می توان لوله های هود را در هر طبقه به فضای جانبی ساختمان متصل نمود.

تذکر:

باید توجه داشت که خروجی هود به هیچ وجه نباید به درز انقطاع ساختمان متصل گردد چرا که امکان گرفتگی داشته همچنین مسیر ورود حشرات به داخل ساختمان خواهد شد.

۴- سینک ظرفشویی:

الف) محل قرارگیری سینک در زیر پنجره توانایی قرار دادن کابینت و آبچکان بالای سینک را از بین می برد و همچنین لوله کشی ونت مربوط به آن را با مشکل مواجه می نماید.

تذکر: در چنین شرایطی می بایست با مهندس مهندس تاسیسات پروژه خود مشورت کنید همچنین شما می توانید از مشاوره رایگان گروه مهندسی ابتکار استفاده نمایید.

ب) در صورت قرارگیری سینک بر روی دیوار جانبی ساختمان در ساختمان های فلزی و وجود بادبند، باید توجه داشت مسیر لوله های فاضلاب و ونت بر روی دیوار مشکل ساز نشود.
انجمن مهندسین عمران ایران

ج) در ساختمان های بتنی نیز می بایست توجه داشت قرار گیری سینک بر روی پل های بتنی موجب بالا آمدن کف تمام شده ساختمان به ارتفاع ۱۰-۵ سانتی متر می شود.

د) در صورت تمایل به اجرای سینک به صورت جزیره ای (داخل اپن آشپزخانه) سیستم لوله کشی ونت با مشکل مواجه می شود.  تذکر: در این خصوص می بایست با مهندس مکانیک ساختمان مشورت نمایید. همچنین شما می توانید از مشاوره رایگان گروه مهندسی ابتکار نیز برخوردار شوید.

۵- لباس شویی و ظرف شویی:

در مشخص نمودن محل قرارگیری این لوازم موارد ذکرشده در خصوص محل قرارگیری سینک می بایست مورد توجه قرار گیرد.

۶- کف شور:

در تعیین محل کف شور توجه به طریقه شیب بندی کف آشپزخانه بسیار مهم است .در ساختمان های بتنی می بایست به محل کفشور و محل قرارگیری لوله ای قائم فاضلاب دقت داشت چراکه وجود پل بتنی بین آنها موجب پایین تر آمدن سقف کاذب طبقه زیرین خواهد شد.

۷- یخچال:

در نظر گرفتن شیر آب برای یخچال های ساید بای ساید بسیار حائز اهمیت بوده و در انتخاب محل مناسب یخچال توجه به طریقه باز شدن درهای یخچال و عدم تداخل با سایر تجهیزات اهمیت دارد.

منبع : سایت عمران پویا