مقررات ملی ساختمان

//مقررات ملی ساختمان

مقررات ملی ساختمان

بخش مقررات ملی ساختمان در قسمت فایل های مورد نیاز اپلیکیشن دستیار مهندس قرار دارد.

در این بخش ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان قرار گرفته است.

همچنین برای دانلود این مباحث می توانید به سایت عمران پویا صفحه مقررات ملی مراجعه نمایید.

مقررات ملی ساختمان
مقررات ملی ساختمان

لیست این مباحث به شرح زیر می باشد:

مبحث ۱ مقررات ملی : تعاریف
مبحث ۲ مقررات ملی : نظامات اداری
مبحث ۳ مقررات ملی : حفاظت ساختمان ها در برابر حریق
مبحث ۴ مقررات ملی : الزامات عمومی ساختمان
مبحث ۵ مقررات ملی : مصالح و فراورده های ساختمانی
مبحث ۶ مقررات ملی : بارهای وارد بر ساختمان
مبحث ۷ مقررات ملی : پی و پی سازی
مبحث ۸ مقررات ملی : طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی
مبحث ۹ مقررات ملی : ساختمان های بتن آرمه
مبحث ۱۰ مقررات ملی : طرح و اجرای ساختمان های فولادی

مبحث ۱۱ مقررات ملی : اجرای صنعتی ساختمان ها
مبحث ۱۲ مقررات ملی : ایمنی و حفاظت کار درحین اجرا
مبحث ۱۳ مقررات ملی : طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها
مبحث ۱۴ مقررات ملی : تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع
مبحث ۱۵ مقررات ملی : آسانسورها و پله های برقی
مبحث ۱۶ مقررات ملی : تاسیسات بهداشتی
مبحث ۱۷ مقررات ملی : تاسیسات لوله کشی و تجهیزات گازطبیعی ساختمان‌ها
مبحث ۱۸ مقررات ملی : عایق بندی و تنظیم صدا
مبحث ۱۹ مقررات ملی : صرفه جویی درمصرف انرژی
مبحث ۲۰ مقررات ملی : علائم وتابلوها

مبحث ۲۱ مقررات ملی : پدافند غیر عامل
مبحث ۲۲ مقررات ملی : مراقبت و نگهداری

درباره مقررات ملی ساختمان :

مقررات ملی ساختمان مجموعه ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الارعایه در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه وضع می گردد.

مقررات ملی ساختمان ایران، به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان، بی تردید نقش مؤثری در نیل به اهداف عالی تأمین ایمنی، بهداشت، سلامت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه دارد و رعایت آن ضمن تأمین اهداف مذکور موجب ارتقای کیفیت و افزایش عمر مفید ساختمان ها می گردد. براساس این اهمیت، تدوین مقررات ملّی ساختمان که به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مهندسی ساختمان کشور محسوب می شود.

بیش از دو دهه است که توسط وزارت مسکن و شهرسازی آغاز و با مشارکت جامعه مهندسی کشور و در قالب شورای تدوین مقررات ملی ساختمان و کمیته های تخصصی مباحث، سازماندهی و بی وقفه سیر تکامل خود را طی نموده است. در این مسیر ضمن تکمیل و تجدیدنظر مباحث از پیش تعریف شده و مطابقت آنها با مقتضیات شرایط کشور از حیث اقتصادی، فنی، فرهنگی و اجتماعی، تدوین مباحث جدیدی هم در دستور کار قرار گرفت است که پس از تدوین نهایی و طی مراحل تصویب در اختیار جامعه مهندسی قرار خواهد گرفت.

مدارک فنی کشور

در حال حاضر مدارک فنی متعددی نظیر مقررات ملی، آیین نامه ها، استانداردها و مشخصات فنی در کشور منتشر می شود و استفاده کنندگان لازم است به تفاوت های آنها از نظر هدف از تهیه هر مدرک، لاز م الاجرا بودن، قلمرو، حدود تفصیل، محتوا و سایر ویژگی های خاص هر مدرک توجه داشته باشند که در مورد مقررات ملّی ساختمان می توان ویژگی های زیر را برشمرد:

در سراسر کشور لازم الاجرا است.
احکام به طور خلاصه و اجمالی تدوین می شود.
این مقررات فاقد موارد توصیه ای و راهنمایی است.
بر هرگونه عملیات ساختمان نظیر تخریب، احداث بنا ، تغییر کاربری، توسعه بنا، تعمیر اساسی و نظایر آن حاکم است.

مقررات تدوین شده به خودی خود متضمن کیفیت ساختمان ها نیستند بلکه در کنار تدوین مقررات مذکور توجه به امر ترویج و آموزش آن در میان جامعه مهندسی کشور به طور خاص و دانشجویان، دانش آموزان و آحاد مردم به طور عام از یک سو و ایجاد نظامی کارآمد برای اعمال و کنترل این مقررات و تنظیم روابط دخیل در امر ساخت و ساز، مسئولیت ها، شرح وظایف و مراحل قانونی اقدامات احداث، توسعه بنا، تغییر کاربری و سایر موارد مربوط به ساختمان از طرف دیگر، باید همواره به عنوان راهکارها و ضمانت های اجرایی این مقررات مد نظر سیاست گزاران، مجریان و دست اندرکاران ساخت و ساز قرار گیرد.

تنظیم مقررات ملی

وزارت مسکن و شهرسازی طبق ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظیفه تدوین مقررات ملی ساختمان را به عهده دارد. این وزارتخانه با تشکیل شورایی تحت عنوان «شورای تدوین مقررات ملی ساختمان» با عضویت استادان و صاحبنظران برجسته کشور به منظور نظارت بر تهیه و هماهنگی بین مباحث از حیث شکل، ادبیات، واژه‌پردازی، حدود و دامنهٔ کاربرد و همچنین با تشکیل‌دادن «کمیته‌های تخصصی» شرایط لازم برای تدوین این مقررات را به وجود آورده است.

سلسله مراتب تنظیم مقررات ملی

پس از تهیه پیش نویس مقدماتی مبحث مورد نظر، کمیته‌های تخصصی مربوط به هر مبحث پیش نویس مذکور را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داده و با انجام نظرخواهی از مراجع ذیصلاح آخرین اصلاحات و تغییرات لازم را اعمال می‌کنند. متن نهایی پس از تایید شورای تدوین مقررات ملی ساختمان برای تصویب به وزیر مسکن و شهرسازی پیشنهاد می‌شود.

توسط | ۱۳۹۶/۹/۱۲ ۲۱:۰۷:۴۵ ۲۶ام, مهر ۱۳۹۶|دستیار مهندس|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

3 + سیزده =