مشخصات نرم افزارهای تهیه نقشه های شاپ

تهیه نقشه های کارگاهی (شاپ دراوینگ Shop Drawings)، خدمات قابل ارائه : – مدلسازی سه بعدی سازه با استفاده از نرم افزار(Tekla Structures) – ایجاد یک مدل سه بعدی با مقیاس واقعی کمک شایانی به کاهش خطا های انسانی جهت درک سازه و موقعیت استقرار المانها نسبت به یکدیگر، کشف و رفع برخوردهای احتمالی (Clash Detection) -امکان سنجی عملیات نصب با در نظر گرفتن نوع اتصالات موجود، و حصول توالی نصب در سازه های پیچیده می نماید. لازم به ذکر است متخصصان این گروه با بهره گیری از امکانات ماکرو نویسی در این نرم افزار سرعت مدلسازی را در پروژه های بزرگ تا حد قابل توجهی افزایش می دهند. (3D Modeling) – تهیه نقشه های کارگاهی ( شاپ دراوینگ ) – مربوط به ساخت قطعات. (Single Part Drawings) – تهیه نقشه های کارگاهی ( شاپ دراوینگ ) – مربوط به مونتاژ قطعات. (Assembly Drawings) – تهیه نقشه های کارگاهی ( شاپ دراوینگ ) – مربوط به نصب قطعات مونتاژ شده در کارگاه. (General Arrangement Drawings) – تهیه نقشه های مربوط به برشکاری بهینه ورقها. (Plate Nesting) – تهیه گزارشهای مربوط به برآورد احجام مختلف کار از جمله لیست قطعات، لیست قطعات مونتاژشده، لیست پروفیلها، لیست ورقها، سطوح رنگ، تعداد پیچ و مهره ها و بسیاری از گزارشهای مرتبط دیگر. (Reports)

شاپ درایینگ (دراوینگ) چیست؟

اصطلاح صحیح شاپ درائینگ می باشد و از ۲ واژه Shop+Drawing تشکیل می شود و به معنای نقشه های کارگاهی می باشد.اصولا هر وقت سخن از طراحی سازه می شود نرم افزارهایی نظیرETABS-STAADPRO-SAP-REVIT قدرت نمایی می کنند. حال بررسی مسائل اجرایی قبل از اجرا و برآورد دقیق پروژه و برنامه ریزی و مدیریت در هنگام ساخت و نصب اسکلت فلزی و انواع سازه های فلزی از مواردی هستند که نیاز به نقشه های کارگاهی در راستای نقشه های محاسباتی را ایجاد می کنند.

در نقشه های کارگاهی (شاپ دراوینگ) دقیقا چه مواردی مشخص می شوند؟

در تهیه نقشه های کارگاهی در مرحله ابتدایی نقشه های محاسباتی -نقشه های معماری و نقشه های ازبیلت فونداسیون به عنوان ورودی های اولیه به گروه شاپ تحویل می شود.

در مرحله دوم سازه به صورت سه بعدی با مقیاسی از سازه واقعی مدل می شود. درشاپ داروینگ شاپ دراوینگ چیست شاپ درایینگ چیست؟ Construction Preconstruction ManskunRasti 2 این مرحله مواردی شامل ابعاد ورق بال و جان ستون های تیر ورق ها و مقاطع کلیه قطعات سازه (نظیر بادبند ها -کلیه اتصالات- زیرسری و ورق های اتصال-کلیه پیچ ها و میل مهار ها و صفحه ستون ها و …) با توجه به نقشه محاسباتی به نرم افزار معرفی می شود.

 مرحله سوم بررسی خطا های احتمالی در نقشه های محاسباتی و اعلام آن به گروه مشاور می باشد.

خطاهایی نظیر عدم تراز بودن ارتفاع تیر ها جهت اجرای سقف- نزدیک بودن پیچ ها به هم و عدم امکان استفاده از آچار-بزرگتر بودن ابعاد ستون ها نسبت به فاصله بولت های صفحه ستون ها و برخورد آن ها با هم و …

 مرحله چهارم تهیه نقشه های کارگاهی شامل نقشه های کد دار- تک برگ پلیت اتصالات به همراه تعداد دقیق و وزن.  نقشه های مونتاژ ستون – تیر و بادبند ها که در آن کد پلیت ها که قبلا جهت برش تهیه شده است در این نقشه ها به همراه محل نصب دوباره مشخص شده است همچنین نقشه های کلی شامل پلان ستون گذاری- پلان تیر ریزی و نماهای عمودی سازه نیز ارائه می گردند.

به طور کل تهیه نقشه های شاپ دراوینگ در امور ساخت و نصب اسکلت فلزی و انواع سازه های فلزی وحتی سوله ها بسیار کارآمد می باشد علاوه بر بهینه سازی مدیریت زمان ،هزینه ها رانیز تا حدی بهبود میبخشد.

نقشه های کارگاهی شاپ دراوینگ

از چه نرم افزار هایی در تهیه نقشه های کارگاهی استفاده می شود و رایج ترین آن ها در ایران کدام است و چه قابلیت هایی دارد؟

درگذشته نه چندان دور این نقشه به صورت دستی تهیه می شدند و برای تهیه این نقشه ها از تعداد نفرات زیادی برای نقشه کشی و همچنین برای نظارت بر این نقشه ها استفاده می کردند در کل یک فرایند اصطکاکی و زمان بر بود که اکثرا در پروژه های صنعتی و ساختمانی خاص مثل کارخانه سیمان …انجام می شد. شایان ذکر است در حال حاضر نیز هستند کارخانه هایی که نقشه های کارگاهی را تهیه نمی کنند و به روش سنتی و از روی فایل مادر سازه کار ساخت را انجام می دهند. درکل در کشور ما از نرم افزار تکلا استراکچرز Tekla structures که به نام Xsteel نیز معروف است در اکثر پروژه ها استفاده می کنند و رایج تر است اما نرم افزار های دیگری نیز هستند که چنین توانایی هایی دارند که در ذیل اسم معروف ترین آن ها آورده شده اند.

– Bocad

– Bentley Microstation

– Bentley Geopak Rebar

– Revit Structure

– Solidworks

انتخاب صحیح نرم افزار و مسلط بودن اپراتور به نرم افزار و تخصص داشتن در زمینه پروژه ای که می خواهد مدل شود و نقشه های کارگاهی آن تهیه شود از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که برآوردی نادرست با ابعادی غلط در یک پروژه علاوه برضرر و زیان اقتصادی فاجعه آفرین است.

نرم افزار شاپ دراوینگ

 

برخی از خدمات قابل ارایه توسط نرم افزار Tekla Structures – Xsteel

تهیه یک مدل سه بعدی در مقیاس حقیقی که در محل نصب خواهد گردید و ارایه این مدل سه بعدی کمک شایان توجهی به کاهش خطای انسانی در ضمینه طراحی سازه وهمچنین قرارگیری المانهای مختلف اعم از اتصالات تیرهای اصلی وفرعی و پله های سازه می تواند داشته باشد.

 • افزایش سرعت به دلیل استفاده از اتصالات هوشمند. این اتصالات ابتدا به وسیله تیم متخصصان برطبق نقشه های سازه تولید شده سپس هوشمند سازی و آماده استفاده می گردند.
 • تهیه نقشه تک تک قطعات به کار رفته در سازه.
 • تهیه نقشه های مربوط به مونتاژ تمام قطعات.
 • تسریع بخشیدن به عملیات نصب به دلیل برطرف شدن تمامی بر خوردهای موجود بین اعضای سازه همچنین بررسی دقیق نقشه های سازه توسط کارشناسان.
 • تهیه گزارشات مربوط از جمله لیست قطعات مونتاژ، لیست جز به جز قطعات متریال، لیست پیچ ومهره استفاده شده در سازه. همچنین می توان از گزارش های مختلف نرم افزار برای تهیه یک صورت وضعیت بی عیب ونقص استفاده کرد.
 • تهیه نقشه های نصب جهت سهولت و سرعت بخشیدن به کار نصب سازه.

آشنایی با نرم افزار Tekla Structures) Xsteel)

نرم افزار Tekla Structures از جمله نرم افزار های قدیمی مدلسازی سازه و تهیه نقشه های کارگاهی (شاپ دراوینگ) می باشد. این نرم افزار ابتدا با نام تجاری Xsteel معروف بود و بیشتر افراد قدیمی نیز با همین اسم این نرم افزار را می شناختند اما با افزوده شدن قابلیت های تکمیلی به آن (از جمله مدلسازی سازه های بتنی) به نرم افزار Tekla Structures تغییر نام داد.

روند کارکردن در نرم افزار تکلا بدین ترتیب است که ابتدا بر اساس نقشه های سازه ای که طراحی شده و نقشه های آن در فرمت اتوکد موجود است، قطعات به صورت سه بعدی ترسیم می گردند و سپس مرحله به مرحله پروژه تکمیل می شود. یعنی تیر و ستون ها بر اساس پروفیل ها و طول های معینی که در نقشه سازه موجود است ترسیم می شوند و سپس اتصالات، راه پله ها، مهاربندها و… مدل می شوند. پس از تکمیل مدلسازی (و یا در حین مدلسازی) و کنترل صحت آن، نقشه های کارگاهی به سادگی از تک تک قطعات قابل استخراج است. این نقشه های کارگاهی شامل نقشه های قطعه زنی، نقشه های مونتاژ و نقشه های نصب می باشد.

برخی از قابلیت هایی که می توان در نرم افزار تکلا از آن استفاده نمود عبارتند از:

1- مدلسازی انواع سازه های فلزی و بتنی با هر شکل و پروفیل دلخواه

2- استفاده از دیتیل ها و اتصالات آماده نرم افزار و یا تعریف اتصالات جدید در کاتالوگ

3- امکان شبکه کردن سیستم ها و فعالیت همزمان چند نفر تحت یک سرور (حالت Multi-user)

4- امکان فازبندی کردن هر قسمت پروژه بطوریکه هر فردی در سیستم خود بر روی فاز مشخصی کار کند و در نهایت فازها در یک سیستم تجمیع شوند.

5- تولید انواع نقشه های کارگاهی از جمله نقشه های قطعه زنی (درج جزئیات برشکاری و سوراخ کاری)، نقشه های ساخت، مونتاژ و نقشه های نصب سازه که بطور چشمگیری باعث کاهش خطاهای انسانی در حین تولید نقشه ها به روش سنتی و با نرم افزارهایی نظیر اتوکد خواهد شد.

6- گزارش خروجی دقیقی از مصالح، احجام و المان های استفاده شده در پروژه که کمک شایانی به تهیه لیستوفر بدون خطا خواهد نمود و می توان بر اساس آن برآورد اولیه صحیحی از لیست خریدهای پروژه داشت.

7- امکان فراخوانی نقشه های سازه از نرم افزار اتوکد و ارسال نقشه های شاپ به نرم افزار اتوکد.

8- امکان ارائه توالی نصب بخش های مختلف سازه و بکارگیری تکنیک های مدیریت پروژه در حین عملیات ساخت.

نرم افزار تهیه شاپ xsteel

 

 (Tekla Structures)  نرم افزار تکلا استراکچرز

نرم افزار تکلا استراکچرز که معمولاً با نام تجاری Xsteel در ایران شناخته می شود، یکی از نرم افزارهای کاربردی و یکی از زمینه های شغلی پردرآمد رشتۀ عمران می باشد. از این نرم افزار برای طراحی، مدلسازی و تهیه نقشه های کارگاهی از سازه های فولادی و بتنی به صورت پیشرفته استفاده می گردد. معمولاً در ایران کارخانه های تولید اسکلت فولادی برای مدلسازی و تهیه نقشه های کارگاهی (هم سازه های با اتصالات جوشی و هم سازه های با اتصالات پیچ و مهره ای) از این نرم افزار بهره می برند. مخاطبین آن به فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران محدود نشده و فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی دیگر نیز با یادگیری مبانی اولیه، می توانند از کاربران این نرم افزار باشند.

استفاده از این نرم افزار روز به روز در حال رواج و گسترش بوده به نحوی که ساخت و تولید سازه های با اتصالات پیچ و مهره ای بدون استفاده از این نرم افزار عملاً غیر ممکن می باشد. بنابراین آیندۀ روشنی برای افرادی که مایل به کسب درآمد از این نرم افزار می باشند، رویت می شود.

از قابلیت های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مدلسازی و ترسیم انواع المان های سازه ای مانند ستون ها با مقاطع مختلف (H و باکس)، تیر ورق ها، بادبندها، تیرهای لانه زنبوری، مقاطع غیر منشوری و متغیر، خرپاها، پله ها و …. با دقت میلیمتری.

مدلسازی و ترسیم انواع اتصالات جوشی و پیچ و مهره ای با بالاترین دقت ممکن.

مشاهدۀ سازه به صورت سه بعدی جهت بررسی و رفع مشکلات پیش از ساخت و نصب.

تهیه نقشه های کارگاهی با جزییات کامل و استاندارد سازی آنها، تهیه نقشه های cutting sheet جهت بهینه سازی برش ها، تهیه لیستوفر کامل و دقیق سازه جهت متره و برآورد.

امکان ساخت مدل سازه فلزی و بتنی با تمام جزییات اجرای واقعی قابل ساخت

 انالیز و طراحی تمامی سازه ها به صورت مدل های 3 بعدی

نمایش مدل ساخته شده در رایانه با جزییاتی نظیر واشرها، بولت‌ها، پخ‌ها، ورق‌ها

حرکت در مدل و دیدن آن از زوایای متفاوت، می توانید مانند یک مهندس ناظر درون آن حرکت کنید.

امکان آنالیز و طراحی انواع سازه‌ها در نسخه‌های جدید

امکان تولید نقشه‌های کارگاهی جهت ساخت و نصب به صورت خودکار

ارایه انواع گزارش‌های برآورد مصالح و لیستوفر برای کارهای اجرایی، فهرست قطعات برای پیچ و مهره با طول و …

امکان تقسیم پروژه‌های بزرگ به چندین قسمت جهت تفکیک به چندین فاز

امکان کار گروهی روی یک پروژه در یک زمان جهت تسریع در انجام پروژه

امکان ارتباط انتقال و ورود اطلاعات با سایر نرم‌افزارهای نظیر: Pdms، SAP2000، ETABS، Staadpro، Microstation و …

انتقال اطلاعات به صورت قابل قرائت توسط دستگاه‌های مختلف CNC

ارایه نقشه برش جهت به حداقل رساندن دورریز ورق در کارگاه

بدون نیاز به هیچ‌گونه ترسیم دستی

طراحی اتصالات فولادی را به صورت کامل و دقیق

 

وظایفی که بر عهده تهیه کننده این نقشه ها میباشد شامل وظایف زیر است:

 1. بررسی نقشه های اصلی و یافتن مغایرتها
 2. اعلام مغایرتها و پیگیری جهت دریافت اصلاحات
 3. مدلسازی سازه
 4. تهیه نقشه های اسمبلی، قطعه زنی و نصب به نحوی که قابل ساخت باشند
 5. تهیه لیست خرید
 6. تهیه کارت برش
 7. اعمال رویژنها و تغییرات نقشه های اصلی

در صورتیکه تهیه نقشه شاپ به پیمانکار واگذار شده باشد، شرح وظایف بندهای 5 و 6 بایستی از همان ابتدا توافق گردد. همچنین اعمال رویژنها باعث دوباره کاری می گردد که بایستی هزینه این دوباره کاریها مجزا دریافت گردد.