دانستنی های رنگ

//دانستنی های رنگ

دانستنی های رنگ

ساختار مواد نقاشي يا PAINT عبارت است از:

۱- رزين ها            ۲-ادتيو ها             ۳-رنگدانه ها             ۴-پرکننده ها             ۵-حلالها

رزین

رزين عامل چسبنده و نگهدارنده مواد تشکيل دهنده جامد را روي سطح بازي مي کند. با توجه به ويسکوزيته بالاي رزين ، حلال جهت کاهش ويسکوزيته ( گرانروي) بکار مي رود. با اين روش جريان پذيري و FLOW رنگ بطور مناسب با توجه به شيوه اعمال تنظيم مي شود . رقيق نمودن بيش از اندازه موجب شره لايه رنگ اعمال شده مي گردد.
پيگمنت ها و رنگدانه ها جهت ايجاد فام بکار مي روند  و همچنين مي تواند در حفاظت سطوح در برابر خوردگي  بر حسب نوع رنگ ، نقش مهمي ايفا کنند. پرکننده ها نيز خواص فيزيکي و مکانيکي رنگ را اصلاح نموده و در کاهش قيمت محصول نهائي نقش مهمي دارند. مواد افزودني، موادي هستند که به ميزان کم در رنگ ها مصرف شده و خواص رنگ نهائي را اصلاح مي کنند.

از آنجا که رزين نقش عمده را در حفاظت از سطوح در برابر خوردگي بازي مي کند، معمولا رنگ هاي صنعتي را بر حسب نوع رزين بکار رفته در آنها تقسيم بندي مي کنند. رنگ هاي اپوکسي حفاظت بالائي در برابر خوردگي ايجاد مي کنند ولي در برابر نور خورشيد مقاومت مناسبي ندارند و لذا در سيستم هاي رنگ صنعتي معمولا از رنگ هاي بر پايه پلي يورتان آليفاتيک که مقاومت خوبي در برابر عوامل خورنده محيط هاي صنعتي و همچنين نور خورشيد دارند، به عنوان لايه رنگ بيروني استفاده مي کنند.

رنگ هاي اپوکسي و پلي يورتان ها عموما دو جزئي مي باشند و از آنجائيکه زمان نگهداري رنگ پس از مخلوط شدن بسيار پايين آمده و در حد چند ساعت مي شود، اين دو جزء در زمان کمي قبل از اعمال رنگ بايد مخلوط شوند. لازم به ذکر است زمان نگهداري اين دوجز به تنهائي ، برحسب فرمولاسيون رنگ مي تواند ۶ تا ۱۸ ماه در دماي ۲۵ درجه سانتيگراد باشد.

با توجه به تنوع شرايط موجود درمحيطهاي صنعتي، توصيه مي شود از کارشناسان با تجربه در انتخاب و طراحي سيستم رنگ و اعمال آن بهره گرفته شود تا بازدهي مطلوبي از سيستم حفاظتي رنگ حاصل شود.

در فارسي واژه هاي COLOUR (COLOR) , PAINT , DYE, PIGMENT, HUE   همگي تحت واژه “رنگ” ترجمه شده اند در حاليکه هر کدام از اين لغات بار معنائي خاص خود را دارند. در سالهاي اخير متخصصان ترجمه هائي براي اين موارد اختصاص داده اند که همه آنها هنوز بطور گسترده بين مردم عادي جا نيافتاده است.

بطور کل منظور از لفظ COLOUR (COLOR) مفهوم فيزيکي رنگ که در بر گيرنده فام “HUE” اشباعيت “SATURATION” و درجه روشني ” LIGHTNESS” مي باشد و DYE  به مفهوم رنگرزي و پودر رنگ کننده است که در محمل خود به شکل محلول مي باشد .  Pigment  يا رنگدانه پودر هاي رنگي کننده اي هستند که در محمل خود بصورت ذرات ريز قابل پخش مي باشند. اين مواد توسط محمل خود به سطح چسبانده مي شوند. PAINT نيز در دو مفهوم کلي پوشش دهنده نقاشي هنري و پوشش دهنده سطوح مختلف مانند ديوار هاي ساختمان به عنوان تزئين و محافظت بکارمي روند.

انتخاب رنگِ مناسب براي پوشش ديوارها ودکوراسيون ها :

رنگ مناسب برای دکوراسیون

رنگ ها به دو دسته گرم و سرد تقسيم مي شوند :

رنگ‌هاي گرم و سرد :

انواع رنگ‌هاي قرمز، زرد و نارنجي در چرخه رنگ، گرم هستند و با افزايش آدرنالين موجب بالا رفتن فشار خون، افزايش تنفس و در نهايت افزايش درجه حرارت و احساس گرما مي‌شوند. رنگ‌هاي پررنگ ‌تر احساس بيشتري ايجاد مي‌كنند.

رنگ‌هاي سبز و آبي در چرخه رنگ سردهستند، ضربان قلب را كم كرده، ماهيچه‌ها را ريلكس و دماي بدن را پايين مي‌آورند و حس سرما مي‌دهند.

بنفش مي‌تواند بسته به درصد رنگ‌هاي تشكيل‌دهنده آن هم گرم و هم سرد باشد. اگر رنگ آبي آن بيشتر باشد، سرد و اگر قرمز بيشتر باشد، گرم خواهد بود. از ويژگي‌ها رنگ‌ها به نفع خود در دكوراسيون استفاده كنيد.

انتخاب رنگ سبز در دكوراسيون:

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ سبز را با بنفش و نقره‌اي به كار ببريد.سبز به دليل خنثي بودن براي دكوراسيون داخلي فوق‌العاده است. سبز در همه جاي طبيعت وجود دارد، با هر رنگ رنگين‌كمان همنشين مي‌شود و ظاهر فوق‌ العاده ‌اي به خود مي‌گيرد. رنگ سبز به دليل آرام‌بخش‌بودن مناسب اتاق خواب و سرويس‌هاي بهداشتي است.

سبز اگر در كنار طيف بنفش و نقره‌اي قرار بگيرد، زيباتر شده، رفاه و غني‌بودن را مي‌رساند. از سبز چون رنگ پوست را خوب انعكاس نمي‌دهد، در سالن‌هاي پوست و زيبايي و حتي بوتيك‌ها و فروشگاه‌ هاي لباس استفاده نكنيد. سبز را مي‌توان با صورتي پررنگ، زرشكي، آبي روشن، زرد و بنفش استفاده كرد. سبز آرامش، آسايش، خنكي، رفع خستگي، اعتدال، احتياط، امنيت، هماهنگي، تعادل و آرامش اعصاب را به همراه دارد.سبز نشانه ثروت، رشد، تولد، تجديد حيات، غبطه‌خوردن و همدردي است.

سبز اجتماعي بودن، مرسوم بودن، ظرافت، پيچيدگي، سنت، عادي و گران بودن را مي‌رساند.

انتخاب رنگ آبي در دكوراسيون:

رنگ آبی در دکوراسیون

آبي در تركيب با زرد، رنگ باز و گيرايي است و ساحلي ايده‌آل را تداعي مي‌كند و در تركيب با رنگ‌هاي صورتي كم‌رنگ، سبز نعنايي و با آبي كم‌رنگ‌تر، آرامش ‌كامل و محيطي بي‌سروصدا را براي كودكان فراهم مي‌كند.آبي مناسب قسمت‌هاي پذيرش است و محيطي رسمي، محافظه‌كارانه و متعادل ايجاد مي‌كند.بيشترين استفاده از آبي زماني است كه به تنهايي به صورت طيف‌ها و سايه‌هاي مختلف محيطي زيبا، آرام، ايده‌آل و آسماني را ايجاد ‌كند كه مناسب اتاق‌خواب و سرويس‌هاي بهداشتي است.آبي سرد، آرام‌كننده، شفابخش، صلح آميز، رسمي، ضد قرمز و نشانه ذكاوت است.رنگ آبي ايجاد آرامش و اعتبار مي‌كند.آبي موجب کاهش فشار خون، كاهش ميزان تنفس، حفظ تعادل، ايجاد محيطي بي‌سروصدا، انصاف و عدالت مي‌شود، وفاداري، حس محافظه‌كارانه و مسئوليت را افزايش مي‌دهد.رنگ آبي باعث احساس رفاه، تازگي، ظرافت، قطعيت، تحت نفوذ در آوردن مي‌شود و تداعي‌كننده آب و آسمان است.

انتخاب رنگ قرمز در دكوراسيون:

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز نشانه جشن، شانس، لوکس و جديد بودن، علاقه و آتش است.قرمز رنگ گل‌هاي رز در روزهاي به ياد ماندني است. قرمز رنگ هيجان‌انگيز است. اگر با پوشيدن لباس قرمز در يك جلسه تجاري مورد توجه قرار گرفتيد نه تنها به خاطر شجاعت شما در انتخاب رنگ بلكه احساس قدرتي است كه قرمز ايجاد مي‌كند. قرمز رنگ شجاعت و خوش‌شانسي است و در كشورهاي آسيايي مهم و معمول است.اما چطور از رنگ قرمز در خانه استفاده كنيم؟

اگر مي‌خواهيد همه جا را قرمز كنيد، كمي احتياط كنيد بهتر است قرمز را به صورت پراكنده در جاهاي مختلف به كار ببريد. براي ايجاد يك اتاق گرم و نرم ديوارها را قرمز كنيد. با اين كار محيط بسته‌تر شده و حس صميميت ايجاد مي‌شود.قرمز مناسب اتاق خواب نيست چون ميزان تنفس را زياد و خواب و آرامش را كم مي‌كند. در طرح‌هاي تجاري استفاده از مبلمان چرمي قرمز در فضايي كاملا سفيد همراه با آويزهاي قرمز آنچنان تماشايي خواهد بود كه هر كس وادار به نشستن و محو لوسترها مي‌شود و اين به دليل مركز توجه بودن رنگ قرمز است. اما در خانه خود اگر نمي‌ خواهيد تا اين حد رمانتيك باشيد، از آن در جاهايي كه برايتان اهميت بيشتري دارد استفاده نماييد و قسمت‌هاي خاص را مورد توجه قرار دهيد.استفاده از قرمز در اطراف شومينه، حتي اگر خاموش باشد، گرما را تداعي مي‌كند و به كار بردن آن در ورودي خانه استطاعت مالي را مي‌رساند. از قرمز در محل آرايش و اتاق پرو خود استفاده كنيد. قرمز در اتاق ناهارخوري شگفت‌انگيز است و در اتاق پذيرايي بازخورد زيادي دارد.رنگ قرمز تيره خود يك سبك را ايجاد مي‌كند و اعتماد به نفس را مي‌رساند.قرمز گرم، پر حرارت، رمانتيک، نشانه خطر و توقف است.قرمز هيجان، نشاط، پيشرفت، توانگري، قدرت و شجاعت را مي‌رساند.قرمز موجب افزايش فشار خون، بالا رفتن تنفس، افزايش مقاومت، پرخاشگري و خشم مي‌شود و رنگ پوست را خوب منعكس مي‌كند.

انتخاب رنگ زرد دردكوراسيون:

رنگ زرد در دکوراسیون

زرد را با رنگ‌هاي ديگر به كار ببريد.زرد نشانه توجه، ارتباطات، مناظره و حكمت است به كار بردن رنگ زرد البته نه خيلي تند، مثلا طلايي، در اتاق ناهارخوري اشتهاآور است.كرم نباتي، شاد و مناسب اتاق نوزاد است. رنگ زرد روشن در اتاق ملاقات، اثري مثبت و خلاق دارد.زرد، رنگ مثبت و براي اتاق نوجوانان بسيار مناسب است، حافظه را تقويت و به مطالعه كمك مي‌كند.زرد براي مغازه‌هاي كوچك فوق‌العاده است، جلب‌نظر كرده و حالت خوشامدگويي دارد.اما چون به كار بردن صرفا زرد در يك محيط ممكن است باعث تندمزاجي و بدخلقي شود، سعي كنيد آن را با رنگ‌هاي ديگر به كار ببريد.آبي و زرد، كنار دريا را بودن را تداعي مي‌كند و زرد و سفيد محيط را تميز نشان خواهد داد.

زرد گرم وآفتابي، درخشان، منبع نور، مثبت، شادي‌آور، گيرا، اميدواركننده، اشتهاآور، خلاق، الهام‌بخش و نشانه استقبال است.رنگ زرد حافظه را تقويت مي‌كند، جرات مي‌دهد و موجب درون‌نگري مي‌شود.زرد نشانه توجه، ارتباطات، مناظره و حكمت است و در عين حال تحريك‌پذيري، خصومت و تبعيض را افزايش مي‌دهد.

انتخاب رنگ قهوه‌اي در دكوراسيون:

رنگ قهوه ای در دکوراسیون

رنگ قهوه‌اي شكلاتي در دكوراسيون منزل بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.قهو‌ه‌اي هيچ وقت از مد نمي‌افتد.
زيبايي اين رنگ بستگي به هماهنگي آن با ساير وسايل دارد. اين كه در كنار صورتي چرك قرار بگيرد يا زرد و سفيد ظاهر متفاوتي پيدا مي‌كند. قهوه‌اي در تركيب با اين رنگ‌ها سرگرم‌كننده است و ثبات را مي‌رساند.حتي اگر عده‌اي از اين رنگ خوششان نيايد، افراد زيادي هستند كه باروني چرم بلند قهوه‌اي مي‌پوشند يا صندلي ناهارخوري چرمي دارند. اكثر چوب‌ها رنگ قهوه‌اي را خوب به خود مي‌گيرند. رنگ طبيعي قهوه‌اي به خصوص اگر مايل به كارامل باشد و نيز قهوه‌اي كنار صورتي چرك خيره‌كننده خواهد بود. رنگ قهوه‌اي گرمي، آسايش، خونسردي، ايمني، اطمينان، پايداري  ، همزمان‌بودن، در‌ برداشتن و خاكي بودن را مي‌رساند. قهوه‌اي نشانه زمين، طبيعت خاكي، هوش، فشردگي، استحكام، غني بودن، آرامش و محافظه كار بودن است.

انتخاب رنگ مشكي در دكوراسيون:

رنگ مشکی در دکوراسیون

مشكي رنگ فوق‌العاده‌اي براي دكوراتورهاست. ژاپني‌ها اغلب از آن استفاده مي‌كنند، روي آن را لاك الكل مي‌زنند و در تركيب با قرمز جلوه خاصي به فضاي مورد نظر مي‌دهند.اگر بخواهيد چيزي را بي‌توجه نشان دهيد، از مشكي مات استفاده كنيد.مشكي به دليل خنثي‌بودن با هر رنگي استفاده شود، تاثير فوق‌العاده‌اي خواهد داشت.ديوارهاي زرد و مشكي شما را به ياد وز وز زنبور عسل مي‌اندازد. مشكي با رنگ‌هاي متاليك طلايي، نقره‌اي، مسي و برنج جلوه‌اي فوق‌العاده دارد. اغلب در نازك‌كاري‌ها براي ايجاد ظرافت استفاده مي‌شود.يك نيمكت كه روي آن گرانيت مشكي قرار گرفته باشد، ظاهر دلفريب و زيبايي به آشپزخانه مي‌دهد.مشكي رنگ خوبي براي كفپوش است.

رنگ سياه و سفيد معمولا به صورت كاشي يا موزاييك مناسب كف سرويس‌هاي بهداشتي است چون با كنتراست يا تضادي كه ايجاد مي‌كند فضاهاي كوچك را بزرگ‌تر نشان مي‌دهد.مشكي به تنهايي به عنوان رنگ‌ ديوار چندان مرسوم  نيست، محيط را بسته و مرعوب مي‌كند. اما براي اهميت دادن و تاكيد يك طرح، در زمينه‌هاي رنگي به كار مي‌رود.غالبا در چراغ‌ها، دستگيره‌هاي در به عنوان يك رنگ خنثي كه طرح‌هاي اطراف خود را به خوبي جلوه مي‌ دهد ،  استفاده مي‌شود. رنگ مشكي نشانه قدرت، شان و مقام، برجسته بودن، قطعيت  و محصور بودن است.مشكي دراماتيك است در عين حال گراني، زيبايي، لاغري، دنيوي و خنثي بودن را القا مي‌كند.رنگ مشكي نشان ‌دهنده سوگواري، بيماري، تاريكي، پيچيدگي، سردي، دوري، خستگي و راز است و براي ايجاد ترس، وحشت و تهديد هم به كار مي‌رود.

انتخاب رنگ نارنجي در دكوراسيون:

رنگ نارنجی در دکوراسیون

نارنجي رنگ گرم و شاديست و براي منزل افراد مسن و موسسات نگه‌داري از سالمندان مفيد است. خاصيت ضد افسردگي آن كج‌خلقي و زود‌رنجي را كم مي‌كند.از بين رنگ‌ها، نارنجي رنگ مناسبي براي اجتماعات است. تحريك‌ پذيري، زودرنجي، كج‌خلقي و خصومت بين افراد را كاهش مي‌دهد و به بهبود رفتارهاي اجتماعي كمك مي‌كند.با  آن كه نارنجي رنگي شاد و سرگرم‌كننده است اما اغلب از به كار بردن آن به دليل روشن و براق بودنش غفلت مي‌كنيم.اگر هلو و برگ زردآلو را كه ته رنگي از نارنجي است در نظر بگيريد، در طرح‌هاي خود زيادتر از آن استفاده خواهيد كرد.نارنجي در كلاس‌هاي درس يا مكان‌هايي كه افراد زيادي حضور دارند، رفتارهاي اجتماعي را ارتقاء مي‌دهد.نارنجي براي تشديد رنگ‌ ها فوق‌العاده ‌است. در يك طرح يكنواخت و كسل‌كننده كافيست چند كوسن نارنجي كم‌رنگ را جاهاي مختلف قرار دهيد و فضا را روشن كنيد يا چند گل نارنجي را داخل گلدان گذاشته، روحي تازه به اتاق دهيد.

انتخاب رنگ بنفش در دكوراسيون:

رنگ بنفش در دکوراسیون

با آن كه بنفش رنگ باشكوهي است، در دكوراسيون داخلي كمتر ديده شده، بيشتر به شكل كم‌رنگ يا ياسي به كار مي‌رودبنفش به خاطر ملايم و آرام‌بخش بودن براي اتاق خواب دخترها بسيار مناسب است. بنفش رنگ خلاقي است و در محيط‌هاي كار و آموزش كارايي زيادي دارد. اگر در كنار زرد قرار بگيرد، جلوه خاصي داشته، حس قوي‌اي ايجاد مي‌كند. استفاده از آن به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوري هم خيره‌كننده است.بنفش موزون، آرام‌بخش، سلطنتي  و باشكوه بوده، باعث کاهش فشار خون، كم كردن ترشح غدد بسيار فعال مي‌شود. ظرافت، روياي روزانه ، معنويات و وقار را القا مي‌كند. به ايجاد صلح و آرامش، برتري، ملايمت، احترام و كاهش سروصدا كمك مي‌نمايد.گفتگوي ذهني و فلسفي را به دنبال دارد.حس ششم و خلاقيت را تقويت مي‌كند.

انتخاب رنگ صورتي در دكوراسيون:

رنگ صورتی در دکوراسیون

صورتي در تركيب با قهوه‌اي شكلاتي تاثير قوق‌العاده‌اي دارد.صورتي رنگي است كه بعضي‌ها بسيار به آن علاقمندند و عده‌اي اصلا آن را نمي‌پسندند. صورتي رنگ نرم و لطيفي است. كم‌رنگ آن ظريف، ملايم و آرام‌بخش است و رنگ تند آن برانگيزنده احساسات است.صورتي اغلب رنگ مورد علاقه دختربچه‌هاست. شايد چون احساس گرم، محافظ و لطيفي از آن دارند و حس صميميت را در آن‌ها ايجاد مي‌كند.از صورتي مي‌توان در دكوراسيون منزل استفاده كرد اما چون آقايان معمولا از بودن در يك فضاي صورتي احساس ناخوشايند و ناآرامي دارند قبل از هر چيز نظر آن‌ها را هم بپرسيد. صورتي بيشتر در اتاق خواب دخترها استفاده مي‌شود و براي اتاق ميهمان مناسب است.صورتي رنگ گرم، آرام‌بخش، ظريف، احساسي، تسكين‌دهنده و تجملاتي است. صورتي موجب تضعيف عضلات، شيريني‌كام و شوخ طبعي مي‌شود و محافظت و صميميت را القا مي‌كند.

اصطلاحات متداول طراحان دكوراسيون:

رنگ زمينه:

رنگ زمينه رنگي است كه در بزرگ ترين سطوح و به بيشترين ميزان در يك فضا مورد استفاده قرار گرفته است مانند رنگ ديوارهاي يك اتاق. رنگ زمينه ، اغلب به عنوان پس زمينه اي براي ساير رنگ هاي به كار رفته در اتاق مورد استفاده قرار مي گيرد و ساير رنگ ها مانند رنگ هاي آكسان يا متضاد را در خود جاي مي دهد.

رنگ هاي متضاد:

اين رنگ ها در كنار هم تاثيري چشمگير بر بيننده باقي مي گذارند چنان كه حتي پس از بستن چشم ها اين تاثير تا مدت كوتاهي در ذهن بيننده باقي مي ماند.

 رنگ هاي سرد:

اين رنگ ها حاوي مقدار زيادي رنگ آبي هستند، به عنوان مثال خاكستري هايي كه شامل مقداري رنگ آبي باشند احساس سردي و سرما را در شما ايجاد مي كنند در حالي كه خاكستري حاوي قرمز يا بنفش قرمز حس گرما را در بيننده القا مي كنند و ويژگي ديگري خواهند داشت.

رنگ هاي گرم:

اين رنگ ها محتوي مقدار قابل ملاحظه اي قرمز هستند. حتي برخي از آبي ها نيز ممكن است به واسطه وجود مقداري قرمز در آنها در اين مجموعه جاي بگيرند.

رنگ هاي مكمل:

اين رنگ ها كه در چرخه رنگ در برابر يكديگر قرار دارند در كنار هم نمايي چشمگير و متعادل مي آفرينند. اين رنگ ها هرگز از يك خانواده نيستند و حداكثر تفاوت را با يكديگر دارند. به عنوان مثال مي توان چند كوسن نارنجي تند را در زمينه اي از رنگ آبي نمونه بارزي از اين تركيب در نظر گرفت.

رنگ هاي غالب:

رنگ غالب هميشه رنگي كه در بزرگترين سطوح و به بيشترين ميزان در مجموعه اي به كار رفته ، نيست بلكه رنگي است كه بيش از بقيه رنگ ها نظر را به خود جلب مي كند.

رنگ هاي هم پرده:

اينها رنگ هايي هستند مانند رنگ زرد پررنگ و آبي پررنگ ، اين رنگ ها لزوماً از يك خانواده نيستند بلكه هر دو داراي ميزان مساوي از رنگ قرمز يا آبي هستند و هيچ يك بر ديگري غلبه نمي يابند.

رنگ هاي آكسان:

رنگ هاي تند و درخشاني كه براي زنده كردن و انرژي بخشيدن به يك مجموعه رنگي به آن اضافه مي شوند، مانند رنگ صورتي تند چند كوسن و يك جفت شمع در يك اتاق نشيمن كه با خانواده رنگ كرم رنگ آميزي شده است.

يك خانواده رنگي:

شامل مجموعه اي از رنگ ها مي شود كه به نوعي با يكديگر مرتبط هستند براي مثال خانواده آبي شامل مجموعه اي از رنگ هاي آبي است كه از يك سو با آبي سبزها شروع مي شود و از سوي ديگر به رنگ هاي آبي بنفش ختم مي شود. خانواده قهوه اي از رنگ قهوه اي و قهوه اي خاكستري تا پرده هاي نارنجي و قرمز را شامل مي شود.

تحليلي بر انتخاب رنگ مناسب دكوراسيون منزل:

رنگ يكي از جالب ترين جنبه هاي دكوراسيون است. طراحان دكوراسيون امروزي تقريباً همه قوانين سابق در ارتباط با استفاده از رنگ هاي گوناگون و تركيب آنها با يكديگر را در هم شكسته اند و امروز هر رنگي را مي توان در دكوراسيون منزل به كار برد. ديگر مرزها و محدويت هاي گذشته در كاربرد رنگ ها در دكوراسيون رعايت نمي شوند و شايد به همين دليل انتخاب مجموعه رنگي دلخواه براي دكوراسيون يك خانه مشكل تر شده باشد. اما هنوز راه هايي براي تشخيص مجموعه رنگي مناسب براي هر خانواده وجود دارد.

امروزه بيش از هر چيز به سليقه و روحيات ساكنين خانه توجه مي شود. هر يك از ما احتمالاً ايده هايي درباره رنگ هاي مورد علاقه خود داريم و انتخاب و سليقه ما اغلب بهترين راهنما براي انتخاب مجموعه رنگي مناسب براي محل زندگي و منزلمان است. اگر به يك پارچه كنفي رنگ پريده، يك روميزي بنفش پررنگ و يا لباس هايي به رنگ هاي زنده و درخشان تمايل داريد اينها مي توانند راهنماي شما در انتخاب مجموعه رنگي مناسب براي منزلتان باشند. در قدم اول كليه لوازمي كه در منزل داريد و آنها را به خاطر رنگشان دوست مي داريد در يك جا جمع كنيد. اين وسايل ممكن است عبارت باشند از يك روسري، يك سرويس بشقاب، صابون يا كارت تبريك و يا هر آنچه به واسطه رنگش مورد پسند شما است. كتاب ها و مجله هايي كه در رابطه با تركيب رنگ هستند، تهيه كنيد و با مطالعه آنها اطلاعات كافي در رابطه با ايجاد ارتباط ميان رنگ هاي گوناگون كسب كنيد. رنگ هايي كه شما مي پسنديد، تركيب آنها با يكديگر در يك مجموعه واحد ، و تأثير نور موجود در فضا بر آنها عواملي هستند كه نتيجه كار را تحت تأثير قرار مي دهند.

هنگامي كه رنگ هاي مورد پسندتان را انتخاب كرديد با استفاده از مداد رنگي، مداد شمعي، آبرنگ و يا هر وسيله رنگ آميزي ديگري كه در اختيار داريد آنها را در كنار هم بر روي يك قطعه كاغذ سفيد آزمايش كنيد. اندازه سطوح رنگي مختلف را تغيير دهيد و به آنها كمي سفيد براي روشن تر شدن اضافه كنيد. به چرخه رنگ مراجعه كنيد و با استفاده از آن رنگ مورد نظرتان را يافته در كنار آن امتحان كنيد. به خاطر داشته باشيد كه رنگ هاي منتخب شما وقتي بر روي سطح ديوارهاي اتاق اجرا شوند تاثيري بسيار قوي تر از نماي آنها بر روي يك قطعه كاغذ خواهند داشت.

وقتي به يك تركيب رنگي رضايت بخش رسيديد توجه داشته باشيد كه تأثير نور موجود در محيط و شرايط منزل خود را نيز در نظر بگيريد . به عنوان مثال ديوارهاي زرد درخشان براي يك خانه آفتاب گير در منطقه اي با آب و هواي گرم و آفتابي ، بسيار زيبا به نظر مي رسند؛ اما همين رنگ بر روي ديوارهاي يك اتاق شمالي كه از نور طبيعي كمي بهره مند است نازيبا و كسل كننده خواهد بود. در چنين اتاقي استفاده از رنگ زرد خردلي نتيجه اي بسيار مناسب تر خواهد داشت. دقت كنيد كه در چه زماني از روز و به چه ميزان نور طبيعي به هر يك از اتاق هاي شما مي تابد و رنگ مورد نظرتان براي هر يك از اتاق ها را در نور همان اتاق بيازماييد.

استفاده از چرخه رنگ، روشي مطمئن براي يافتن رنگ هاي متناسب با رنگ مورد نظر ماست. چرخه رنگ متشكل از دوازده رنگ است كه سه رنگ قرمز، زرد و آبي در آن رنگ هاي اوليه و رنگ هاي ميان آنها به عنوان رنگ هاي ثانويه شناخته مي شوند. هر رنگ در اين چرخه مي تواند با رنگ هاي كناري خود كه رنگ هاي هم خانواده اش محسوب مي شوند و همچنين رنگ مقابلش كه رنگ مكمل آن است به خوبي تركيب شده نتيجه اي زيبا و موزون بيافريند. استفاده از رنگ هاي هم خانواده كه در چرخه رنگ در كنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسايه هستند تركيبي ملايم و هماهنگ را ايجاد مي كند كه نگاه بيننده را به راحتي از يكي به ديگري رهنمون مي شود. استفاده از يك رنگ با ميزان كمي از رنگ مكمل آن چنانچه به درستي و در اندازه هاي صحيح صورت گرفته باشد نتيجه اي درخشان و چشمگير مي آفريند و بر جذابيت مجموعه رنگي حاضر مي افزايد و مانع غالب شدن كامل يك رنگ بر فضاي اتاق مي شود.

روانشناسي رنگ و عكس‌العمل ما نسبت به آن‌ها پيچيده است. كمي تغيير در يك رنگ تفاوت زيادي ايجاد مي‌كند. اگرچه تحقيقات علمي زيادي در مورد تشخيص اين تفاوت‌هاي اندك انجام نشده است، اما مي‌دانيم بدن ما در طول زمان به محرك‌هاي جديد پاسخ‌هاي متفاوتي مي‌دهد.

آشنايي با تاثير رنگ‌ها و استفاده از آن‌ در جاي مناسب يكي از اصلي‌ترين نكات در دكوراسيون داخلي است. مهم‌ترين نقش را در طراحي و دكوراسيون داخلي، رنگ‌ها بر عهده دارند. هر چيزي كه مي‌بينيم داراي رنگ است. رنگ‌ها باعث مي‌شوند چيزها را احساس كنيم به عبارتي مي‌توان گفت خود نيز داراي احساسند!رنگ‌ها معني‌دار بوده و نوع احساس ما را منعكس مي‌كنند. هريك از رنگ‌هاي قرمز، نارنجي، زرد، سبز، آبي، بنفش، سياه، سفيد، خاكستري و قهوه‌اي معني خاصي دارند. استفاده از چرخه رنگ و تلفيق آن‌ها، شما را به ايده‌اي كه در نظر داريد، نزديك مي‌كند. براي تغيير فضايي كه در آن قرار داريد و انجام دكوراسيون بايد بتوانيد انتخاب رنگ كرده، آن‌ها را تلفيق كنيد

شرايط اعمال و مصرف رنگ:

رنگ هاي ساختماني و روغني  توسط مصرف کننده عمومي ، معمولا با قلمو و غلطک اعمال مي شوند ولي آنها را نيز  مي توان با پيستوله يا اسپري مناسب اعمال نمود. در اين حالت بايد در نظر داشت که فشار سر نازل تفنگ اسپري يا پيستوله و قطر نازل ( افشانه) با دستور العمل شرکت سازنده همخواني داشته باشد. در همه اين موارد شستشوي وسايل با تينر مناسب  (آب در صورتي که رنگ پلاستيک يا نيم پلاستيک مصرف شده باشد) بلافاصله بعد از اتمام کار الزامي است. بايد در نظر داشت که شستشوي مناسب ابزار پس از خشک شدن رنگ روي آنها، بطور کامل نمي تواند انجام شود.سطوح گچي بايد قبل از اعمال رنگ، بتونه كاري شده و سمباده شوند. براي سطوحي گچي نو قبل از رنگ آميزي بايد از روغن اليف براي نفوذ ناپذير نمودن سطح استفاده نمود . سطوح پيش از رنگ آميزي بايد كاملا  خشك و عاري از مواد چربي، گرد و خاك باشد.لازم است كه رنگ قبل از مصرف بخوبي هم زده شود تا بصورت محلول يكنواختي در آيد .هنگام اعمال رنگ هاي با پايه غير آب معمولا برحسب فرمولاسيون، توصيه مي شود که رطوبت نسبي هوا کمتر از ۸۰% باشد. دماي مناسب سطح براي اعمال رنگ بر حسب فرمولاسيون بين ۱۰ تا ۴۰ درجه سانتي گراد  بوده و دماي سطح بايد حداقل ۳ درجه سانتيگراد بالاتر از دماي نقطه شبنم باشد.

نگهداري و انبارداري:

رنگ هاي روغني و تينرهاي آن قابل اشتعال بوده ، لذا بايد در ظروف دربسته يا پلمپ شده و دور از آتش ، حرارت ، جريان برق قوي و مواد محترقه نگهداري نمود . همچنين براي افزايش دوام ظروف فلزي بايد آنها را دور از آب يا رطوبت قرار داد و در صورت باز نمودن ظروف ، توصيه ميشود كه آنها را در حداقل زمان ممكن مصرف نمود . دماي انبار بايد بين ۱۰ تا ۴۰ درجه سانتيگراد بوده و انبار از تهويه مناسب بر خوردار باشد .

نكات ايمني :

از هرگونه تماس تينر و رنگ با پوست ، چشم و دهان و يا تنفس بخار حلالهاي آن بايد خودداري نمود. لذا توصيه مي گردد كه هنگام مصرف  از دستكش ، روپوش و ماسك مناسب استفاده شود و تهويه در محيط كار بخوبي صورت گيرد .در صورت تماس اين رنگ با پوست بايد آن را خيلي سريع با يك پارچه جاذب پاك كرده و فورا با مقدار كمي حلال شوينده زدوده  و بلافاصله با آب ولرم و صابون شستشو داد . در صورت تماس اين رنگ با چشم ، بايد  آن را با مقدار زيادي آب تميز شستشو داده و سپس سريعا به پزشك مراجعه نمود. و در صورت ورود اين رنگ به دهان ، بايد با مقدار زيادي آب ولرم دهان و حلق را شستشو داده و فورا به پزشك مراجعه كرد .

منبع : سایت عمران پویا

توسط | ۱۳۹۷/۳/۲۳ ۱۰:۰۸:۲۶ ۲۶ام, خرداد ۱۳۹۷|مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

19 − 13 =