آزمایش ‌های پیچ، مهره و واشر

///آزمایش ‌های پیچ، مهره و واشر

آزمایش ‌های پیچ، مهره و واشر

به طور کلی آزمایش‌های زیر برای ست پیچ و مهره و واشر انجام می‌شود:

آزمایش‌های ابعادی
آزمایش‌های متالورژیکی
آزمایش‌های مکانیکی
آزمایش‌های پوشش مقاوم خوردگی

آزمایش‌های ابعادی و نیز متالورژیکی در هنگام تولید پیچ و مهره و واشر، در کارخانه‌ی سازنده انجام می‌شود. آزمایش‌های مکانیکی پس از تولید پیچ و مهره و واشر، در کارخانه‌ی سازنده یا آزمایشگاه‌های مقاومت مصالح انجام می‌گیرند. آزمایش‌های مکانیکی برای مهندسان طراح و بازرسان سازه دارای اهمیت می-باشد. به‌طورکلی آزمایش‌های مکانیکی شامل آزمایش‌های کشش، سختی‌سنجی و ضربه می‌شود. آزمایش کشش خود شامل سه نوع آزمایش می‌شود که عبارتند از: آزمایش بار گواه، آزمایش کشش گوه‌ای بر روی نمونه‌ی کامل و آزمایش کشش بر روی نمونه‌ی ماشین‌کاری شده.

آزمایش ضربه :

در آزمایش ضربه که به آن «تاب نمونه‌ی زخم‌دار» نیز می-گویند، یک نمونه از مصالح مورد استفاده را برداشته، به کمک دستگاه پاندول‌دار و سقوط آزاد پاندول، قطعه شکسته شده و میزان انرژی جذب شده‌ی آن را اندازه‌گیری می‌کنند. آزمایش ضربه برای پیچ اجباری نیست اما در صورت امکان باید آن را انجام داد.

آزمایش کشش :

این آزمایش از آزمایش‌های بسیار معمول برای پیچ می-باشد. در آزمایش کشش، پس از بستن کامل پیچ با یک مهره از رده‌ی مقاومتی بالاتر بر روی دستگاه کشش، با سرعتی مناسب پیچ تا حد تنش تسلیم زیر کشش قرار گرفته و سپس به مدت ده ثانیه در همین حالت باقی می‌ماند؛ سپس بار کششی از روی پیچ برداشته می‌شود. در این آزمایش هیچ‌گونه شکست یا افزایش طول همیشگی در پیچ نباید وجود داشته باشد.

آزمایش کشش گوه‌ای :

پس از آزمون کشش این آزمایش بر روی پیچ انجام می‌شود. الزام آیین‌نامه برای انجام آزمایش کشش بر روی نمونه‌ی کامل و واقعی پیچ و مهره‌ی استفاده شده در پروژه است، مگر در مواردی که محدودیت ظرفیت دستگاه آزمایش وجود دارد و یا طول پیچ خیلی کوتاه است که در این حالت از نمونه‌ی ماشین‌کاری شده استفاده می‌شود. در این آزمایش باید دست-کم به مقدار چهار رزوه‌ی کامل از پیچ بین فک‌های دستگاه قرار بگیرد. حداکثر سرعت دستگاه نباید از ۲۵ mm/min بیشتر باشد. شکست به‌وجود آمده تنها باید در بدنه‌ی پیچ باشد و در صورت بروز شکست در محل اتصال سرپیچ به بدنه، حتا اگر به مقاومت مورد نیاز نیز رسیده باشد، نمونه مورد پذیرش نیست. این شکست در پیچ‌های ساخته شده به روش فورج گرم بیشتر مشاهده می‌شود و بر همین اساس تا حد امکان باید از پیچ‌های ساخته شده به روش فورج سرد استفاده شود. از آن‌جایی که در ایران و در حال حاضر تنها تا قطر m24 به روش فورج سرد تولید می‌شود، در طراحی باید تلاش نمود تا از قطرهای بالاتر استفاده نشود.

آزمایش سختی‌سنجی :

این آزمایش در رده‌ی آزمایش‌های غیرمخرب پیچ بوده و برای آگاهی از میزان سختی قطعه و برابری آن با مقدار استاندارد انجام می‌شود. سختی‌سنجی برای بخش انتهایی، سطح صاف بدنه و سطح صاف سرپیچ انجام می‌شود. به‌طورکلی از سه روش برای آزمون سختی‌سنجی استفاده می‌شود که عبارتند از : روش برینل، روش راکول و روش ویکرز.

برای مهره از آزمایش کشش استفاده نمی‌شود و تنها آزمایش‌های بار گواه و سختی‌سنجی بر روی مهره‌ها انجام می‌گیرد. برای واشر نیز تنها آزمایش سختی‌سنجی انجام می‌شود.

جهت انجام آزمایش‌های لازم برای پیچ و مهره و واشر، باید تعداد نمونه‌ی لازم بر اساس جدول موجود در نشریه‌ی ۲۶۴ (آیین‌نامه‌ی اتصالات) استفاده شود. باید دانست که از این جدول تنها می‌توان تعداد نمونه را برای پیچ با پوشش غیرگالوانیزه به‌دست آورد. اما آیین‌نامه‌ی astm تعداد نمونه جهت انجام آزمایش برای پیچ‌های پوشش‌دهی شده به هر دو روش گالوانیزه و غیرگالوانیزه را ارایه داده است .

اطلاعات تخصصی پیچ

پیچ ها :

تعریف پیچ : پیچ یک میله ی استوانه ای فلزی یا غیر فلزی است که روی محیط آن دندانه ایجاد شده است
پیچها به دلیل تنوع زیادی که دارند برای شناخت آنها نیاز به استاندارد است که انگلستان اولین تدوین کننده استاندارد بود.
استانداردهایی که امروزه رایج میباشد:
دین آلمان DIN ، استاندارد امریکایی واحد آن اینچ می باشد ANSIاستاندارد انگلیس JIS گوست استاندارد روسی WIT WORTH می باشند.
از آن‌جا که سیستم تولید پیچ و مهره در کشور ما و در حال حاضر بر اساس استانداردهای اروپایی می‌باشد، از مشخصات پیچ بر اساس DIN آلمان در طراحی‌ها و نقشه‌ها باید استفاده نمود.

دلایل اشکال در بستن پیچ

۱) مواد خام پیچها وروغن کاری
۲) ابزار نا سالم
۳) خطای ناشی از بی دقتی نیروی انسانی

برای شناخت پیچها و تعریف پیچها به ۴ مشخصه نیازمندیم:

۱) قطر پیچ

۲) طول پیچ

۳) نوع کله پیچ

۴) نوع دنده و گام پیچ فاصله قله دو نخ رزوه کنارهم

جنس پیچ به نوع استفاده ایی که از آن داریم بستگی دارد .

۱) فولادی
۲) برنج ، مس
۳) کائوچو ( غیر فلزی )

موارد استفاده از پیچ :

۱) اتصالات
۲) انتقال قدرت
۳) تبدیل نوع حرکات از دورانی به خطی و بلعکس

پیچ ها بسته به مکان مصرف بر اساس: شکل ظاهری، جنس، میزان گشتاور مورد نیاز، مقاومت به سایش، مقاومت به ضربه، . . . انتخاب می شوند. به عنوان مثال: پیچ چوب نیاز به سختی بالا و مقاومت به سایش بالایی ندارد ولی پیچی که در آهن بسته می شود مجبور است محل خودش را رزوه کند نیاز به مقاومت در مقابل سایش داشته باشد و لازم است گشتاور کند

پیچ‌ها به طور کلی به دو روش «فورج سرد» و «فورج گرم» تولید می‌شوند. روش فورج سرد دارای عیوب کمتر و کیفیت بهتری نسبت به فورج گرم می‌باشد.

روشهای تولید پیچ :

معمولا پیچها را می‌توان به طریق مختلف زیر ساخت :

۱) تراش پیچ بوسیله ماشین تراش.
۲) تراش پیچ بوسیله ماشینهای تراش کپی.
۳) تراش پیچ بوسیله ماشین سری تراش.
۴) پیچ تراشی با ماشینهای پیچ تراشی.
۵) پیچ تراشی با ماشینهای فرز.
۶) پیچ تراشی بوسیله حدیده
۷) پیچ تراشی بوسیله دستگاهی که رنده آن دارای حرکت دورانی است.
۸) پیچ تراشی با سنگهای سمباده (سنگ زنی پیچها)
۹) ساختن پیچ بوسیله غلطک کاری (غلطک زدن)
۱۰) ساختن پیچ بوسیله ریخته‌گری.
۱۱) فناوری ایجاد رزوه به روش رولینگ

انواع رزوه‌های پیچ :

از لحاظ اهمیت تجارتی یازده نوع یا مجموع رزوه پیچ وجود دارند، که بسیاری از آنها دارای مجموعه‌های مشابه در سیستم متری و یکسان شده هستند :
۱) مجموعه رزوه درشت (NC,UNC) : برای کاربردهای عمومی که در معرض ارتعاش نیست.
۲) مجموعه رزوه ریز (NF,UNF) : برای بستن بیشتر قطعات هواپیما و اتومبیل.
۳) مجموعه رزوه فوق‌العاده ریز (NEF, UNEF) : برای قطعات نازک که باید حداکثر تعداد رزوه در طول معینی واقع شوند.
۴) مجموعه هشت رزوه‌ای(N,8UN) : هشت رزوه در اینچ، برای پیچهای به قطر ۱ تا ۶ اینچ به منظور بستن فلانژ لوله‌ها و سرظروف استوانه‌ای که برای مقابله با فشار بخار یا سیال داخلی لازم است کشش اولیه در پیچ ایجاد شود.
۵) مجموعه دوازده رزوه‌ای (۱۶N,12UN) : دوازده رزوه در اینچ. برای پیچهای به قطر ۲/۱ تا ۶ اینچ. این رزوه‌ها مصرف چندانی ندارند.
۶) مجموعه شانزده رزوه‌ای (۱۶N,16UN) : شانزده رزوه در اینچ، برای پیچهای به قطر ۴/۳ تا ۶ اینچ. برای بیشتر مواردی که رزوه ریز مورد نیاز باشد.
۷) رزوه امریکایی Acme.
۸) رزوه دندانه ارّه‌ای
۹) رزوه چهارگوش
۱۰) رزوه پیچ حلزونی ۲۹ درجه. این چهار نوع آخر بیشتر برای انتقال حرکت و نیرو به کار می‌روند.
۱۱) رزوه استاندارد امریکایی برای لوله.

رزوه‌های یکسان شده در قالب مجموعه‌های درشت (UNC,NC)، ریز (UNF,NF)، فوق‌العاده ریز (UNEF,NEF)، سه گام ( ۸ ،۱۲و ۱۶) ساخته می‌شوند. تعداد رزوه‌ها در هر اینچ بطور دلخواه و بر اساس قطر بزرگتر تعیین می‌شود.

روش‌های پوشش‌دهی پیچ بر اساس ASTM :

ممکن است پس از ساخت، پیچ‌ها برای جلوگیری از خوردگی پوشش‌دهی شوند. روش‌های پوشش‌دهی عبارتند از: الف- پوشش گالوانیزه‌ی سرد یا الکترولیز، ب- پوشش گالوانیزه‌ی مکانیکی(که در ایران کمتر تکنولوژی آن وجود دارد)، پ- پوشش گالوانیزه‌ی گرم یا غوطه‌وری گرم، ت- پوشش غیرگالوانیزه یا رنگی.
آیین‌نامه‌ی ASTM به طور اکید توصیه می‌کند که برای پیچ‌های رده‌ی ۱۰.۹ از هیچ پوشش فلزی استفاده نشود، چراکه امکان به وجود آمدن ترک‌های هیدروژنی در پیچ وجود خواهد داشت. درنتیجه باید توجه داشت که در محیط-های خورنده از پوشش‌های غیرگالوانیزه یا رنگی استفاده نمود. تفاوت روش غیرگالوانیزه با گالوانیزه در مرحله‌ی اسیدشویی‌ست که باعث فعال شدن یون هیدروژن در فولاد پیچ می‌شود؛ در حالی‌که در روش غیرگالوانیزه، از روش شات‌بلاست یا پاشش ریزدانه‌ی فولادی به جای اسیدشویی استفاده می‌شود.

رده‌ی مقاومتی پیچ:

رده‌ی مقاومتی در پیچ‌ها بر اساس DIN با سه عدد ۸.۸، ۱۰.۹ و ۱۲.۹ تعریف شده است که در ایران رده‌ی ۱۲.۹ تولید نمی‌شود.

تعریف گام : به فاصله ی دو نقطه مشابه از دو دندانه ی مجاور گام پیچ می گویند .
به میزان پیشروی پیچ به ازاء یک دور کامل گام پیچ می گویند

پیچ تراشی

پیچ و رزوه از مهمترین اجزاء ماشین‌آلات هستند. رزوه تراشی به معنای ایجاد رزوه بر روی قطر یا سطح خارجی است.
از نظر فنی، رزوه پیچ یک نخ با مقطع یکنواخت به شکل مارپیچ مستقیم بر روی سطح داخلی یا خارجی یک استوانه یا به شکل مارپیچ مخروطی بر روی سطح داخلی یا خارجی یک مخروط ناقص است. رزوه‌های روی سطح استوانه‌ای را رزوه مستقیم و رزوه‌های روی سطح مخروط ناقص را رزوه‌های مخروطی می‌نامند. رزوه‌های مخروطی را برای اتصالات لوله‌ها که لازم است به خوبی آب‌بندی شوند، به کار می‌برند. لیکن رزوه‌های مستقیم کاربردهای متنوعی دارند که معمولی‌ترین آنها پیچ، مهره و اجزاء قطعاتی هستند که باید به یکدیگر متصل شوند.

اپ آزمایشگاه مهندس

انواع پیچ :

پیچ های تی شکل یا اصطلاحاً T – BOLT : که با سه DIN معرفی میشود .( پیچ t با din 186 – ۱۸۸ – ۲۶۱)

پیچ های سر ششگوش : ( که انواع مختلف دارند )

• پیچ های سر ششگوش (DIN 6914) : با این پیچ از نظر ابعادی آچار گیر آن با پیچ های قبلی متفاوت بوده و بزرگتر میباشد و متریال آن ۱۰.۹ معرفی شده است •
• پیچ سر ششگوش (DIN 7968) : این پیچ با پیچ های قبلی از نظر قطر ساق پیچ متفاوت است که اصطلاحاً این پیچ را فیت بولت ( FIT BOLT ) مینامند به طوری که ساق پیچ از قسمت رزوه آن ضخیم تر است . •
• پیچ های سر ششگوش (NMG101 – NMG102) : این ۲ نوع پیچ جزء استانداردهای امریکا با ۲ نوع رزوه به نام های UFN (دنده ریز) و UNE (دنده درشت) با کلاس ۸.۸ معرفی میگردد که به صورت اینچ هم قد و هم قطر آن محاسبه میگردد . •
• پیچ های سر ششگوش (DIN 610 , 609) : این ۲ نوع پیچ نوعی دیگر از پیچ های DIN 7968 میباشد که همان فیت بولت میباشد . •
• پیچ های سرششگوش (DIN 787) : این پیچ به صورت چهار گوش بوده و ارتفاع گل این پیچ نسبت به نوع و جای مصرف آن متغییر میباشد . این پیج در کلاس ۸.۸ معرفی شده است .

پیچ چشمی (EYE BOLT – DIN 444) : این پیچ به دلیل شکل ظاهری آن که یک سوراخ در بالای سر پیچ قراردارد به پیچ چشمی معروف است این پیچ با کلاسهای ۵.۶ , ۴.۶ معرفی گردیده و کاربردی بسیار در صنایع مختلف دارد .

پیچ سر خروسکی (DIN 316 wing screw) : این پیچ به دلیل شکل گل یا آچار گیر آن که شبیه تاج خروس میباشد به آن خروسکی گفته میشود و بیشتر در قطرهای کوچک مورد مصرف میباشد .

پیچ سر اطاقی (din 603) : این پیچ به صورت سر گرد یا قارچی که زیر گل آن یک چهار گوش موجود میباشد که در محل خود قرار گرفته و از چرخش پیچ هنگام محکم کردن آن جلوگیری میکند . این پیچ در کلاسهای ۸.۸ , ۴.۶ , ۶.۸ استنلس استیل و برنج معرفی شده است .

پیچ سر گرد اطاقی (DIN 605) : این پیچ مانند پیچ DIN 603 در زیر گل آن یک چهار گوش دارد ولی تفاوت این پیچ در این است که گل این پیچ سر تخت بوده ولی گل پیچ DIN 603 به صورت نیم گرد یا قارچی میباشد . این پیچ با ۲ کلاس ۸.۸ , ۴.۶ معرفی شده است .

پیچ خاردار یا تک خار (DIN 604) : این پیچ با گل یا سر گرد که در زیر آن یک زائده موجود میباشد گل این پیچ به صورت زاویه دار بوده و در داخل حفره ای که برای آن در نظر گرفته است قرار میگیرد . این پیچ در کلاسهای ۶.۸ , ۸.۸ , ۴.۶ معرفی شده است .

پیچ خاردار سر گرد کله قارچی (DIN 607) : این پیچ مانند پیچ DIN 604 یک خار در زیر گل خود دارد با این تفاوت که گل این پیچ به صورت قارچی بوده ولی گل پیچ DIN 604 صاف و اصطلاحاً سر تخت گفته میشود .

پیچ های سر استوانه خاردار (DIN 792) :گل این پیچ به صورت سر استوانه یا گرد میباشد که در زیر این گل استوانه ای شکل یک خار جهت نگهدارنده پیچ در جای خود قرار دارد . ارتفاع گل این پیچ به دلیل مصارف مختلف متغییر میباشد .و با کلاس ۸.۸ معرفی شده است .

پیچ های سر مخروطی چاکدار (DIN 7969) : گل این پیچ به صورت مخروطی بوده و یک شیار در گل آن موجود میباشد که جای محکم کردن آن با پیچ گوشتی میباشد این پیچ با دو کلاس ۸.۸ , ۶.۸ معرفی شده است .

پیچ آلن : پیچی است که در یک سرش حفره ای شش ضلعی دارد که نوک آچار آلن هنگام استفاده در آن قرار می گیرد .

پیچ آلن (DIN 906) : این پیچ با قدی کوتاه که اصطلاحاً به آن کور کن گفته میشود مورد استفاده قرار می گیرد .

پیچ آلن (DIN 911) : این پیچ همان آچار آْن است که میله ای شش ضلعی میباشد که یک طرف آن خم شده و برای باز و بسته کردن پیچ های آلن استفاده میگردد .

پیچ آلن (DIN 912) : این پیچ جزء پر مصرفترین پیچ های آلن میباشد این پیچ با سری گرد که یک طرف آن یک حفره شش ضلعی بزای باز و بسته کردن آن وجود دارد معرفی شده است . این پیچ با کلاسهای ۱۲.۹ , ۱۰.۹ , ۸.۸ و استنلس استیل معرفی شده است . قابل ذکر است این پیچ با رزوه های مختلف مانند UNE , UNF هم تولید میگرد.

پیچ آلن (DIN 913 – ۹۱۴ -۹۱۵ – ۹۶) : این پیچ ها نوعی از پیچ آلن میباشد که تمام سطح آن رزوه شده . قسمت شش ضلعی آچار آن داخل خود پیچ میباشد . تفاوت این چهار نوع آلن در ابتدای سر پیچ ها میباشد .

پیچ آلن (din 6912) : این پیچ آلن با پیچ های آلن din 912 متفاوت است در شکل گل آن به این صورت که ارتفاع گل این پیچ با din 912 کمتر می باشد که اصطلاحاً آن را گل کوتاه می نامند .

پیچ آلن (din 7991) : این پیچ آلن سر خزینه میباشد به دلیل سر مخروطی شکل خود که داخل قطعه قرار میگیرد . این پیچ به دلیل شک ظاهری خود مصارف زیادی دارد چرا که بعد از باز و بسته شدن هیچ قسمتی از آن بیرون نمیماند .

پیچ آلن کله قارچی (ISO 7380 – NMG 104) : سر این پیچ آلن به صورت قارچ بوده و مورد مصارف خاص دارد.

پیچ های خودروMACHINE SCREW :

پیچ (din 84) : این پیچ یک پیچ سر استوانه ای میباشد که بر روی استوانه آن یک شیار برای بسته و باز کردن آن با پیچ گوشتی می باشد .

پیچ (din 85) : این پیچ یک پیچ سر استوانه همانند پیچ با din 84 میباشد با این تفاوت که بالای استوانه این پیچ یک حالت نیم گرد میباشد .

پیچ (din 924) : این پیچ یک نوع پیچ سر خزینه میباشد که اصطلاحاً آن را پیچ دو سو سر خزینه مینامند . این پیچ همان پیچ با din 963 می باشد .

پیچ (din965) : این پیچ سر خزینه چهار سو میباشد .

پیچ (din 7504) : این پیچ در ۵ تیپ تعریف شده : ۱ – تیپ k این پیچ یک نوع پیچ سر ششگوش و نوک مته ای میباشد . ۲- تیپ L این پیچ سر شش گوش و شیار پیچ گوشتی خور و نوک مته ای میباشد . ۳ – تیپ N این پیچ با سر کله قارچی چهارسو و نوک مته ای میباشد .۴- تیپ P این پیچ با سر خزینه چهار سو و نوک مته ای میباشد .۵ – تیپ Q این پیچ با کله نیم گرد و چهارسو و نوک مته ای میباشد .

پیچ با تیپ ۷۹۷۶ – این پیچ سر ششگوش و نوک تیز خودرویی میباشد .

انکر بولت ها :

انکر بولت ها پیچ هایی هستند که داخل دیوار یا زمین یا ورق های ضخیم قرار میگیرد . انکر بولت ها با DIN 529 معرفی شده و با تیپ های A-B – C – D – E – F تولید و با کلاس ۴.۶ میباشد .
‌انکر بولت با ۳ استاندارد NMG 115 – ۱۱۶ – ۱۲۱ معرفی میشود . این پیچ ها بر اساس شکل ظاهری خود برای استفاده در سقف / دیوارها / کف / و … به کار میرود .

یو بولت ( U – BOLT ) با DIN 3570 با دو تیپ A , B – این پیچ یک میلگرد دو طرف رزوه میباشد که به صورت دو حرف U , J خم شده است که برای بستن لوله و اتصالات مورد مصرف قرار میگیرد .

پیچ مغزی پیچ گوشتی خور با DIN 417 – ISO 7435 – این پیچ یک تکه میلگرد تمام رزوه میباشد که بالای آن یک شیار برای باز و بسته کردن آن وجود دارد . این پیچ با DIN 427 , 438 مطابقت کرده ولی از نظر شکل های ظاهری با هم تفاوتهایی دارند .
پیچ دو سر رزوه با DIN 835 – این پیچ ها به صورت یک میلگرد میباشد که دو طرف آن رزوه شده و وسط آن بدون آن رزوه میباشد . این پیچ ها در قطر ها و طولهای مختلف با کلاسهای مختلف مورد استفاده های گوناگون دارد . کلاسهای این پیچ ۵.۶ , ۸.۸ , ۱۰.۹ میباشد .

پیچ تمام رزوه با DIN 975 – این پیچ مانند یک تکه میلگرد میباشد که تمام طول آن رزوه شده است و هیچ نوع آچار گیری ندارد . این پیچ در قطر ها و طولها و جنسهای مختلف تولید و مصرف میگردد .

پیچ دو سر رزوه با DIN 2510 – این پیچ یک پیچ دو سر رزوه میباشد و فاصله بین ۲ رزوه کمتر از قطر رزوه میباشد .

۱- پیچهای متری (۶۰°) – در این نوع پیچها کلیه اندازه ها به میلیمتر بوده و قطر خارجی پیچ را به همراه حرف M مشخص می نمایند.مثل M20 یا M10 یعنی پیچ میلیمتری که قطر خارجی آن برابر ۲۰ یا ۱۰ میلیمتر می باشد. از مشخصات مهم این نوع پیچها زاویه دندانه آن بوده که ۶۰° می باشد . پیچهای متری بر حسب موارد مصرفی که دارند در دو سری دنده درشت و دنده ظریف ساخته می شوند. قطر پیچهای دنده درشت را فقط به همراه M مشخص می کنند ولی در پیچهای دنده ظریف بعد از اندازه قطر گام پیچ نیز با علامت ضربدر نوشته می شود.
از پیچهای متری برای محکم کردن قطعات و مخصوصا” اتصالات آب بندی استفاده می نمایند.

din 558 : این پیچ به صورت تمام رزوه با متریال ۴.۶ , ۶.۸ تولید میگردد

din 555- 601 این پیچ به صورت نیم رزوه با متریال ۴.۶ , ۶.۸ تولید میگردد که تفاوت پیچ سر ششگوش در DIN 601 , 558 در اندازه قطر آچار گیر آنها میباشد . پیچ های مطابق با DIN 558 قطر آچار گیر آنها کمتر از قطر پیچ های DIN 601 میباشد . پیچ های سر ششگوش با DIN 931 – این پیچ جزءکاربردی ترین پیچ ها میباشد که به صورت نیم رزوه میباشد . این پیچ در انواع قطر ها و با متریال های مختلف ۵.۶ , ۸.۸ , ۱۰.۹ و استنلس ستیل تولید میگردد . پیچ های سر ششگوش با DIN 933 – این پیچ ها به صورت تمام رزوه تولید و مورد مصارف بسیار دارد . این پیچ از نظر ابعادی آچار با DIN 931 تفاوتی ندارد و فقط تمام رزوه میباشد و متریالهای تولیدی این پیچ هم مانند پیچ DIN 931 میباشد .

تعریف محموله‌ی تولیدی :

به محصولاتی که از نظر ابعادی دارای مشخصات یکسان بوده و همه‌ی آن‌ها از یک شماره‌ی ذوب تولیدی مواد اولیه ساخته شده باشند یک محموله‌ی تولیدی یا یک «بَچ» می‌گویند. در نتیجه، برای انجام آزمایش‌های لازم پیچ، مهره و واشر، تعداد نمونه بر اساس هر «بچ» تعریف می‌شود.

توسط |2019-01-01T16:22:19+04:3018th, نوامبر 2018|آزمایش های مهندسی, پیچ و مهره|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه