نکات مهم تهیه نقشه های شاپ سازه های فلزی

ساخت و نصب اسکلت فلزی و انواع سازه های فلزی  از مواردی هستند که نیاز به نقشه های کارگاهی در راستای نقشه های محاسباتی را ایجاد می کنند.

محاسبات و طراحی انواع اسکلت های فلزی ساختمانی صنعتی و غیرصنعتی سازه بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا انجام شده و پس از تهیه نقشه های اجرایی دقیق، سازه در کارخانه تولید و به محل حمل شده و توسط متخصصین شرکت نصب می گردد. طراحی سوله در نرم افزار ETABS ، SAFE ، SAP و تهیه کلیه نقشه های اجرایی، فونداسیون، برق و مکانیک، سازه، معماری و نیز تهیه دفترچه محاسبات مورد تایید نظام مهندسی و استانداردهای مربوط از خدمات گروه مهندسین سازه میباشد.

با شاپ اسکلت فلزی و استفاده از نرم افزارهایی مانند Tekla structure و REVIT شما می توانید به سرعت مدل های مفهومی ایجاد کنید و مقادیر دقیق برای برآورد و قیمت گذاری تولید کنید. سازه مجسم شده در مرحله پیشنهاد منجر به ارائۀ اطلاعات مفیدی و حرفه ای می شود که به مشتریان شما کمک می کند تا بهتر بتوانند کل پروژه را درک کنند. این به شما یک ابزار فروش قدرتمند برای برنده شدن بیشتر پروژه ها می دهد.

با استفاده از یک مدل اولیه در شاپ اسکلت فلزی میتوانید ارزیابی هزینه مصالح را برای تخمین هزینه انجام و راه حل جایگزین در اوایل فرایند را بیابید. کار مبتنی بر مدل به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که پروژه می تواند به طور موثر از لحاظ زمان، هزینه و ایمنی ساخته شده است.

نقشه های کارگاهی به چه شکل تهیه می شوند و روال کار به چه صورت است؟ 

در تهیه نقشه های کارگاهی در مرحله ابتدایی نقشه های محاسباتی -نقشه های معماری و نقشه های از بیلت فونداسیون به عنوان ورودی های اولیه به گروه شاپ تحویل می شود.

و در ابتدا می بایست تیم مهندسی که می خواهد نقشه های کارگاهی را تهیه کند نقشه های سازه را بادقت بررسی کند و ابهامات و نواقصی که در نقشه ها موجود می باشد را به اطلاع پیمانکار برساند. در همین حین تیم دیگری مشغول ورق چینی ستون ها می باشد و سپس بحث شیرین مدل سازی با رعایت آیین نامه آغاز میشود. منظور از مدل سازی این است که تیم شاپ از روی نقشه های سازه، اسکلت فلزی را در کامپیوتر به صورت سه بعدی توسط نرم افزار مدل می کند که نقشه های کارگاهی از روی همین مدل استخراج می شوند. 

از چه نرم افزار هایی در تهیه نقشه های کارگاهی استفاده می شود و رایج ترین آن ها در ایران کدام است و چه قابلیت هایی دارد؟ 

درگذشته نه چندان دور این نقشه به صورت دستی تهیه می شدند و برای تهیه این نقشه ها از تعداد نفرات زیادی برای نقشه کشی و همچنین برای نظارت بر این نقشه ها استفاده می کردند. در کل یک فرایند اصطکاکی و زمان بر بود که اکثرا در پروژه های صنعتی وساختمانی خاص مثل کارخانه سیمان …انجام می شد. شایان ذکر است در حال حاضر نیز هستند کارخانه هایی که نقشه های کارگاهی را تهیه نمی کنند و به روش سنتی و از روی فایل مادر سازه کار ساخت را انجام می دهند در قسمت دیگری به صورت تخصصی به مقایسه یک کارخانه سنتی و مدرن خواهیم پرداخت. در کل، در کشور ما از نرم افزار تکلا استراکچرزTekla structuresکه به نام Xsteelنیز معروف است در اکثر پروژه ها استفاده می کنند و رایج تر است اما نرم افزار های دیگری نیز هستند که همچین توانایی هایی دارند که در ذیل به اسم معروف ترین آن ها آورده شده اند. 

– Bocad 
– Bentley Microstation 
– Bentley Geopak Rebar 
– Revit Structure 
– Solidworks 

انتخاب صحیح نرم افزار و مسلط بودن اپراتور به نرم افزار و تخصص داشتن در زمینه پروژه ای که می خواهد مدل شود و نقشه های کارگاهی آن تهیه شود از اهمیت بالایی برخوردار است. خوب بهتر است در قسمتی دیگر به صورت تخصصی قابلیت های این نرم افزار ها شرح داده شود و دپارتمان نرم افزار گروه مهندسی توانا این وظیفه را بر عهده گرفته است.

اما در اینجا به صورت مختصر به عنوان مثال قابلیت های نرم افزار تکلا استراکچر یاxsteel را بیان می کنیم. اولین قابلیتی که می توان از آن نام برد توانایی مدل کردن اکثرسازه های فلزی و بتونی می باشد و سازه های صنعتی و ساختمانی را می توان در آن مدل کرد و از مدل خروجی نقشه های مورد نیاز در روند تولید مثل نقشه های قطعه زنی،ساخت،نصب و…را گرفت ،مبحث بعدی گزارش های خیلی مفیدی است که این نرم افزار می دهد و می توان با آن ها مقدار متریال مصرفی را به دست آورد و بسته به سرعت پروژه سفارش خرید برای هر پارت از پروژه را داد، که همین قضیه باعث کاهش نیروهای دفتر فنی می شود و در حالت ایده ال یک الی دونفر کم می شود و وظایف آن ها در تیم شاپ مطرح می شود.

 

مبحث بعدی که می توان از آن بهره برد بحث کنترل پروژه است که از اهمیت بسیاربالایی در روند ساخت بر خوردار است معمولا در حال حاضر کنترل پروژه در دفتر فنی کارخانه انجام می شود و در کارخانه هایی که روند سنتی خود را کنار گذاشته اند توسط نرم افزار هایی مثل Ms project صورت می گیرد.

شایان ذکر است نرم افزار هایی که جهت کنترل پروژه به کار برده می شوند نیاز به یک ورودی دارند که در بحث شاپ این ورودی همان ریپورت ها وگزارش هایی است که نرم افزارتکلا می دهد با این تفاصیر اگر این وظیفه نیز به تیم شاپ متحمل شود باعث می شود یک نفر دیگر هم از دفتر فنی کم شود و البته احتمال خطا نیز پایین خواهد آمد زیرا که کنترل پروژه ای که در تکلا انجام می شود اولا اپراتور از مدل دید سه بعدی دارد وکسی که در دفتر فنی این عمل راانجام می دهد فقط یک ریپورت از نقشه ها دارد و ثانیا درصورت بروز اشتباه با خبر خواهد شد. 

برخی از خدمات قابل ارایه توسط نرم افزار Tekla Structures – Xsteel 

• تهیه یک مدل سه بعدی در مقیاس حقیقی که در محل نصب خواهد گردید ارایه این مدل سه بعدی کمک شایان توجهی به کاهش خطای انسانی در ضمینه طراحی سازه و همچنین قرارگیری المانهای مختلف اعم از اتصالات، تیرهای اصلی و فرعی و پله های سازه می تواند داشته باشد. 

• افزایش سرعت به دلیل استفاده از اتصالات هوشمند، این اتصالات ابتدا به وسیله تیم متخصصان ما بر طبق نقشه های سازه تولید شده سپس هوشمند سازی و آماده استفاده می گردند. 

• تهیه نقشه تک تک قطعات به کار رفته در سازه. 

• تهیه نقشه های مربوط به مونتاژ تمام قطعات.

• تصریح بخشیدن به عملیات نصب به دلیل برطرف شدن تمامی بر خوردهای موجود بین اعضای سازه همچنین بررسی دقیق نقشه های سازه توسط تیم کارشناسان ما. 

• تهیه گزارشات مربوط از جمله لیست قطعات مونتاژ لیست جز به جز قطعات متریال لیست لیست پیچ و مهره استفاده شده در سازه همچنین می توان از گزارشهای مختلف نرم افزار برای تهیه یک صورت وضعیت بی عیب و نقص استفاده کرد. 

• تهیه نقشه های نصب جهت سهولت و سرعت بخشیدن به کار نصب سازه.

شاپ اسکلت فلزی

در تهیه نقشه های کارگاهی در مرحله ابتدایی نقشه های محاسباتی -نقشه های معماری و نقشه های ازبیلت فونداسیون به عنوان ورودی های اولیه به گروه شاپ تحویل می شود.

در مرحله دوم سازه به صورت سه بعدی با مقیاسی از سازه واقعی مدل می شود. شاپ دراوینگ چیست شاپ درایینگ چیست؟ Construction Preconstruction ManskunRasti 2 این مرحله مواردی شامل ابعاد ورق بال و جان ستون های تیر ورق ها و مقاطع کلیه قطعات سازه (نظیر بادبند ها -کلیه اتصالات- زیرسری و ورق های اتصال-کلیه پیچ ها و میل مهار ها و صفحه ستون ها و …) با توجه به نقشه محاسباتی به نرم افزار معرفی می شود.

 مرحله سوم بررسی خطا های احتمالی در نقشه های محاسباتی و اعلام آن به گروه مشاور می باشد.

خطاهایی نظیر عدم تراز بودن ارتفاع تیرها جهت اجرای سقف- نزدیک بودن پیچ ها به هم و عدم امکان استفاده از آچار-بزرگتر بودن ابعاد ستون ها نسبت به فاصله بولت های صفحه ستون ها و برخورد آن ها با هم و …

 مرحله چهارم تهیه نقشه های کارگاهی شامل نقشه های کد دار- تک برگ پلیت اتصالات به همراه تعداد دقیق و وزن.  نقشه های مونتاژ ستون – تیر و بادبندها که در آن کد پلیت ها که قبلا جهت برش تهیه شده است در این نقشه ها به همراه محل نصب دوباره مشخص شده است همچنین نقشه های کلی شامل پلان ستون گذاری- پلان تیر ریزی و نماهای عمودی سازه نیز ارائه می گردند.

به طور کل تهیه نقشه های شاپ دراوینگ در امور ساخت و نصب اسکلت فلزی و انواع سازه های فلزی وحتی سوله ها بسیار کارآمد می باشد علاوه بر بهینه سازی مدیریت زمان، هزینه ها را نیز تا حدی بهبود میبخشد.

 

نقشه های کارگاهی

شرح وظایف فرد تهیه کننده نقشه های کارگاهی (شاپیست) :

۱- بررسی نقشه های اصلی و استخزاج مغایرتها

۲- اعلام مغایرتها و پیگیری جهت دریافت اصلاحات

۳- مدلسازی سازه

۴- تهیه نقشه های اسمبلی، قطعه زنی و نصب به نحوی که قابل ساخت باشند.

۵- تهیه گزارشهای لازم و خصوصا لیست خرید

۶- تهیه کارت برش

۷- اعمال رویژنها و تغییرات نقشه های اصلی

در صورتیکه تهیه نقشه شاپ به پیمانکار واگذار شده باشد، شرح وظایف بندهای ۵ و ۶ بایستی از همان ابتدا توافق گردد. همچنین اعمال رویژنها باعث دوباره کاری می گردد که بایستی هزینه این دوباره کاریها مجزا دریافت گردد.
در برخی از کارخانجات، وظیفه تهیه کارت برش بعهده واحد ساخت است.
اما مواردی چون بازرسی و … در حیطه دفتر فنی یک کارخانه نیست. در شرح وظایف واحد QC است.