نحوه رگلاژ و تعمیرات پنجره دوجداره

پنجره دو جداره می بایست در هنگام باز و بسته شدن به خوبی و راحتی صورت گیرد.

و همچنین در زمانی که پنجره بطور‌ کامل بسته می باشد از لحاظ ورود گرد و خاک ، صدا ، سرما و گرما ، انتقال انرژی و … عایق کامل باشد.

اگر پنجره در هنگام باز شدن و یا بسته شدن با نقطه ای درگیری داشته باشد و به صورت روان عمل نکند پنجره می بایست رگلاژ شود،

همچنین اگر پنجره کاملا بسته باشد اما باز هم ورود گرد و خاک، سر و صدا و یا سرما را احساس میکنید

به این معنی میباشد، که پنجره بطور کامل کیپ نشده است

و در هنگام بسته بودن درزی مابین فریم و بازشو وجود دارد

که می توان با رگلاژ کردن این مشکل را حل نمود .

پنجره ها از نقاط مختلفی قابلیت رگلاژ دارند:

  • فریم لنگه بازشو
  • شیشه پنجره
  • یراق 

نقاطی هستند که با توجه به نیاز میتوان پنجره را رگلاژ نمود.

که البته در قسمت یراق برای یراق های متفاوت قسمت های مختلفی نیز برای رگلاژ وجود دارد.

پنجره های دو جداره و اگر در زمان نصب به خوبی و توسط افراد متخصص نصب شود

احتیاج به رگلاژ در آینده را به حداقل میرساند که این خود نشان دهنده اهمیت نصب پنجره می باشد ‌

رگلاژ پنجره دو جداره

چرا باید رگلاژ پنجره دو جداره را انجام دهیم؟

اگر پنجره دو جداره یو پی وی سی در زمان نصب به خوبی و به صورت صحیح توسط افراد متخصص نصب شود

الزام به رگلاژ نمودن را تا حد بسیاری کاهش میدهد،

که البته باز هم بعد از مدتی حدود یک سال تا یک سال و نیم در بعضی از موارد احتیاج به رگلاژ دارد

تا همانند روز های اول به خوبی عمل کرده و عایق شود، اما اگر پنجره در زمان نصب به درستی نصب نگردد

مدت یک سال تا یک سال و نیم که استاندارد میباشد بسیار کاهش پیدا میکند

و گاها دیده شده که پنجره بعد از یک ماه از نصب احتیاج به رگلاژ پیدا کند!

که این نشان دهنده اهمیت نصب پنجره میباشد که تا چه حد میبایست با دقت انجام شود.

بطور کل بحث رگلاژ میبایست بعد از مدتی انجام شود

و نمی توان گفت پنجره ای که بعد از یک سال و یا یک سال و نیم نیاز به رگلاژ پیدا میکند

دارای ایراد است، چرا که میتوان عملکرد پنجره را در عایق بودن آن بهبود بخشید.

دلایل نصب رگلاژ پنجره دوجداره

جلوگیری از تبادل حرارتی، ورود گرد و غبار و آلودگی های صوتی از جمله دلایلی است که موجب تعویض پنجره قدیمی با پنجره UPVC و انتخاب درب و پنجره دوجداره می شود. این عملکرد علاوه برکیفیت اجزاء مصرفی(پروفیل پنجره UPVC، شیشه دوجداره، یراق آلات) به کیفیت تولید و نحوه نصب نیز بستگی دارد. از آن جهت که هنگام انجام این دو فعالیت نباید فاصله ای میان لنگه بازشو و قاب در هنگام تولید و پنجره دوجداره و دیوار هنگام نصب، باقی بماند که البته هردوی آنها قابل حل کردن می باشد. برای مشکل اول از رگلاژ لولای پنجره دوجداره و برای مشکل دوم از فوم و چسب مخصوص برای درزگیری استفاده خواهد شد.

 

عدم رگلاژ یراق آلات پنجره دوجداره سبب مشکلاتی از قبیل سختی در باز و بست پنجره دو جداره، عدم حرکت روان دستگیره، فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم، مشکلات در تغییر حالت های بازشو (حالت دوم به حالت اول در پنجره دوحالته) برای درب و پنجره دوجداره و عملکرد نامناسب آن می شود.

مهمترین نقش درب و پنجره UPVC در ساختمان عایق بندی در برابر سرما و گرما و همچنین آلودگی های صوتی می باشد. با این حال در برخی از موارد به علت نصب نادرست پنجره UPVC دوجداره و یا سهل انگاری پرسنل نصب در هنگام رگلاژ درب و پنجره دوجداره مشکلاتی بوجود می آید که این مشکلات عملکرد مناسب درب و پنجره دوجداره را مورد ایراد قرار می دهد. از جمله این مشکلات می توان به ورود سرما از اطراف لنگه های بازشو پنجره دو جداره، مشکلاتی در عمل باز و بست درب و پنجره UPVC، باز نشدن دستگیره، عدم عملکرد صحیح یراق آلات و مشکلاتی در تغییر حالتهای بازشو به یکدیگر(تغییر حالته تک حالته به دو حالته) اشاره کرد. با استفاده از رگلاژ مناسب درب و پنجره دوجداره UPVC، می توان تا 90 درصد این مشکلات را حل کرد. در زیر نحوه رگلاژ مناسب لولای 3D را بیان خواهیم کرد تا با آن آشنا شوید.

 

در شروع کار باید کاور لولا را خارج کنیم، برای این کار ابتدا پنجره را باز کرده سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار آلن کاور را آزاد کرده و جابجا می کنیم.

پنجره دو جداره لولایی

برای رگلاژ، لنگه بازشو درب یا پنجره دوجداره باید در محور افقی و عمودی جابجا شود. برای حرکت در محور افقی همانطور که در شکل مشخص است با استفاده از آچار آلن 5 میلیمتری پیچ رگلاژی را که بصورت افقی است باز وبسته می کنیم. با بازو بسته کردن پیچ رگلاژی لنگه بازشو درب یا پنجره UPVC بصورت افقی حرکت می کند و جابجا می شود.

لنگه بازشو پنجره دو جداره

تا زمانی پیچ را حرکت می دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو در جهت افقی عدم انطباق رفع شود.

برای رگلاژ عمودی از پیچ بالا لولای 3D و آچار آلن 4 میلیمتری استفاده می کنیم. در ابتدا کاور لولای درب و پنجره دو جداره را باز می کنیم و با استفاده از آچار آلن، پیچ را می گردانیم. با چرخاندن ساعتگرد پیچ، لنگه بازشو به سمت بالا و در صورت چرخاندن آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

رگلاژ پنجره دو جداره عمودی و افقی

رگلاژ هردوجهت افقی و عمودی را بصورت موازی انجام می دهیم تا به حالت مناسب و صحیح باز و بسته شدن برسد. در تصاویر زیر میزان تلرانس رگلاژ لولا را مشاهده می کنید.

چگونه لولای تنظیمی پنجره دوجداره را تنظیم و رگلاژ کنیم؟

در پنجره دوجداره دوحالته و یا در برخی از پنجره های Upvc تک حالته از لولاهای تنظیمی استفاده می شود. مزیت این لولاها نسبت به لولای های ساده مانند لولای 100 (لولای 10 سانتی متری) و لولای 75 (لولای 7.5 سانتی متری)، قابلیت رگلاژ این نوع لولا می باشد.

منظور از رگلاژ پنجره، تنظیم لنگه بازشو برای باز و بسته شدن استاندارد، عایق بندی بهتر و حرکت درست لنگه بازشوی پنجره دوجداره است. در پنجره ای که دارای لولای تنظیمی است می توانیم براحتی با استفاده از آچار آلن ( آچاری L مانند با مقطع شش‌ضلعی) لنگه بازشو را در امتداد افقی و عمودی جابجا کنیم.

نحوه رگلاژ لولای تنظیمی در پنجره دوحالته

رگلاژ لولای پنجره از طریق  لولای پایین و اهرمی در ادامه لولای بالا امکان پذیر است. لولای پایین بوسیله دو پیچ با حفره شش ضلعی قابلیت جابجایی لنگه را دارد. ولی در لولای بالا، روی لولا پیچی برای تنظیم و رگلاژ وجود ندارد. پیچ رگلاژ این قسمت در اهرم ادامه لولا به بالای لنگه بازشو ( در تصویر مشخص گردیده است) قابل مشاهده است.

برای رگلاژ ابتدا کاور های لولای پایین را بیرون می کشیم تا پیچ هایی با حفره شش ضلعی مشخص گردد. پیچی که بصورت عمودی وجود دارد برای حرکت لنگه بصورت بالا و پایین است و پیچ دوم برای حرکت در جهت چپ و راست می باشد.

نگهداری و روغن کاری یراق دوحالته پنجره دوجدار

روغن کاری یراق دوحالته پنجره دوجداره موجب افزایش طول عمر و عملکرد روان باز و بسته شدن پنجره خواهد شد. باز و بست روان پنجره را می توان بوسیله حرکت دستگیره ارزیابی کرد. طبق استاندارد نرمال صنعتی آلمان، گشتاور قفل شدن و باز شدن دستگیره پنجره باید با مقدار حداکثر 10 نیوتن انجام شود. با انجام گریس کاری و روغن کاری می توان سفتی و خشکی دستگیره پنجره را بهبود بخشید

کلیه اجزای مرتبط با یراق دوحالته در چهارچوب و لنگه باید گیریس کاری و روغنکاری شود تا از فرسایش و خوردگی زودرس آن جلوگیری شود. این عمل باید حداقل یک بار در سال صورت گیرد. نقاطی که در پنجره دوجداره نیاز به روغن کاری دارد در شکل روبرو نشان داده شده است.

البته زبانه های مخفی برای جلوگیری از فرسایش نیاز به گیریس کاری مداوم دارند. در انتخاب نوع روغن و گریس برای یراق آلات دوحالته پنجره دوجداره دقت کنید.

رگلاژ و تعمیرات پنجره های دوجداره

 

تعمیرات و رگلاژ پنجره دو جداره

یکی از مهمترین قسمت های پنجره دوجداره، شیشه آن است که در بحث رگلاژ نیز تاثیر به سزایی دارد و تعمیرکار پنجره دوجداره با استفاده از زیر شیشه های مخصوص باعث قرار گیری درست شیشه در جای خود شده و وزن شیشه دوجداره در تمامی نقاط پنجره دوجداره پخش می شود و پنجره یو پی وی سی و آلومینیوم به خوبی باز و بسته شده و در جای خود محکم گردد.

اسپانولیت (اسپانیولت ) نیز از جمله مواردی است که باید در رگلاژ پنجره تنظیم و چک شود. زاماک و یراق الات نیز در بحث تعمیرات و رگلاژ پنجره های دوجداره نقش کلیدی را ایفا می کنند و تعمیرکار باید دقت کند که این دومورد به درستی عمل کنند، در غیر این صورت یا تعمیر شود و یا تعویض گردد.

بحث بعدی که در تعمیر و رگلاژ پنجره upvc و آلومینیوم مطرح میشود بحث لولا می باشد که به دو صورت استفاده از الن و جابه جایی توسط ابزار  مخصوص انجام می پذیرد ، البته الن در تنظیم یراق آلات و زاماک نیز کاربرد دارد.