یونولیت چیست؟

یونولیت (Jonulite) در ایران بنام پلاستوفوم، یونولیت و آکاسیف شناخته می‌شود که نام اصلی آن پلی‌استیرن انبساطی  یا EPS است. در بسیاری از کشورهای آمریکا شمالی این محصول با نام استایروفوم (Styrofoam) شناخته می‌شود.

یونولیت ماده ای سبک و متخلخل و معمولاً سفید که در بسته بندی و عایق کاری کاربرد دارد در بعضی مواقع به آن فیبر سفید نیز می گویند. اما در حقیقت یونولیت نوعی پلیمر سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا و دما است که از فرایندهای پتروشیمی تهیه می‌شود.

یونولیت

 

یونولیت (پلاستوفوم) از ریختن مواد پلی استایرن داخل قالب ها و منبسط شدن آنها بدست می آید، یونولیت در مقابل حرارت و صدا عایق بسیار خوبی است.

پلی استایرن نوعی پلیمر سفید است که از فرآیندهای پتروشیمی تهیه می شود و با اینکه چگالی وزنی بسیار کمی دارد، در مقابل حرارت، صدا و رطوبت بسیار مقاوم است. اولین بار آلمان های نازی در جنگ جهانی دوم برای گذر از رودخانه ها از این ماده استفاده کردند.

قیمت پلاستوفومحتما بخوانید : پلاستوفوم چیست 

کاربرد یونولیت

سرعت اجرای یونولیت بیشتر از سفال است و از نظر رعایت مبحث ۱۹ هم خاصیت عایق کنندگی بیشتری دارد و در ضمن از وزن کمتری هم برخوردار است.

برای اینکه سفالها خاصیت عایق بودن داشته باشند، از یونولیت در آنها استفاده میشود (سفال فوم دار)، حال شما تصور کنید که مصالح مورد نظر به طور کامل از یونولیت تشکیل شده باشد، بنابراین قطعا عایق تراز سفال است و چنانچه الزامات و استانداردهای یونولیت رعایت شود، در برابر حریق هم مقاومت مطلوبی دارند.

یونولیت

 یونولیت که با فوم های ایرانی ساخته می شوند، در برابر آتش سوزی عملکرد خوبی ندارند اما یونولیت که در تولید آنها از فوم خارجی استفاده شده است، مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و ایجاد شعله نمی کنند. بنابراین سوال مهم اینجاست یونولیت از کجا بخرم؟؟؟

گروه مهندس پلاس با تضمین گارانتی تمام محصولات خود با ارائه فوم نسوز، بخش قدرتمندی در فروش پلاستوفوم و فروش یونولیت در سطح کشور می باشد. تضمین کیفیت و گارانتی قیمت وارائه محصول در کوتاه ترین زمان را با گروه مهندس پلاس تجربه کنید.

موارد مصرف یونولیت در ساختمان

 • برای تولید بلوک‌های پلاستوفوم سقفی به منظور استفاده به عنوان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف.
 • عایق برودتی در سردخانه‌ها و یخچالهای صنعتی.
 • ساخت انواع فوم‌های بسته بندی و انواع یخدان و ترموس
 • استفاده از ورق های پلاستوفومی تا ابعاد ۱۰۰*۲۰۰ سانتیمتر و ضخامتهای گوناگون از ۴ تا ۱۰۰۰ میلیمتر به عنوان زمینه Background انواع تابلوها مانند تابلوی اعلانات و یا بسیاری از مصارف گوناگون دیگر.
 • ورق در ضخامتهای گوناگون و یا دانه های فوم (گرانول) جهت ساخت اشکال ، انواع طرحها و حروف فارسی و انگلیسی، ساخت ماکت ، تهیه تابلوهای تبلیغاتی و تزئینی و به عنوان فوم ریخته گری و فوم گُل‌سازی که در درس حرفه‌وفن دوره راهنمایی تحصیلی خواهران و برادران و همچنین برخی رشته های کار و دانش دوره متوسطه استفاده های فراوان دارد.
 • استفاده از ورق پلاستوفوم به عنوان عایق ساختمان و بلوک های سقفی پلاستوفومی به عنوان جایگزین بلوک های سیمانی یا سفالی در صنعت ساختمان. عایق بودن در مقابل آب و رطوبت .

دانسیته ورق یونولیت

یکی از مهم ترین فاکتورها در تولید ورق یونولیت مربوط به دانسیته آن می شود. در واقع دانسیته یونولیت به عنوان یکی از مشخصه ها و ویژگی های اساسی یونولیت در نظر گرفته شده است که رده بندی ورقه های یونولیتی بر مبنای آن انجام می گیرد. اما دانسیته ورق یونولیت به چه معناست؟

به طور کلی دانسیته یا جرم حجمی به وزن واحد حجم یک ماده گفته می شود که با واحد کیلوگرم بر متر مکعب سنجیده می شود. در مورد ورق های یونولیتی نیز رده بندی آنها بر اساس میزان فشردگی آنها انجام می شود که این فشردگی تحت عنوان دانسیته شناخته می شود. منظور از دانسیته یونولیت وزن یک بلوک یونولیت با ابعاد یک متر در دو متر در ۵۰ سانتی متر است. معمولا این عدد را با حرف P مانند P10، P20 و… نمایش می دهند.

مثلا زمانی که در مورد یک ورق یونولیتی ۲ سانتی متری با ابعاد یک متر در دو متر صحبت می کنیم که دارای دانسیته ۲۰ می باشد منظورمان این است که تعداد ۲۵ ورقه یونولیت ۲ سانتی متری از همین جنس، ۲۰ کیلوگرم وزن خواهد داشت. دقت داشته باشید که قیمت ورق یونولیت با دانسیته آن رابطه مستقیم دارد و فشردگی ورقه های یونولیتی با دانسیته بالا بیشتر از ورقه های یونولیتی با دانسیته پایین می باشد.

ویژگی یونولیت

ضریب های عایق بودن:

 • ۱۰ سانتی متر یونولیت معمولی در برابر صدا، ۴۲ دیزبل عایق است
 • ۱۰ سانتی متر یونولیت معمولی در برابر گرما، ۳۵ % عایق است

انواع یونولیت ساختمانی 

یونولیت فشرده از انواع یونولیت ساختمانی است که دارای وزن بالایی می باشد چراکه دانسیته یا همان چگالی آن به دلیل فشرده بودن یونولیت بالا است. یونولیت فشرده یکی از پرکاربردترین انواع یونولیت است که در موارد گوناگون مانند صنعت ساختمان، صنعت خودروسازی، صنایع غذایی، قالب سازی، مجسمه سازی، درب های ضد سرقت، عایق سازی، بسته بندی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

یونولیت فشرده چیست؟

یکی از مهم ترین کاربردهای یونولیت فشرده این است که می توان آن را در ترکیب با عایق های صوتی دیگر مانند فوم های آکوستیک، پشم سنگ و… استفاده کرد و کاربرد صداگیری آن را افزایش داد. ضمنا نامگذاری ورق های یونولیت فشرده  بر اساس وضعیت و میزان فشردگی آن ها انجام می گیرد.

مرکز فروش یونولیت در تهران با چگالی و فشردگی مورد نظر مشتری و با رعایت اصول تولید همواره نقطه درخشانی در مرکز فروش یونولیت در تهران میباشد .

مرکز فروش یونولیت در تهران ورق با چگالی و دانسیته ۶ الی شصت با استفاده از مواد خالص کره ای کالای مورد نظر مشتری محترم را ارائه مینماید .

یونولیت ورق فشرده فرتاش به نوعی یونولیت و پلاستوفوم اتلاق میشود که با دانسیته بالا ۴۰ باشد. این یونولیت با حداقل دانسیته چهل و فشرده تولید شده از مواد خالص کره ای بدون حتی ده گرم ناخالصی تولید میگردد.

یونولیت سقفی استاندارد نام محصولی است که در سال های اخیر بعنوان قالب بتن در سقف های دال یک طرفه یا اصطلاحا تیرچه بلوک مورد استفاده قرار میگیرد از این محصول بشکل مکعب مستطیل با ابعاد ۲۵*۵۰*۲۰۰ مورد استفاده قرار میگیرد و  دانسیته آن ۱۲ می باشد.

یونولیت سقفیوزن یونولیت سقفی تولید شده بر اساس دانسیته یونولیت مشخص می گردد. با توجه به قیمت مواد اولیه یونولیت و قیمت محصول نهایی تولید شده کارخانه های یونولیت ، دانسیته یونولیت بین ۷ الی ۸ کیلوگرم بر متر مکعب بیشتر نمی باشد در صورتی که بعضی تولید کنندگان برای جذب مشتری تولیدات خود را دانسیته ۱۰ معرفی می کنند . در این صورت وزن یونولیت تیرچه سفالی نباید کمتر از ۲ کیلو گرم باشد.

یونولیت های مصرفی باید دارای تاییدیه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و همچنین نشان استاندارد را نیز دارا باشند.

در بعضی شرایط برای مصارف گوناگون ممکن است که یونولیت را برای دیوار استفاده کنیم استفاده از یونولیت به صورت های زیر برای دیوار مرسوم است:

 • دیوار پوش فوم
 • فوم دیواری تزیینی
 • فوم دیوارپوش
 • یونولیت دیواری dpanel3

دیوار-پوش-فوم

خاصیت صدا گیربودن یا اصطلاحا(اکوستیک) ، خاصیت ضد ضربه بودن ، جلوگیری از ضربه در سالن هایی ورزشی، قابل شستشو بودن و انتی باکتریال بودن در کنار زیبایی دلیل استفاده یونولیت یا فوم برای دیوار می باشد.

یونولیت تیرچه کرومیت:

یونولیتی است که برای تیرچه بلوک فلزی استفاده می شود و خود از نظر ابعاد بر دو نوع است:

 • -۱مترطول-۶۶ سانت عرض-۲۵ سانت قطر.
 • -۱مترطول-۶۶ سانت عرض-۲۰ سانت قطر.

یونولیت بسته بندی چیست؟

تعدادی از شرکت های دارای نشان استاندارد برای تولید یونولیت

 1. شرکت مادفوم خاورمیانه (رابی فوم)
 2. شرکت پردیس فوم
 3. امید فوم پلاست
 4. عقاب فوم
 5. آبشار فوم گستر

 

 

برای مشاهده لیست قیمت انواع یونولیت کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت یونولیت

مشاهده قیمت روز یونولیت