فوم ورقه ای

ورق فوم در ایران اولین بار در دهه ٧٠ در صنعت کفاشی مورد استفاده قرار گرفت، بعد از گذشت چند سال و با توجه به کارایی و نیاز روز افزون صنعت کیف و کفش به ورق فوم ، گروه تولیدی کفش ملی تصمیم بر وارد نمودن ماشین الات این صنعت و تولید ورق فوم در ایران گرفت و در گذشت زمان انواع مختلف ورق فوم توسط این شرکت تولید شد.

در این هنگام ورق فوم کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف پیدا کرد و استفاده از ورق فوم در مشاغل گوناگون روز به روز گسترده تر و بیشتر شد. بعد ها و با منحل شدن شرکت کفش ملی هر یک از مهندسین این شرکت اقدام به تولید ورق فوم به صورت مجزا نمودند که با توجه به افزایش تقاضا روز به روز به تولید کنندگان محصولات ورق فوم در انواع مختلف افزوده شد.

ورق فوم دارای قابلیت اشتعال بالایی می باشد، در هنگام استفاده از ورق فوم کلیه موارد ایمنی در کارگاه ها ، کارخانجات و انبار ورق فوم باید با ضرورت بسیار بالایی رعایت شود.

تولید کننده ورق فوم

امروز در کشورمان ایران ٩ شرکت اقدام به تولید ورق فوم کرده اند که از این ٩ شرکت ۴ شرکت به صورت تخصصی تولیدکننده ورق فوم هستند. ورق فوم با توجه به تنوع گسترده ای که در فرمول دارد روز به روز به خواهان آن اضافه شده به گونه ای که شرکت های تولید کننده ورق فوم ملزم به استفاده از فرمول و ماشین الات جدید و به روز میگردند.

تولید ورق فوم بر خلاف ظاهر ساده ای که دارد بسیار سخت و حساس می باشد. به گونه ای که کوچک ترین اشتباه در فرمول ، ترکیب و میکس مواد و مدت زمان پخت و با حتی ناخالصی در مواد مصرفی ورق فوم تولید شده را غیر قابل استفاده می نماید .در ادامه تعدادی از محصولات ورق فوم که توسط فومینو عرضه می شود ذکر شده اند.

تولید کننده فوم ورقه ای

ورق فوم به صورت شیت در ابعاد و ضخامت های متنوع تولید می شود . پایه تولید تمام مصنوعات فومی ورق فوم است . بر فرص مثال رول فوم یا فوم رول یا همان پفکی با برش ضخامتی جامبو رول های ورق فوم تولیده شده و روانه بازار می شود . عرض ورق فوم مورد استفاده در تولید رول فوم الزاما باید بالای ١۵٠ سانتی متر باشد و هر چه ضخامت ورق فوم بیشتر باشد به دلیل صرفه جویی در زمان دوخت ورق فوم و در نتیجه بالا رفتن تیراژ تولید رول فوم صرفه اقتصادی بیشتری دارد .

ویژگی ورق فوم

ابعاد و ضخامت ورق فوم تولید شده باید یک دست باشد و هیچ زدگی و یا حباب در درون و بیرون ورق فوم وجود نداشته باشد.
ورق فوم در حین برش نباید پودر فوم تولید کند. در صورتی که روق فوم در حین برش پودر شود آن محصول خوش برش نیست. علاوه بر این ورق فوم بعد از برش نباید دچار عدم افت ضخامت شود.

ورق فوم با کیفیت از خاصیت برگشت پذیری مناسبی برخوردار است.

نکته قابل توجه: خواص ویژه ورق فوم بسته به نوع مصرف آن منحصر به فرد است. به عنوان مثال ورق فومی که حالت نرمی دارد و از برگشت پذیری کمی برخوردار است ممکن است در تولید یک محصول کارایی نداشته باشد و در ظاهر ورق فومی بی کیفیت قلمداد شود ولی همین ورق فوم ممکن است در صنعت دیگری بسیار کارامد باشد و انتظارات را برآورده کند.

به طور کل نمی توان گفت که این ورق فوم بی کیفیت است و قابل استفاده نمی باشد. تنها مواردی که یک ورق فوم را غیر قابل استفاده می کند حباب ها و زدگی های زیاد در مغز ورق فوم است.

ابعاد ورق فوم

ورق فوم در ابعاد گوناگونی تولید می شود. اما ورق فوم با ابعاد ١۵٠ سانتی متر در ٢٣٠ سانتی متر بیشترین خواهان را در میان دیگر ابعاد ورق فوم دارد. اکثر افرادی که اقدام به خرید ورق فوم می کنند در صورتی که با ورق فوم آشنا باشند، قطعا ابعاد ۱۵۰ در ۲۳۰ را برای خرید ورق فوم انتخاب می کنند.

این ابعاد از ورق فوم به این علت مورد پسند همگان قرار دارد که پرتی کمتری دارد و بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر ابعاد ورق فوم می باشد. تولید کنندگان ورق فوم بنا به دلایلی کمتر اقدام به تولید ورق فوم در این ابعاد می کنند و یا در صورت تولید ورق فوم در ابعاد ذکر شده آن را به صورت برش خرده تحویل مشتری می دهند . این امر برای اکثر افرادی که خواهان این ابعاد از ورق فوم هستند بسیار ناراحت کننده می باشد. 

برخی از شرکت های ایرانی اقدام به خرید ورق فوم در ابعاد ١۵٠ سانتی متر در ٢٣٠ سانتی متر کرده و با استفاده از این ابعاد از ورق فوم اقدام به تولید رول فوم می کنند و با سوء استفاده از نام و برند شرکت های تولید کننده ورق فوم اقدام به فروش رول فوم کرده و با توجه به حساسیت تولید رول فوم موجبات عدم رضایت مشتری را فراهم می اورند. لذا برایخرید محصولات فومی بهتر است آنها را از نمایندگی های معتبر تهیه فرمایید.

کاربرد فوم ورقه ای

یونولیت و پلاستوفوم ورقی یا ورقه ای یونولیت و پلاستوفوم ورقه ای یا ورقی بسته به نوع کاربرد فشردگی و چگالی ( دانسیته) مختلف دارد که بشرح ذیل میباشد :

  • یونولیت و پلاستوفوم ورق (ورقه ای) چگالی ۸۰ به بالا کاربرد: در صنایع سردخانه هایی که دما و عدم تاثیر محیط بیرون مهم میباشد.
  • یونولیت و پلاستوفوم ورقی (ورقه ای) چگالی ۶۰ به بالا کاربرد: در صنایع کنترل دما در محیط و عایق گرما و سرما
  • یونولیت و پلاستوفوم ورقی (ورقه ای) چگالی ۴۰ به بالا کاربرد: در عایق بندی گرما و سرما در سردخانه ها و گرمخانه ها و نیز عایق برروی پشت بام
  • یونولیت و پلاستوفوم ورقی (ورقه ای) چگالی ۲۰ به بالا کاربرد: عایق گرما و سرما و درز انقطاع در ساختمان سازی و نقش قالب در بتن ریزی
  • یونولیت و پلاستوفوم ورقی (ورقه ای) چگالی ۱۰ به بالا کاربرد: عایق معمولی گرما و سرما و نیز کاربرد در ساختمان و پروژه های ساختمانی و نیز صنعت بسته بندی
  • یونولیت و پلاستوفوم ورقی (ورقه ای) چگالی ۵ به بالا کاربرد: در صنعت ساختمان سازی قالب بتن و یونولیت پلاستوفوم درز انقطلاع (درز اجرایی)

انواع فوم ورقه ای 

فوم گلسازی

فوم گلسازی در رنگ ها و طرح های مختلف و زیبا توسط فومینو عرضه می شود. ورق فوم گلسازی همانطور که از نامش پیداست در گلسازی و موارد تزیینی به کار برده می شود. فوم گلسازی در ابعاد و ضخامت های گوناگون و در رنگبندی متنوع به شکل ورق فوم بزرگ و یا کوچک تولید می شود.

ورق EPDM

ورق EPDM به علت مقاومت بالایی که در برابر نور خورشید، گرما تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد، آب نمک و شرایط سخت جوی دارند، برای استفاده در مصارف خارجی و تماس با هوا بسیار مناسب می باشند. ورق EPDM در برابر اسید نیز از مقاومت خوبی برخوردار است، از این رو در صنایع گوناگونی اعم از صنایع دریایی، پتروشیمی و ساخت واشرآلات صنعت سیمان کاربرد دارد.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن بسیار سبک، مقاوم در برابر گرما و سرما، دارای قابلیت ضربه گیری بالا می باشد. ورق پلی اتیلن به جهت ویژگی های ذکر شده در صنایع گوناگونی اعم از صنعت خودرو سازی ، تولید واشر و دزدگیر ، صنعت ساختمان و دیگر صنایع مرتبط کاربرد دارد.

ورق تی

ورق تی از محصولات فومی می باشد که زیرمجموعه ورق فوم هستند و دارای کاربردهای متفاوتی می باشند. ورق تی به جهت رنگ بندی متنوع و ابعاد گوناگون آن به عنوان محصول اولیه برای تولید محصولات دیگر در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود.

ورق تی صنعتی

ورق تی صنعتی یکی از محصولات تولید شده فومی می باشد که به صورت ورق فوم تولید می شود. ورق تی صنعتی به دلیل آنکه نسبت به ورق تی ممتاز برگشت پذیری بیشتری دارد، عمدتا برای مصارف صنعتی تولید می شود.

فوم تی

ویژگی های متفاوت ورق تی صنعتی مانند رنگ بندی متنوع، ابعاد و دانسیته متفاوت این نوع ورق فوم باعث شده است تا در صنابع متفاوتی به عنوان محصول اولیه برای تولید محصولات فومی دیگر به کار رود.

ورق تی ممتاز

ورق تی ممتاز از محصولات فومی می باشد که به صورت ورق فوم تولید می  شود. ورق تی ممتاز بنا به ویژگی های گوناگون آن از جمله رنگبندی، ابعاد و چگالی آن در صنایع متفاوتی به عنوان محصول اولیه برای تولید دیگر محصولات به کار می رود.

ورق خرجکار

ورق خرجکار متداول ترین نوع ورق فوم می باشد که به ورق بازاری نیز نامیده می شود. ورق خرجکار در ابعاد ١۵٠ در٢٢٠ و ١۴۵ در ٢١۵ سانتی متر و ضخامت ٣٠ و ٣۵ میلی متر در رنگ های متنوع تولید می شود. ورق خرجکار بنا بر این دلیل که در صنایع گوناگونی مصارف متعددی دارد، با توجه به سفارش مشتری در ابعاد و ضخامت های مختلف برش داده می شود.

در تولید ورق خرجکار یا ورق بازاری از درصد پلی اتیلن بیشتری نسبت به eva استفاده می شود. همین امر باعث می شود که ورق خرجکار صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به سایر ورق ها داشته باشد از این رو مصرف ورق خرجکار نسبت به سایر ورق فومی بیشتر می باشد.

ورق فشرده یا سخت

ورق فشرده سخت از محصولات فومی می باشد. ورق فشرده به صورت ورق فوم عرضه می شود و دارای کاربردهای متفاوتی می باشد. ورق فشرده در رنگبندی های متنوع تولید می شود و خود به عنوان محصول اولیه برای تولید دیگر محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق فوم در صنایع کیف و کفش و خودروسازی 

ورق فوم در انواع مختلف ورق فوم سخت و فشرده ، ورق فوم نرم و منعطف و ورق فوم سخت و منعطف تولید می شود. ورق فوم سخت و فشرده فومینو یا در اصطلاح ورق میکروسل به صورت عاج دار یا بدون عاج در ساخت زیره کفش استفاده می شود و در اختیار صنعت کفاشی قرار می گیرد.

ورق فوم نرم و منعطف که خاصیت ارتجاعی و برگشت پذیری داشته در ساخت کفی کفش به کار رفته این ورق ها در داخل کفش ضخامت خود را از دست نمی دهند.

ورق فوم سخت و منعطف نیز در صنایع خودروسازی در ساخت قطعات تزئینی و عایق های داخلی بدنه خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های ورق فوم مورد استفاده در صنایع کیف و کفش و خودروسازی

از جمله ویژگی های ورق فوم می توان به عاج دار کردن , طرح دار کردن و لمینت کردن آن اشاره کرد. برش سطحی ، دایکات ، فرمینگ و ارائه مدل های روز دنیا برای تولید کفش های به روز و با کیفیت از دیگر خدمات شرکت فومینو برای صنعتگران کیف و کفش می باشد.

ورق فوم پزشکی و تشک طبی 

ورق های فوم پزشکی به دلیل فرمولاسیون خاص در تولید، هیچ گونه حساسیت پوستی ایجاد نمی کند و به دلیل ارتجاعی و انعطاف پذیری بالا در هر قالبی شکل گرفته و در رنگ بندی و ضخامت متنوع برای صنعت پزشکی تولید می شود. ما با دانش فنی متخصصان خود موفق به تولید فوم ارتوپدی و پزشکی جهت تولید وسایل توانبخشی گردیده ایم.

فوم های مورد مصرف در تشک طبی با دانسیته پایین تولید شده، برحسب نقاط مورد نیاز قالب بدن را به خود می گیرد و از بروز مشکلات استخوانی و ماهیچه ای برای مصرف کنندگان جلوگیری می کند.

ورق فوم مورد استفاده در تولید فوم ارتوپدی و تشک تپی خاصیت ارتجاعی خود را در طول زمان حفظ میکند، بدون بو تولید می شود و بدون هیچگونه حساسیت پوستی برای مصرف کننده می باشد از این رو تمام استانداردهای سلامت را رعایت کرده و در خدمت صنعت پزشکی کشور می باشد.

ورق فوم بسته بندی 

ورق فوم های مخصوص بسته بندی به دلیل استحکام بالا و انعطاف پذیری به راحتی برای محصول داخل بسته فرم گرفته و سلامت محتوای داخل بسته را تضمین می کند. بنا به حساسیت محصول موردنظر و نیاز مشتریان سختی ، ضخامت و دانسیته فوم بسته بندی قابل تغییر می باشد. همچنین امکان سفارشی سازی رنگ فوم بسته بندی علاوه بر حفظ سلامت کالای شما زیبایی خاصی به بسته بندی کالاهای شما می بخشد.

فوم پلی اتلین بسته بندی

فوم موس پد

برای تولید موس پدهای تبلیغاتی باید از فوم Eva استفاده کرد. البته تنها فوم Eva برای ساخت موس پد مناسب نیست، بلکه سایر فوم های موجود در بازار ایران نیز برای ساخت این محصول تبلیغاتی استفاده می شود. اما نکته مهم در این موضوع این است که موس پد تولید شده با فوم Eva کیفیت و ماندگاری بالاتری نسبت به سایر موس پدها دارد.

 

برای مشاهده لیست قیمت فوم ورقه ای کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت ورق فوم

مشاهده قیمت روز فوم ورقه ای