شیشه ساده یا تخت (شیشه فلوت)

شیشه فلوت شیشه ای است بدون موج و کاملا صاف است که بعد از بیرون آمدن شیشه از کوره برای صاف و مسطح شدن و ضخامت دار شدن آن، شیشه را در حوضچه مذاب قلع غوطه ور میکنند تا تبدیل به شیشه فلوت می شود. نام دیگر شیشه خام و سکوریت نشده شیه فلوت می باشد که امروزه در صنعت ساختمانی کمترین کاربرد را دارد

شیشه فلوت یا شیشه تخت، اولیه ترین حالت شیشه تولید شده می باشد. شیشه فلوت در ضخامت های مختلف از ۲ میلی متر تا بیش از ۲۰ میلی متر تولید و عرضه می شود اما به صورت متداول ضخامت های ۴-۸ میلی متر در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه فلوت

.شیشه فلوت به دلیل روش تولید خاص خود، اغلب بدون موج و خمیدگی می باشد، به همین دلیل در ساختمان ها و بخصوص پنجره ها کاربرد فراوانی دارد. شیشه فلوت را می توان به صورت اولیه و یا به صورت فراوری شده و افزایش کارایی های جدید مورد استفاده قرار داد.

فرق شیشه فلوت و ساده

شیشه معمولی، شیشه فلوت و شیشه سکوریت هر سه تخت هستند، فرق شیشه فلوت و ساده شیشه فلوت سطح کامل صاف و مسطح دارد بدون حباب و خش که این تفاوت به دلیل تفاوت در فرایند تولید آن هست. فرق شیشه فلوت و سادهدر موادی است که در تولید استفاده می‌شود.

شیشه سکوریتحتما بخوانید : شیشه سکوریت

مواردی در فرق شیشه فلوت و ساده

1. شیشه ساده از موادی چون سیلیس، پودر سنگ، فسیل پتاسیم، خاکستر سودا، نمک گلابی رو مواد خام دیگر با نسبت‌های معین ترکیب و در کوره ذوب در درجه حرارت بالا به روش عمودی کردن و صاف کردن تخت تولید می‌شود که سطح آن صاف و بدون رنگ هست و از ضخامت 2-6 میلی‌متری تولید می‌شود.

فروش آنلاین آیینه

2. در تولید و ساخت شیشه فلوت از ماسه‌های دریایی، پودر ماسه‌سنگ کوارتز، خاکستر سودا، دولو میت و … استفاده می‌شود. هرکدام از مواد به نسبت‌های خاص در کوره با دمای بسیار بالا ذوب می‌شود تا مایع شیشه تشکیل و بعد از شناور شدن در حمام فلوت و مشخص شدن ضخامت و یکنواخت شدن ضخامت، توسط کمربند شیشه‌ای شیشه جلا داده می‌شود و بعد از سخت شدن، سرد می‌شود.  سطح شیشه فلوت بسیار صاف است و با قطر 2.5-20 تولید می‌شود.

3. فرق شیشه فلوت و ساده ، شیشه ساده شفافیت زیادی ندارد و شکننده است و تحت تأثیر باران تغییر رنگ داده و کیفیت شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد. شیشه فلوت دو طرف شیشه صاف و یکنواخت است بدون موج و پستی بلندی هست و چشم اندازه زیبایی به وجود می‌آورد.

 

ضخامت های شیشه

 

شیشه ساده با فلوتدمای ذوب شیشه معمولی

برای شیشه تعاریف مختلفی وجود دارد، شیشه جامدی است که ساختار بلوری ندارد و در برابر گرما و مذاب شدن فرمی مانند شیشه از خود نشان می‌دهد. می‌توان گفت که شیشه از مواد چون آلیاژ، گدازه‌های یونی، مایع‌های مولکولی و بسپارها و… به‌دست می‌آید.

از عمومی‌ترین کوره‌های مورداستفاده برای تهیه شیشه معمولی کوره‌های تانکی است. کار این کوره‌ها پیوسته بوده و دارای مواد نسوز داخل کوره‌های ذوب شیشه  است که دمای ذوب شیشه معمولی در این کوره ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید در مقابل ساییده شدن با دیواره‌های کوره مقاومت بالایی داشته باشند.

  • ظرفیت این کوره‌ برای ذوب شیشه معمولی تقریباً ۱۵۰۰ تن است.
  • کوره‌های ذوب شیشه دارای مواد نسوز است که حداکثر 5 سال است.
  • دمای ذوب شیشه معمولی بر تغییر جزئی مواد روی خواص شیشه تأثیر زیادی دارد.
  • در حرارت  دادن شیشه در دمای ذوب شیشه معمولی از ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه ذوب و پالایش شیشه درون کوره انجام می‌شود.

واحد اندازه گیری شیشه

شیشه ای که از کارخانه خریداری می شود به صورت جام می باشد. جام واحد اندازه گیری شیشه می باشد و معنی آن در بازار همان شیشه خام است. بدین معنی وقتی که شیشه به صورت جام عرضه می شود این شیشه نیاز به یک شیشه بر دارد که آن را به اندازه های کوچک تر ومطابق با سایز درخواستی ببرد.

ابعاد یک جام شیشه متفاوت است. مثلا ابعاد یک جام شیشه بزرگ 2.25 * 3.34 بوده یا ابعاد یک جام متوسط 2.25*1.67 می باشد. وقتی یک شخص تقاضای شیشه در حجم بالا دارد به وی شیشه به صورت جام عرضه شده و خود برشکاری آن را انجام می دهد.

حجم بالا بر اساس ضخامت شیشه تعیین می شود مثلا برای شیشه 4 میلیمتری  300 مترمربع حجم بالا محسوب می شود. وبرای شیشه 8 میلیمتری 150 مترمربع هم حجم بالا می باشد.

برای حجم های پایین یا اندازه های کوچکتر از یک جام شیشه بایستی از انبارهای محلی در منطقه تامین مصالح نمود. پر فروش ترین سایز شیشه . 4 میلیمتر و 6 میلیمتر می باشد. هر مترمربع شیشه 4 میلیمتری 10 کیلوگرم وزن دارد و با همین نسبت می توان وزن هر مترمربع سایر ضخامت ها را به دست آورد.

شیشه فلوت

 

 

 

 

برای با خبر شدن از آخرین قیمت های شیشه فلوت موجود در بازار کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت شیشه فلوت

اطلاع از آخرین قیمت های انواع شیشه فلوت