شیشه رنگی

شیشه رنگی

اجزای تشکیل دهنده شیشه های رنگی

اجزای که این طرح زیبا را رقم می زنند تشکیل شده از ترکیبات آهن ، منگنز ، طلا ، کبالت ، نقره و اورانیوم بوده که امروزه، کاربرد های زیادی پیدا کرده اند . اگر به یک نمونه از ترکیب رنگی اشاره کنیم می توان با اضافه کردن مقداری ناخالصی آهن به شیشه ایجاد رنگ سبزی را به دست آورد . و برای بدست آوردن رنگ های دیگر اگر مقداری از ناخالصی های یونی به دیگر فلزات اضافه کنیم می توان سایر رنگ ها را بدست آورد. با اضافه کردن اکسید آهن یا اکسید کروم درشیشه رنگی به دست می آید یک سبز پر رنگ بوده و در مجموع با ترکیب کردن انواع این ترکیبات می توان تنوع های رنگی زیادی را به وجود آورد.

شیشه رنگی

به دو طریق می توان شیشه رنگی به دست آورد

۱ . با افـزودن و کم کردن بعضی مواد شیمیایی در مصالح اولیه تهیه شیشه، برای نمونه اکسیدهای مسی به شیشه رنگ های مختلف قرمز می دهند و رنگ آبی پر رنگ به وسیله اکسید کبالت به دست می آید . رنگ زرد با افزودن اکسید اورانیوم و کادمیوم حاصل می شود .

۲ . شیشه سفید را در شیشه مذاب رنگی فـرومی کنند تا دو روی آن رنگی شود . شیشه های رنگی در ویترین مغازه ها ، نمایشگاه ها ، آزمایشگاه ها و ساختمان های صنعتی به کار می روند .

شیشه رنگی و کاربردها

شیشه رنگی با توجه به کاربرد و تنوعی که داشته استفاده های زیادی داشته . در طراحی می توان از آن ها استفاد کرد تا با تلفیق از نور های طبیعی و مصنوعی در کنار هم می توان از در بازه های زمانی مختلف . ترکیبی از رنگ ها را در کنار هم به نمایش بگذاریم . یکی از استفاده ها و  کاربرد های شیشه رنگی در طراحی معماری سنتی و قدیمی می باشد  که از هزاران سال در نمای ساختمان های مشهور به کار می رفت و امروزه در ایران نیز در اکثر بناهای تاریخی شاهد آن هستیم.

شیشه رنگی

امروزه با توجه به رشد تکنولوژی در تمام عرصه ها استفاده از شیشه های رنگی به نسبت قابل توجه ای رشد نداشته . استفاده از شیشه های رنگی تنها در زیبایی و جلوه های بصری آن نبوده بلکه می تواند اثرات روانشانسی در روحیه و احساس آرامشی که کاهش تنش ها بوده است.

توسط | ۱۳۹۷/۸/۲۰ ۱۶:۱۶:۰۸ ۱۴ام, آبان ۱۳۹۷|مصالح ساختمانی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

18 − 2 =