شیشه چاپ دار یا اسپندرال (Spandrel) چیست؟

شیشه اسپندرال با انجام پخت مرکب ســرامیکی بر روی شیشه در انواع رنگ ها تولید میشود. چاپ ســرامیکی این شیشه‌ها غیرشفاف است و فضای پشت آن قابل رویت نمی‌باشد. شیشه اسپندرال بصورت تک جداره، دوجداره و یا در ساختار شیشه لمینیت میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

شیشه اسپندرال

کاربرد شیشه اسپندرال

به منظور پوشاندن و غیرقابل رویت کردن سطوح ناخواسته یا کور ساختمان که نباید دیده شوند، استفاده می شود و به نمای ساختمان، ظاهری هماهنگ و یکپارچه می دهد. این قابلیت اسپندرال به علت نحوه چاپ طیف های رنگی بر سطح شیشه وفرآیند پخت آن در مرحله تثبیت رنگ است.

معمولا در نقاطی از ساختمان که به دلیل وجود مصالح مختلف و عبور داکت های تاسیسات، نمای جالب و زیبایی وجود ندارد، از شیشه اسپندرال استفاده می شود تا آن بخش را به نوعی کاور کرده و ظاهری به مراتب زیباتر به نمای ساختمان بدهد. بیشترین مورد استفاده از آن ها در اسلب طبقات در قسمت نمای ساختمان می باشد. استفاده از این شیشه ها علاوه بر نمای ساختمان، در دکوراسیون داخلی و حتی نورگیر های سقفی نیز مرسوم می باشد.

کاربرد شیشه اسپندرال

تطابق با نما

شیشه های اسپندرال در صورتی با سایر شیشه های نما انطباق خواهند داشت که از شیشه های با رفلکس بالا یا با قابلیت عبور نور پایین در همجواری شیشه های اسپندرال استفاده نمود. در مواردی که میزان عبور نورشیشه بیش از ۱۴ درصد است، بایستی ازنظر یک کارشناس برای انتخاب نوع شیشه اسپندرال بهره برد.

استفاده از شیشه های اسپندرال با نصب به صورت دوجداره، برای کاهش میزان تضاد بین شیشه اسپندرال و سایر شیشه های نما در روزهای ابری. معمولا جداره بیرونی مطابق با شیشه های دیگر بنا انتخاب می شود. از طرفی دوجداره کردن شیشه ها، به نوبه خود باعث عمق دار به نظر رسیدن شیشه شده و در نتیجه تطابق رنگی نیز بیشتر می شود.

شیشه اسپندرال تطابق با نما

قابلیت اعمال انواع طرح و رنگ در هنگام چاپ شیشه های اسپندرال

سکوریت کردن شیشه های اسپندرال باعث افزایش ضریب ماندگاری چاپ و ترفیع ایمنی آن می شود. در این صورت شیشه در برابر خراش، تراشه، مواد شیمیایی و پوسته شدن مقاومت بالایی خواهد داشت. شیشه های اسپندرال به این دلیل که اکثرا در معرض نور خورشید هستند، معمولا به صورت سکوریت اجرا می گردند تا در تغییرات دمایی مختلف دچار آسیب نشود.

شیشه اسپندرال اجرا

شیشه سکوریتحتما بخوانید : شیشه سکوریت

تولید و اجرا

نحوه تولید این شیشه ها به این صورت است که ابتدا بر روی شیشه چاپ به هر رنگ و طرح دلخواهی انجام می گیرد. سپس از طریق تابیده شدن اشعه مادون قرمز سطح رنگ روی شیشه به صورت موقت تثبیت شده و پس از آن برای تثبیت نهایی رنگ و مقاومت آن در برابر شرایط جوی، داخل کوره رفته و در دمای بیش از ششصد درجه پخته می شود.

همانطور که گفته شد این شیشه امکان اجرا به صورت تک جداره، دو جداره و حتی به صورت لمینیت را دارا می باشد. اما به این خاطر که در کنار سایر شیشه ها با رنگی متفاوت در نماهای کرتین وال قرار می گیرد بهتر است به صورت دوجداره به کار برده شود به نحوی که این شیشه در قسمت داخلی آن و شیشه ای مشابه سایر شیشه های نما در جدار بیرونی قرار گیرد تا تناسب و هماهنگی آن با سایر شیشه ها بیشتر شود.

 

برای با خبر شدن از آخرین قیمت های شیشه موجود در بازار کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت شیشه اسپندرالآخرین قیمت های انواع شیشه اسپندرال