نرم افزار مديريت بزرگراه ها HDM-4

///نرم افزار مديريت بزرگراه ها HDM-4

معرفی نرم افزار مديريت و توسعه بزرگراه ها HDM-4

نرم افزار HDM-4 ، در وقاع مدل مديريت و توسعه بزرگراه ها  (HDM-4) و يک سيستم نرم افزاري براي برآورد ميزان سرمايه گذاري و هزينه در سيستم هاي حمل و نقل جاده اي است. از اين مدل غالباً براي مطالعات امکان سنجي استفاده مي گردد که در آنها قابليت اجراي پروژه از نظر اقتصادي مورد بررسي قرار مي گيرد. نوع کامل تري از ارزيابي اقتصادي که با استفاده از اين مدل انجام مي شود، ارزيابي شبکه است که با در نظر گرفتن محدوديت هاي بودجه اي، به بررسي شبکه کاملي از راه ها  به منظور سرمايه گذاري منطقي براي تعريف و ايجاد شبکه راه هاي جديد پرداخته و به ياري طراحان مي شتابد.

برآورد اقتصادي شبکه راه ها همواره يکي از چالش برانگيزترين قابليت هاي اين مدل محسوب می شده است، اما تلاش بر اين است که نرم افزار HDM-4 بتواند بهترين و اقتصادي ترين گزينه را از ميان پروژه هاي مختلف انتخاب و نحوه اجراي آن را به طور بهينه با توجه به محدوديت هاي اقتصادي طراحي نمايدنرم افزار HDM-4 با هدف مقایسه برآوردهای مختلف هزینه و تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی گزینه های سرمایه گذاری متفاوت طراحی و ایجاد گردیده است.

این مدل برای هر بخش از راه علاوه بر شرایط جاده و منابع مورد استفاده توسط هر گزینه، سرعت وسایل نقلیه و منابع مادی راه که توسط هر وسیله نقلیه مورد مصرف قرار می گیرد را به صورت سالانه بررسی می نماید. سپس منفعت نسبی حاصل از سرمایه گذاری در هر گزینه، با استفاده از داده های موجود محاسبه شده و نتایج حاصل از آن ارائه می گردد.

نرم افزار HDM-4 دارای سه بخش می باشد که عبارتند از:

۱.    تحلیل پروژه
۲.    تحلیل برنامه
۳.    تحلیل استراتژی
خروجی های تولید شده توسط نرم افزار که برای تصمیم گیری نهایی کاربر مورد استفاده قرار می گیرند، در سه دسته کلی قرار می گیرند:
۱.    شاخص های بازده اقتصادی
۲.    برنامه ریزی چند ساله
۳.    برنامه ریزی های استراتژیک توسعه و نگهداری راه

منبع : سایت عمران پویا

توسط | ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ ۱۷:۰۱:۴۲ ۲۳ام, بهمن ۱۳۹۶|راه و ترابری, نرم افزارهای مهندسی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

پنج × چهار =