مقایسه نرم افزارهای ANSYS و Abaqus

ANSYS:

کار با ansys تو زمینه مدلسازی یک کم دشواره،مخصوصا قطعات پیچیده. خیلی جواب های جامع تر و بیشتری نسبت به آباکوس ارائه میکنه. امکانات جانبی ansys بیشتر و کاملتر است،مانند cfxو ls-dyna و ورک بنچ. دقت جواب در تحلیل های استاتیک،برای نرم افزار ansys بیشتر است. اما کلا abaqus را معتبر تر میشناسند،مخصوصا شکستن قفل نرم افزار ansys،سبب خطاهای بالای میشود. ansys یه نرم افزار همه فن حریفه، یعنی شما با تسلط کافی به ماژولهای مختلفش میتونی انواع و اقسام قطعات رو تحلیل کنی حتی تا حدی قابلیت تحلیل میکرو سیستم ها رو هم داره. میگفتن که ansys تحلیل impact خوبی نداره!

Abaqus:

آباکوس بیشتر برای تحلیل های غیرخطی به درد میخوره و همچنین مثلا تو زمینه شکست و تنش بهتر از ansys است. اما abaqus محیطی جذابتر دارد و میتوان گفت user friendly تر است. در تحلیل های عمرانی هم از یکی از دوستانم که عضو ارشد انجمن مهندسین ساختمان کالیفرنیا است شنیدم که بیشتر تحلیلهای انجام شده بر روی پروژه های دولتی در منطقه لس آنجلس و سانفرانسیسکو با Abaqus انجام میشود. abaqus یه نرم افزاری که در بعضی زمینه های جامداتی بهتر عمل میکند. آباکوس و Catia هر دو از کمپانی Dassualt system هستند.

در مورد مسائل با زمان، من شدیداً Abaqus رو توصیه میکنم. Abaqus اولین نرم افزاری بود که آنالیز FSI رو وارد حلگرش کرد . از ورژن ۶.۸ به بعد میتونید شما Fluid & Solid Interaction رو در این نرم افزار مدل کنید! “تعامل سیال و جامد” یه چیزی مثل تاثیر برخورد آب با فشار به موشک در حال پرتاب زیر دریایی و یا پر شدن ایربگ خودرو، و یا مدل کردن قلب برای مشاهده گردش خون!! اما خوب، اگه کارتون صرفاً سیالاتیه اصلاً توصیه نمیکنم، چون کار کردن باهاش به مراتب از Fluent سخت تره. کد نویسی هم داره و به زبان Python است.

مقایسه نرم افزارهای ANSYS و Abaqus
ABAQUS توانایی هایی داره که اون رو از ANSYS تمایزش می کنه. مثلا الگوی گسترش ترک داره! یعنی المان ها میتونن در نقاط ضعف از هم باز بشوند. و اینکه الگو های شکست این نرم افزار منحصر به فرده. برای کار های عمرانی ها خصوصا ژئوتکنیکی ها مناسبه. چندین مدل رفتاری برای خاک ها داره (از ساده ترینش که موهر- کولمب باشه گرفته تا کم کلی و کپ و …)

– روند مدلسازی بسیار پر سرعت و سریع انجام میشه. یعنی مدلسازی هندسی با استفاده از ابزار های ترسیمی که در این نرم افزار قرار داده شده در کمترین زمان انجام می شه. (این واقعا عالیه) آن ویژگی که نرم افزار ABAQUS را از ANSYS متمایز می سازد، قابلیت تعریف Property و Interaction های فوق العاده قوی و البته به صورت راحت تر از ANSYS است. در اکثر مدل های مشاهده شده بیشتر نکات روی تعاریف پارامتر های پلاستویسیته و المان های تماسی متمرکز می باشد.