معرفی فناوری‌های نوین ساختمان

//معرفی فناوری‌های نوین ساختمان

معرفی فناوری‌های نوین ساختمان

امروزه نگرش صنعتی به ساختمان سازی به مقوله ای مهم در جامعه ما تبدیل شده است .رشد روزافزون تقاضای مسکن ، نیاز به انبوه سازی با رویکرد صنعتی شدن ساخت و ساز را به واقعیتی انکارناپذیر مبدل ساخته است . بررسی‌ها و مطالعات صورت گرفته حاکی از آن می‌باشد که در کنار توجه به مباحث اقتصادی،ارتقای سرعت ساخت و … با هدف تولید انبوه مسکن باید به پارامتر های مهم دیگری نظیر قابلیت انطباق با الگوهای ساخت و ساز متداول ، پایایی و دوام ، بومی سازی و … نیز توجه نمود .

سیستم ساختمانی قاب‌های سبک فولادی سرد نورد شده

ساختمان‌های پیش ساخته فولادی سبک(light weight steel frame) موسوم به LSF به صورت اجرای خشک و عمدتاً با استفاده از اتصالات پیچی و به روش تولید صنعتی به کار گرفته می‌شوند . این ساختمان‌ها از سه جزء اصلی شامل ورق‌های فولادی سرد نورد شده جهت تأمین سازه، صفحات تخته گچی به عنوان پوشش رویه درونی و لایه عایق حرارتی و صوتی، تشکیل می‌شوند .کاربرد این ساختمان‌ها به عنوان یک سیستم سازه ای مستقل، اکثراً در انبوه سازی ساختمان‌های دو طبقه، دفاتر و ساختمان‌های تجاری کوچک، واحدهای صنعتی و سالن‌های ورزشی در یک طبقه می‌باشد .
به نظر می‌رسد این سیستم سازه ای توانایی ترکیب شدن با سیستم‌های سازه ای دیگر، همانند دیوارهای بتن‌آرمه سازه ای را نیز دارا می‌باشد و می‌تواند در ساخت ساختمان‌های کوتاه مرتبه به صورت سیستم سازه ای مختلط به کار گرفته شود.

دیوارهای غیر باربر سبک پیش ساخته LSF

صفحات دیواری سبک که از سیستم ساختمانی قاب‌های سبک سرد نورد شده منشعب می‌شوند قابل کاربرد در اکثر سیستم‌های ساختمانی می‌باشند. این صفحات دیواری بر اساس کاربرد اجزایی به نام stud (وادار) و track (تیرچه) شکل گرفته است و ساختار اصلی دیوارها از ترکیب نیمرخ های فولادی گالوانیزه سرد نورد شده، برپا می‌شود .مقطع مورد استفاده در این دیوارها C شکل می‌باشد که معمولاً با اتصالات مکانیکی به یکدیگر متصل می‌شوند .

ساختمان‌های نیمه پیش ساخته با صفحات منفرد ساندویچی سقف و دیوار، شامل لایه میانی پلی استایرن و بتن پاششی
ساختمان‌های نیمه پیش ساخته با صفحات منفرد ساندویچی۳D ، بنا به ملاحظات لرزه ای ،انرژی ، حریق و آکوستیک برای احداث ساختمان‌ها، تا ۲ طبقه مسکونی مجاز هستند .پانل۳D ،شامل یک شبکه خرپای فضایی از میلگردهای ساده ،یک لایه پلی استایرن و دو لایه بتن پوششی در طرفین است. شبکه خرپای فضایی،از اتصال شبکه های فولادی ساخته شده به روش جوش نقطه ای اتوماتیک توسط میلگرد های مورب حاصل می‌شود.

ساختمان‌ها با صفحات دو لایه ساندویچی۳D با بتن میانی درجا

ساختمان‌های نیمه پیش ساخته با صفحات دو لایه ساندویچی۳D و بتن میانی درجا برای ساختمان‌های با کاربری مسکونی تا حداکثر ۴ طبقه روی پارکینگ ،مورد تایید است .این ساختمان‌ها متشکل از پانل‌های دیوار و سقف بوده و پانل‌های دیواری به دو صورت به کار گرفته می‌شوند . نوع اول به عنوان دیوارهای جداکننده و نوع دوم در نقش اعضا سازه ای و باربر ثقلی و جانبی. در این سیستم پانل‌های سقفی ،بارهای کف را تحمل کرده و آن را به صورت مستقیم(بدو ن وجود المان تیر) به پانل‌های دیواری منتقل می‌کند. پانل‌ها در قطعاتی با عرض معمول یک متر و طول سه متر در کارخانه تولید و پس از انتقال به کارگاه ،در موقعیت خود قرار گرفته و به یکدیگر متصل می‌شوند .

روش اجرای سازه های بتنی سقف و دیوار با قالب یکپارچه

در این سیستم بتنی درجا، از دیوارها به عنوان عناصر باربر استفاده می‌شود و سقف‌ها نیز به صورت دال بتنی درجا ساخته می‌شود . با توجه به این نکته که تمامی دیوارهای خارجی و داخلی به طور همزمان اجرا می‌شوند و به نحو مناسبی با کف و سقف درگیر می‌شوند، دیوارها و دال‌های بتنی کف به صورت یک مجموعه واحد در مقابل نیروهای جانبی باد و زلزله عمل می‌کنند . این سیستم از شالوده بتنی درجا،دیوارها و سقف‌های بتنی اجرا شده در محل کارگاه، قاب‌ها یا پیش قاب‌های درها و پنجره‌ها که قبل از بتن ریزی در دیوارها نصب می‌شود و مدارهای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی کارگذاشته شده در دیوار و سقف، تشکیل می‌شود .

دیوارهای غیر باربر نیمه پیش ساخته صفحات ساندویچی ۳D

دیوارهای غیر باربر۳D ، شامل یک شبکه خرپای فضایی از میلگردهای ساده به قطر۳ الی ۵ میلی متر ،یک لایه پلی استایرن و دو لایه بتن پوششی در طرفین هستند و تنها به عنوان دیوارهای جداکننده مورد استفاده قرار می‌گیرند .شبکه خرپای فضایی به کار رفته، مشخصات مصالح و روند تولید این پانل‌ها، مشابه پانل‌های باربر می‌باشد .در این پانل‌ها، لایه پلی استایرن علاوه بر نقش قالب بندی، در عایق کاری حرارتی،برودتی و صوتی نیز موثر است . پانل‌های۳D در قطعاتی با عرض یک متر وطول سه متر در کارخانه تولید می‌شوند .

ساختمان‌های نیمه پیش ساخته با قاب‌های ساده مرکب فولادی-بتنی به همراه دیوار برشی بتن‌آرمه

ساختمان‌های نیمه پیش ساخته متشکل از قاب‌های ساده مرکب و دیواربتن مسلح ، نوعی سیستم سازه ای می‌باشد که در آن قاب ساختمانی ساده متشکل ازستون های مرکب بتنی- فولادی ، تیرهای گرم نورد شده و دیوارهای برشی بتن مسلح می‌باشد. در این سیستم ، قاب ساختمانی ساده ، وظیفه باربری ثقلی و دیوار برشی بتن مسلح نقش باربری جانبی را به عهده دارد . ستون‌ها دارای مقطع لوله ای شکل بوده و با خم کاری ورق‌های فولادی و جوشکاری مختص ورق‌های سرد نورد شده ساخته می‌شوند .داخل ستون‌های لوله ای شکل، با بتن پر شده و مقطع مرکب فولادی – بتنی حاصل خواهد شد .

شبکه خرپای فلزی تیرچه با جوش مقاومتی به روش ماشینی

سقف‌های تیرچه وبلوک از انواع سقف‌های بتن مسلح یک طرفه هستند که کاربرد نسبتاً قابل ملاحظه ای در صنعت ساختمان کشور دارند .در این سقف‌ها ، استفاده توام از دو روش پیش ساختگی و بتن ریزی درجا معمول است .قسمت پیش ساخته تیرچه‌ها از دو جزءاصلی شبکه خرپایی جوشی و بتن ریزدانه تحتانی تشکیل می‌شود.شبکه خرپایی علاوه بر اینکه نقش سازه ای را به عهده دارد، می‌بایستی متحمل نیروهای ناشی از حمل و نقل و نصب باشد . از این رو ،کیفیت ساخت شبکه خرپایی جوشی بسیار حائز اهمیت است که متاسفانه در اکثر موارد ، عملیات جوشکاری آن ،به صورت دستی و در کارگاه های کوچک صورت می‌گیرد و کنترل‌های لازم نیز انجام نمی‌شود .

ساختمان‌های بتن‌آرمه متشکل از دیوار باربر دو لایه و سقف‌های نیمه پیش ساخته با بتن درجا

در ساختمان‌های بتن‌آرمه متشکل از دیوار باربر و سقف‌های نیمه پیش ساخته با بتن در جا، قسمتی از دیوارهای بتن مسلح به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می‌شود . این دیوارها از دو لایه بتن مسلح ، که با فاصله عرضی نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند ، ساخته می‌شود .فاصله بین لایه‌ها ، علاوه بر تاثیری که بر کاهش وزن دیوار در زمان حمل و نقل (در مقایسه با دیوارهای پیش ساخته یکپارچه توپر)دارد، نصب و برپایی آن را نیز سهولت می‌بخشد .بتن ریزی درجا یکپارچگی اعضای سازه ای را ایجاد می‌نماید و عملکرد لرزه ای ساختمان را بهبود می‌بخشد . بتن پیش ساخته و بتن درجا، توسط میلگردهایی که میان دو جداره تعبیه شده‌اند و همچنین توسط قفل و بست بین لایه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند .

سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوک تو خالی ماندگار ،از جنس پلی پروپیلن

سقف‌های مجوف بتن مسلح ، از دو لایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و به طور گسترده قرار می‌گیرد و حدفاصل این دو لایه با محصولی به نام U-Boot ،که از جنس پلی اتیلن می‌باشد،پر شده است. این محصول همانند بلوک‌های سفالی یا پلی استایرنی دارای هندسه ای مکعبی اما مجوف می‌باشد که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی ، ابعاد مختلفی دارند .

سیستم ساختمان‌های پیش ساخته با دیوار باربر متشکل از سقف و دیوارهای بتن‌آرمه با بتن سبک سازه ای

سیستم Large Panel یا سیستم Box Type در دسته بندی سیستم‌های پیش ساخته بتنی Tilt Up قرار می‌گیرد .در این سیستم، پانل‌های دیواری، علاوه بر تحمل بارهای ثقلی ، بارهای جانبی را نیز به صورت دیوار برشی تحمل می‌نمایند ،در نتیجه این نوع سیستم در دسته بندی سازه ای، یک سیستم دیوار باربر با دیوار برشی می‌باشد . بارهای مرده و زنده از طریق دال‌های بتن‌آرمه کف که از طریق اتصالات مفصلی یا غلتکی به دیوارها متصل می‌باشند، انتقال یافته و دیوارها نیروهای ناشی از بارهای وارده را به شالوده منتقل می‌نمایند .

شبکه آرماتور تولید شده صنعتی با جوش مقاومتی

دستگاه تولید شبکه میلگرد جوش شده با جوش مقاومتی(Welded Wire Cages) قابلیت تولید مقاطع متنوعی از شبکه های میلگرد مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز را داراست . از جمله این مقاطع ، می‌توان به مقاطع مربع، مستطیل و دایره برای استفاده در تیرها، ستون‌ها ، شمع هاو پایه پل‌ها ،و مقاطع مثلثی بیضی شکل و تخم مرغی شکل برای استفاده در تیرچه‌ها ،کانال‌ها و آدم روها اشاره نمود .شبکه های میلگرد تولید شده توسط این دستگاه ، شامل میلگرد های عمودی و خاموت است که خاموت ها به صورت دور پیچ و با جوش مقاومتی، به آرماتورهای اصلی متصل می‌شوند.

تخته سیمانی با تراشه های چوب

اجزای اصلی تشکیل دهنده این تخته‌ها ،سیمان ،آب ، تراشه های چوب و مواد افزودنی مناسب است.همچنین وجود مواد افزودنی مختلف سبب می‌شود تا چسبندگی و پیوستگی این اجزا با یکدیگر بیشتر شده و امکان ایجاد یک کامپوزیت مناسب برای کاربری‌های مختلف در صنعت ساختمان را فراهم کند .تخته های سیمانی با کنترل کیفیت بالا در کارخانه تولید و به محل کارگاه انتقال داده می‌شوند. برای زیرسازی تخته های سیمانی می‌توان از پروفیل‌های فلزی از نوع فولاد سرد نورد شده استفاده و تخته‌ها را با اتصال پیچ یا پرچ به زیرسازی متصل کرد . فضای بین دو تخته سیمانی در دیوارهای خارجی متناسب با نوع کاربری و شرایط محیطی نیز معمولاً با انواع عایق‌های معدنی و پلیمری پر می‌شود.

سیستم دال مرکب فولادی-بتنی

این سقف از مقاطع مختلط دال بتن مسلح بر روی ورق‌های ذوزنقه ای که به تیرها و شاه تیرهای فولادی متصل می‌شوند، تشکیل شده است. عملکرد مختلط دال بتن مسلح فوقانی و ورق فولادی ذوزنقه ای تحتانی،نقش بسزایی در تأمین صلبیت سقف و رفتار برشی مطلوب آن خواهد داشت .چنانچه در این نوع سقف از تیرچه با جان مشبک استفاده شود، می‌توان تاسیسات مکانیکی و برقی را به آسانی در زیر سقف تعبیه کرد. لذا امکان دسترسی به تاسیسات، در مواقع بروز مشکل و خرابی احتمالی ،ممکن خواهد شد .

سیستم قالب بندی ساختمان‌های بتن مسلح با استفاده از میز پرنده

در این سیستم بتنی در جا، قالب بندی به صورت معمول و با استفاده از قالب‌های دیواری انجام می‌شود. اما برای قالب بندی سقف ، پس از اجرای دیوارها، از میزهای پرنده استفاده شده و دال بتن مسلح سقف اجرا خواهد شد. این میزها پس از قالب برداری توسط جرثقیل از محل بازشوها، از سازه خارج می‌شوند. سازه حاصل از این روش اجرایی، از نوع دیوارباربر بتن مسلح بوده و جزء سیستم‌های شناخته شده و منطبق بر آییننامه‌ها و استاندارد ملی یا بین المللی است.

دستگاه آرماتوربند (بند زن)

دستگاه آرماتور بند میلگرد های فولادی (دستگاه بند زن)، یک دستگاه اتوماتیک برای آرماتوربندی در سازه های بتن مسلح به شمار رفته و می‌تواند نقش موثری درافزایش سرعت آرماتوری ایفا نماید .از این دستگاه می‌توان برای آرماتوربندی و تولید قفسه های آرماتور ستون‌ها ، تیرها و شبکه میلگردهای دال سقف یا شالوده استفاده نمود. سیم مورد استفاده برای آرماتور بندی در این دستگاه، می‌تواند از نوع سیم فولادی معمولی،گالوانیزه و یا سیم پلی استر باشد.

سقف‌های مجوف پیش ساخته پیش تنیده Hallow Core Slabs

سقف‌های موجود پیش ساخته Hallow Core Slabs از سیستم‌های سقف شناخته شده در دنیا می‌باشند این سقف‌ها به دو صورت با استفاده از بتن مسلح معمولی و یا بتن مسلح پیش تنیده در کارخانه تولید و به محل اجرایی پروژه انتقال داده می‌شوند . در مقطع طولی این سقف‌ها به منظور کاهش بار مرده سقف حفراتی طولی تعبیه شده است. از مزایای این سیستم مشابه دیگر انواع سقف‌های پیش ساخته کاهش زمان اجرا و افزایش سرعت پیشرفت پروژه می‌باشد . به منظور اتصال مناسب این قطعات به یکدیگر ضمن تأمین کلید برشی لازم است قلاب‌های مناسب تعبیه شده و در محل به طور مناسب بتن ریزی یا گروت ریزی شود.

سیستم تخته سیمانی الیافی

تخته های سیمانی الیافی (Fiber Cement Boards)صفحات پیش ساخته ای هستند که دارای ماده چسباننده (بایندر) از نوع سیمانی و یا کلسیم سیلیکات سنتزی بوده و از الیاف برای تقویت خصوصیات کششی و خمشی بهره می‌گیرند . الیاف می‌توانند به صورت پراکنده ، تصادفی یا شبکه ای منظم در ماتریس سیمانی به کار گرفته شوند . مسلح سازی تخته های سیمانی ،موجب افزایش مقاومت در برابر نیروهای جانبی ناشی از باد ،ضربه و زمین لرزه می‌شود. همچنین مقاومت در برابر تنش‌های فشاری و کششی منتج از انبساط و انقباضهای طولی به دلیل تغییرات دما، افزایش یافته و از بروز عیوب مختلف،همچون ترک خوردگی، اعوجاج و پوسته پوسته شدن جلوگیری می‌شود .

سقف‌های بتنی پیش تنیده پس کشیده

درسقف های بتنی پیش تنیده پس کشیده، نیروی پیش تنیدگی در بتن ، توسط کشش کابل‌ها بعد از ریختن بتن و رسیدن بتن به مقاومت لازم، ایجاد می‌شود.این روش به صورت کارگاهی یا کارخانه ای قابل انجام است و با مخفف ( PT) شناخته می‌شود. در اجرای سقف‌های PT ابتدا غلاف‌های فلزی جای گذاری می‌شوند. سپس کابل‌ها دورن غلاف‌ها قرار گرفته و پس از بتن ریزی و رسیدن بتن به مقاومت لازم (میزان ذکر شده در مدارک محاسباتی طرح)کشیده می‌شوند در مرحله بعد به منظور محافظت کابل‌ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی ،گروت یا دوغاب سیمانی مخصوص و یا مواد پلیمری مانند انواع مناسب قیر یا گریس به درون غلاف‌ها تزریق می‌شوند .

سیستم ساختمانی ترونکو

سیستم ساختمانی ترونکو برای ساختمان‌های با ارتفاع ۱ الی ۲ طبقه طراحی شده است این سیستم متشکل از قاب‌های ساختمانی ساده با اعضای فلزی سرد نورد شده شامل اعضای مختلف قائم با مقاطع مختلف مانند Lشکل وΩ شکل و…، تیرهای قوطی شکل و بادبندی‌های ضربدری که در دیوار های ساختمان نصب می‌شوند،می‌باشد .سقف این سیستم متشکل از لوله های فلزی متالوگ به هراه دال بتن‌آرمه فوقانی است لوله های فلزی گالوانیزه با قطر ۲۰۶ میلی متر و ضخامت ۰.۵۳ میلی متر بوده که به عنوان پرکننده سقف طراحی شده است و نقش قالب بندی برای دال بتنی سقف را ایفا می‌کند .

روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح با قالب عایق ماندگار مسطح عمودی

شیوه اجرای قالب‌های ماندگار عمودی به عنوان زیر مجموعه ای از سیستم قالب ماندگارICF محسوب می‌شود .در این روش ،خرپاهای ویراندل ساخته شده از فولاد گالوانیزه عمود بر راستای دیوار و با استفاده از اتصالات درجا به وسیله ناودانی‌های ساخته شده از فولادهای گالوانیزه به شالوده متصل می‌شوند .پس از آن قالب‌های ماندگار از جنس PVC به شکل نوارهای نسبتاً نازک بریده می‌شوند و به صورت کشویی در دو طرف محور دیوار و در فاصله بین دو خرپای ویراندول مجاور قرار می‌گیرند.آرماتورهای قائم محاسبه شده برای دیوار به صورت دستی در محل خود قرار گرفته و به خرپاها بسته می‌شوند .آرماتورهای افقی نیز روی اضلاع افقی خرپای ویراندول قرار گرفته و به آن بسته می‌شوند .

سیستم قاب ساختمانی ساده بتن مسلح با ستون پیش ساخته ،تیر نیمه پیش ساخته ،سقف هالوکور و دیوار برشی بتن مسلح درجا

در این سیستم ساختمانی ،ستون‌ها تا حداکثر ۳ طبقه به صورت پیش ساخته ،تیرها به صورت نیمه پیش ساخته و سقف‌ها از نوع مجوف Hallow Core هستند . در این سیستم از قاب‌های ساختمانی ساده برای باربری ثقلی و از دیوار برشی بتن مسلح درجا برای باربری جانبی سازه استفاده می‌شود. در راستای اطمینان از کفایت پی سازه در تحمل بارهای وارده، از شالوده بتن مسلح درجا استفاده می‌شود. در مواردی که ستون تحت نیروی کششی قرار نگیرد، می‌توان از گزینه اتصال گلدانی نیز استفاده نمود.

روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح با قالب ماندگارپلیمری (سیستمRBS)

این سیستم یک روش برای اجرای ساختمان‌های بتن مسلح درجا از نوع دیوار باربر با استفاده از قالب‌های ماندگار مسطح پلیمری است .این قالب‌های پلیمری دارای طولی در حدود ۱۵ و ۲۵ سانتی متر و ارتفاعی برابر ارتفاع طبقه بوده و بسته به نیاز دارای ضخامت‌های مختلفی می‌باشند . از کنار هم قرار دادن قالب‌های مذکور به صورت کشویی، یک قالب پیوسته برای دیوار بتنی شکل می‌گیرد . این قالب‌ها سبک بوده و قابلیت حمل و نقل و نصب سریع در اجرا را دارا می‌باشند .در یک نوع از این قالب‌ها ، یک لایه ایزولاسیون پلی اورتان نیز تعبیه شده است .این قالب‌های پلیمری به عنوان سطح تمام شده داخلی یا خارجی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد .

سیستم دیوارها و سقف‌های بتن مسلح پیش ساخته تو خالی(سیستم داموس)

سیستم داموس در دسته بندی سیستم‌های پیش ساخته بتن مسلح قرار می‌گیرد این سیستم متشکل از دیوارها و سقف‌های بتن‌آرمه پیش ساخته توخالی است .در این سیستم دیوارها علاوه بر تحمل بارهای مرده و زنده وارده از طریق سقف‌ها، بارهای جانبی را نیز تحمل می‌نمایند .قطعات پیش ساخته از کارخانه به کارگاه منتقل شده و به کمک اتصالات تر(درجا)به هم متصل می‌شوند .اتصال دیوارها به یکدیگر در ارتفاع به صورت پیوسته نبوده و تنها از طریق المان‌های مرزی تعبیه شده در دو انتهای دیوارها صورت می‌گیرد.بخش‌های در جای سیستم شامل شالوده، کلاف‌های افقی بالای دیوارها در محل اتصال به سقف‌ها،کلاف‌های قائم تعبیه شده در محل تقاطع دیوارها و اعضای مرزی بتن مسلح دو انتهای دیوارها جهت اتصال دیوارها در اتفاع می‌باشد .

روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح با قالب عایق ماندگار مسطح پانلی

این روش اجرا یکی از انواع شیوه های اجرای سیستم ICF می‌باشد .در این روش قالب‌های ماندگار به صورت پانل‌های مستطیلی در کارخانه تولید و به کارگاه منتقل می‌شوند. این پانل‌ها متشکل از دو لایه ورق پلی استایرن ،مش میانی و آرماتورهای خرپایی برای نگه داشتن آرماتورهای افقی و عمودی تعبیه شده می‌باشد .سازه حاصل از این شیوه اجرا جزو سازه های دیوار باربر بتن مسلح محسوب شده و با شرط رعایت الزامات و ضوابط مندرج در آیین نامه های ملی و بین المللی ، در شرایط مختلف شکل پذیری قابل اجرا می‌باشد .

سیستم قاب خمشی یک طبقه با مقاطع سبک فولادی سرد نورد شده

سیستم ساختمانی قاب خمشی از مقاطع فولادی سرد نورد شده ،برای احداث ساختمان‌های مسکونی یک طبقه ، در کلیه پهنه های لرزه خیزی ایران مجاز می‌باشد. در این سازه سیستم باربر جانبی و ثقلی از نوع قاب خمشی معمولی بوده و طبق استانداردASCE7 ،ضریب رفتار آن برای استفاده از روش تنش مجاز برابر۵ می‌باشد .در این سیستم کلیه مقاطع به کار رفته برای تیرها و ستون‌ها از نوع نورد سرد شده می‌باشد و در اعضای ستون از مقاطع جعبه ای و در تیرها از مقاطع ناودانی استفاده می‌شود. کلیه اتصالات جوشی مربوط به ناحیه اتصال خمشی به صورت کارخانه ای اجرا شده و در محل کارگاه ،تیرها به ورق صلییی از پیش جوش داده شده به ستون‌ها ، پیچ می‌شوند .

بلوک‌های گچی سوراخ دار

بلوک گچی، فرآورده ای ساختمانی است که از گچ ساختمان صنعتی (سولفات کلسیم نیمه هیدرات) و آب تولید می‌شود .در بلوک‌های گچی ممکن است از الیاف، پرکننده‌ها، سنگدانه هایا سایر مواد افزودنی غیر زیان آور استفاده شود . بلوک گچی به شکل مکعب مستطیل و دارای کام و زبانه روی حداقل دو لبه مخالف آن است . این بلوک به تناسب نیاز و استفاده ،به شکل سوراخ دار ساخته می‌شود.سوراخ‌ها عمدتاً موازی با رویه های بلوک هستند و به صورت کاملاً عبوری یا غیر عبوری به موازات ارتفاع یا طول بلوک درآورده می‌شوند.

سیستم دیوارهای توپر و سقف‌های با هسته تو خالی بتن مسلح پیش ساخته

این سیستم سازه ای، متشکل از دیوارهای توپر بتن مسلح است که بنا به ضوابط و نیازهای معماری پروژه طراحی و تولید می‌شود .مقطع عرضی این دیوارها ممکم است در طول ارتفاع ،با توجه به نیاز به تأمین بازشو و یا طاقچه ،متغیر باشد .در دو انتهای دیوارها نیم دایره های توخالی به نحوی تأمین شده است که با قرار گرفتن دو پانل دیواری در کنار یکدیگر ، امکان تعبیه کلاف را فراهم می‌کند .سقف این سیستم از نوع سقف‌های با هسته تو خالی بتن مسلح پیش ساخته می‌باشد و لازم است کلیه ضوابط مربوط به طرح و اجرای آن‌ها مد نظر قرارگیرد .

بلوک‌های دیواری ساخته شده با بتن سبک گازی

بتن هوادار اتوکلاو (بتن گازی) که در دنیا به اختصارAAC نامیده می‌شود،یک نوع خاص بتن سبک متخلخل است که عمدتاًاز مواد با پایه سیلیس،سیمان و آهک ساخته می‌شود.محصولی که امروزه به نام AACموسوم است در ۷۰ سال اخیر در کشور سوئد به توسعه رسیده است. این محصول شامل دو فرآیند اصلی ایجاد تخلخل در دوغاب مخلوط سیمان،آهک و پودر سیلیس و عمل آوری بتن حاصله توسط اتو کلاو می‌باشد.مواد چسباننده که عمدتاًسیمان و آهک می‌باشند در فرایند اتوکلاو با مصالح سیلیسی واکنش نشان داده و سیلیکات کلسیم هیدراته تولید می‌نمایند. ساختار متخلخل AAC که به علت واکنش آهک آزاد حاصل از ترکیبات سیمان و آهک و پودر آلومینیوم به وجود می‌آید دارای خواص حرارتی مناسب (عایق حرارتی) و همچنین نسبت مقاومت به جرم حجمی زیادتری نسبت به دیگر انواع بتن می‌باشد .

نمای مرکب عایق حرارتی بیرونی بر پایه پلی استایرن منبسط (ETICS)

نمای ترکیبی چند لایه ،عموماًدر سطوح بیرونی دیوارها و یا زیر طاق‌های موجود یا جدید به منظور ایجاد عایق حرارتی ، رطوبتی،محافظت در برابر هوازدگی و بهبود ظاهر ساختمان استفاده می‌شود .نمای ترکیبی نقشی در پایداری دیوار و یا زیر طاقی که روی آن نصب می‌شود ، ندارد .
در مرحله اول اجرای این نوع نما از چسب مخصوص به همراه پیچ‌های مقاوم دربرابر خوردگی درفواصل و اندازه های مشخص برای اتصال پلی استایرن به لایه خارجی ساختمان استفاده می‌شود .سپس با استفاده از چسب ویژه ، لایه های تقویت کننده از شبکه الیاف شیشه ،به پلی استایرن متصل شده و سطح برای اجرای لایه نهایی نازک کاری آماده می‌شود. در نمای ترکیبی همچنین از تقویت کننده مخصوص در اطراف بازشوها به منظور تأمین یکپارچگی و استحکام سامانه استفاده می‌شود. درآخرین مرحله ، پوششهایی به صورت اسپری و غلطک بر روی کار اجرا می‌شود.

صفحات عایق حرارتی XPS

صفحات عایق حرارتی XPS ، فوم‌های روزن رانی شده پلی استایرن بوده است که دارای بافت تودر تو و به هم فشرده و خالی از حفره می باشندکه کمک زیادی به مقاومت این فوم در برابر نفوذ رطوبت می‌کند .کار برد این صفحات در عایق کاری کف ،سقف و دیوار های ساختمان‌های مسکونی و صنعتی می‌باشد. به دلیل اینکه در ساختار آن‌ها حباب وجود ندارد ،مقاومت فشاری آن‌ها بالاست. جذب آب آن‌ها نیز کم و تنها ۰.۲ درصد است .در آن‌ها نفوذ آب از طریق مویینگی نیز وجود ندارد . این فوم‌ها به راحتی با تیغ اره یا چاقو بریده شده و نیازی به سیم داغ نمی‌باشد و به آسانی به وسیله چسب و یاپیچ در جای خود تثبیت می‌شوند. ضریب انتقال حرارت آن‌ها نیز بین ۰.۰۱۴ تا ۰.۰۲۲ می‌باشد.

معرفی ملات خشک آماده(به جز ملات‌های پایه گچی)

ملات خشک آماده که از آن تحت نام‌های ملات پیش مخلوط شده یا ملات نیمه آماده نیز یاد شده است در واقع شامل انواع اندودهای داخلی یا بیرونی ساختمان ، انواع ملات‌های بنایی ،کف سازی و کرم بندی می‌باشد که در کارخانه ، از توزین و اختلاط مواد و مصالح تشکیل دهنده به صورت خشک ،تهیه می‌شوند استفاده از این ملات‌های خشک ،به دلیل سادگی و سهولت کاربرد موجب افزایش سرعت اجرا می‌شود .

خرپای تیرچه ماشینی با فوندوله پلیمری

تیرچه ماشینی با فوندوله پلیمری ، تیرچه ساختمانی است که خرپای فلزی آن به روش ماشینی تولید می‌شود و فوندوله پلیمری با روکش فولادی جایگزین فوندوله سفالی بتنی آن شده است. هر چند این جایگزینی تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن تیرچه ندارد اما در وزن کل سقف بی تاثیر نخواهد بود .

نمای مدولار پرسلان

نمای مدولار پرسلان ،کتیبه ای است از جنس خاک رس که به وسیله دستگاه اکسترون و از طریق پخت خاک رس با دانه بندی پرسلان در دمای بسیار بالا و فشردگی بسیار زیاد تولید می‌شود .این نما در رنگهای مختلف با طیف رنگی آزاد و در قطعات نسبتاً بزرگ (با ابعاد حداقل ۳۰۰*۳۰۰ و حداکثر۱۲۰۰*۶۰۰ میلی متر) و به صورت تو خالی ساخته می‌شود . کاربرد این محصول در فضاهای داخلی و خارجی و اغلب در نما و کف ساختمان و همچنین به عنوان کف پله و یا دکورهای داخلی می‌باشد.

سیستم ساختمانی بلوک‌های خشتی مسلح به عنوان مسکن روستایی

این سیستم ساختمانی ،متشکل از دیوارهای باربر مسلح و یک سیستم ساختمانی با مصالح بنایی می‌باشد. در این سیستم از بلوک‌های خشت تثبیت شده در ساخت دیوارهای باربر مسلح استفاده می‌شود .این سیستم ساختمانی می‌تواند به عنوان راه حلی در تأمین مسکن روستایی ارزان و مقاوم در نظر گرفته شود .

سیستم مدولار دسترسی نوین

سیستم مدولار دسترسی نوین یک شیوه جدید بر پا کردن داربست برای اجرای ساختمان‌ها محسوب می‌شود که پتانسیل لازم برای بهره برداری‌های بعدی را دارد . این طرح در این مرکز مورد بررسی قرار گرفته و با استناد به الزامات تدوین شده استفاده از آن مجاز می‌باشد .

روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح با قالب ماندگار بلوکی

روش اجرای KBSیکی از انواع شیوه های اجرای سیستم ICFمی‌باشد.سیستم سازه ای حاصل ازاین روش اجرا، یک سیستم سازه ای دیوار باربر با دیوارهای برشی بتن مسلح بوده که محدودیت‌های آن مطابق استاندارد ۲۸۰۰ می‌باشد . در این روش قالب‌های عایق ماندگار به صورت پانل‌های مستطیلی در کارخانه تولید و به کارگاه منتقل می‌شوند .قاب‌های عایق ماندگارKBS متشکل از دو لایه ورق پلی استایرن به ضخامت‌های ۵ یا ۱۰ سانتی متر ،بسته به محل استفاده می‌باشند .

روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح دیوار باربر با قالب‌های عایق ماندگار بلوکی پلی استایرن و نئو پور

روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح دیوار باربر با قالب‌های عایق ماندگار بلوکی نئو پور و پلی استایرن یکی از انواع شیوه های اجرایی سیستم ICF می‌باشد .سیستم سازه ای حاصل از این روش اجرا، به عنوان سیستم سازه ای دیوار باربر با دیوارهای برشی بتن مسلح محسوب می‌شود . در صورتی که ضوابط شکل پذیری بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰ و مبحث نهم مقررات ملی ایران رعایت نشود با استناد به بند ۲-۵-۲-۲۰-۹مبحث نهم مقررات ملی ایران ،کاربرد این سیستم صرفاً در مناطق با خطر نسبی کم و متوسط برای ساختمان‌های دارای اهمیت کم و متوسط تا حداکثر ارتفاع ۱۰ متر مجاز می‌باشد .

سیستم قاب ساده بتنی نیمه پیش ساختهK با دیوار برشی بتن مسلح درجا

درسیستم نیمه پیش ساختهK ، اعضایی همچون تیر، ستون، سقف به صورت نیمه پیش ساخته در کارخانه تولید شده که پس از انتقال به محل بااستفاده از بتن ریزی درجا در محل اتصالات،پیوستگی سازه حاصل می‌شود. در این سیستم ، تیرها و ستون‌ها به همراه اتصالاتشان تشکیل یک قاب ساده بتن مسلح را می‌دهند که بارهای ثقلی در این سیستم توسط این قاب‌ها تحمل شده و به شالوده منتقل می‌شود . شالوده در این سیستم به صورت درجا اجرا می‌شود. برای تحمل بارهای جانبی وارد بر سیستم دیوارهای برشی بتن مسلح در نظر گرفته شده است که به صورت درجا اجرا شده و از طریق دیافراگم سقف به قاب‌های بتنی اتصال دارد .دیافراگم سقف در این سیستم از نوع صلب می‌باشد. سایر قطعات الحاقی به ساختمان مانند راه پله‌ها نیز به صورت پیش ساخته تولید می‌شود .

سیستم سازه های بتن مسلح پیش ساخته مدولار سه بعدی

سیستم سازه های بتن مسلح پیش ساخته مدولار سه بعدی یا سیستم خانه سازی مدولار جعبه ای یک سیستم ساختمانی کامل است که از مدول های جعبه ای شامل دیوار و سقف تشکیل شده است این مدول ها به دو صورت در کارخانه تولید و به کارگاه منتقل می‌شوند و پس از سرهمبندی مدول ها یک ساختمان کامل را تشکیل می‌دهد .مدول های اصلی این سیستم عبارتند از مدول میانی،شامل دو دیوار پیرامونی و سقف و مدول انتهایی،شامل سه دیوار پیرامونی و سقف. نکته قابل توجه در این خصوص امکان اجرای سقف شیبدار برای این ساختمان‌ها می‌باشد.

پانل دیواری الیاف بتن

پانل‌های الیاف بتن در زمره اجزای ساختمانی غیر باربر و غیر سازه ای قرار می‌گیرند و با توجه به مواد تشکیل دهنده ،دارای وزن کم و سازگاری زیاد با محیط زیست می‌باشند . این پانل‌ها از مجموعه فرآورده های پشم چوب کارخانه ای محسوب می‌شود و مواد اصلی تشکیل دهنده آن‌ها سیمان و چوب می‌باشد که در طول فرآیند تولید ، برخی مواد افزودنی به آن‌ها اضافه می‌شود و نشاسته چوب که به عنوان منبع حمله حشرات موذی محسوب می‌شود، از آن حذف می‌شود .

سیستم سقف کوبیاکس cobiax

سقف‌های مجوف بتن مسلح کوبیاکس (Cobiax)، از دو لایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و به طور گسترده قرار می‌گیرد و حد فاصل این دو لایه با گوی‌های کروی شکل از جنس پلی پروپیلن پر می‌شود،که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی ، ابعاد مختلفی دارند.

سقف دال‌های نیمه پیش ساخته بتن مسلح Double Teeبا بتن رویه

سقف دال‌های نیمه پیش ساخته بتن مسلح Double Tee همانطور که از نام آن‌ها مشخص است و در شکل نیز ملاحظه می‌شود از یک جفت تیرT شکل تشکیل شده‌اند. این سقف‌ها به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید شده و به محل اجرای پروژه انتقال می‌یابند. استفاده از این دال‌های نیمه پیش ساخته به علت حذف مراحل مربوط به قالب بندی و دوره انتظار به مقاومت رسیدن بتن ، می‌تواند موجب افزایش سرعت اجرای سقف شود.

سیستم ساختمانیLSF به شیوه اجرای بالون

قالب‌های فولادی سرد نورد شده در زمره سیستم‌های ساختمانی نوین و سبکی است که به تازگی وارد ساخت وساز کشور شده است. این سیستم با توجه به سبکی المان‌های باربر با اقبال زیادی مواجه شده است.حال آنکه شیوه های اجرایی مختلفی در این سیستم وجود دارد که می‌توان به اجرای آن به صورت پانلی و به روش بالون اشاره کرد .بر خلاف روش پانلی که قطعات تشکیل دهنده ساختمان ، متشکل از استادها و رانرها، به صورت پانل‌های پیش ساخته به محل کارگاه منتقل شده و در کنار هم ودر ارتفاع سوار می‌شوند در روش اجرای بالون ،استادها که عناصر باربر قائم این سیستم می‌باشند به صورت یکسره و بدون قطع در تراز طبقه طراحی و اجرا می‌شوند و تیرریزی اسکلت به صورت خورجینی صورت می‌گیرد .

دیوارهای غیر باربرQ panel

دیوارهای غیر باربر Q panel متشکل از یک لایه بتن سبک فومی میانی و دو لایه روکش سیمان الیافی در طرفین می‌باشد که صرفاً به عنوان دیوارهای جداکننده داخلی ساختمان قابل استفاده می‌باشد .این دیوارها به کمکrunner وtrack ها در نظر گرفته شده به کف و سقف سازه متصل می‌شوند .ابعاد این پانل‌ها ۳ متر ارتفاع و ۰.۶ متر عرض می‌باشد و در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند . وزن هر متر مربع این پانل‌ها تقریباً بین ۴۰ و ۶۰ کیلوگرم بر متر مربع است . اتصال پانل‌های کناری به یکدیگر به کمک کام و زبانه های تعبیه شده در لبه طولی انجام می‌شود .

پانل‌های پیش ساخته دیواری Rail-Wall از جنس بتن پرلیتی

پانل‌های پیش ساخته دیواری از دو جداره از جنس بتن پرلیتی با عرض حدود ۴۰ سانتی متر و طول حدود ۲۸۰ سانتی متر تشکیل شده‌اند که توسط قطعاتی به نام میان بند فاصله گذاری شده و با پیچ به یکدیگر متصل می‌شوند که پس از نازک کاری اثر پیچ‌ها حذف خواهد شد .فاصله جداره‌ها می‌تواند با عایق مناسبی جهت صوت و انرژی پر شود و فضایی را جهت عبور تاسیسات در اختیار قرار می‌دهد.وزن هر یک از جداره‌ها حداکثر ۵۰ کیلوگرم است.جداره‌ها می‌توانند به صورت تخت و یا انعطاف پذیر باشند که شکلی زیبا جهت معماری داخلی به دست می‌دهند .

پانل‌های دیواری غیر باربرErcolith

پانل‌های دیواریErcolith ،در عرض ۸۵ تا ۱۰۰ سانتی متر و در ضخامت‌های متنوع از جنس بتن سبک با وزن مخصوص ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تولید می‌شوند .در این پانل‌ها به منظور به حداقل رساندن بار مرده ،حفراتی در طول دیوار تعبیه شده است .با توجه به وجود حفرات طولی در لبه پانل‌ها لازم است ،تمهیداتی برای پایدارسازی پانل‌ها در زمان اجرا به کار بسته شود .بتن سبک به کار رفته در این پانل‌ها از نوع فوم بتن می باشدو در مقایسه با سایر انواع بتن سبک متعارف از ضریب جذب رطوبت پایین‌تری برخوردار می‌باشد .این پانل‌ها به دلیل ابعاد بزرگتر می‌توانند در افزایش سرعت اجرای دیوارهای غیر باربر و جداکننده داخلی نقش بسزایی داشته باشند .

تخته های منیزیمی(تخته های چندمنظوره)

تخته های منیزیمی (تخته های چند منظوره)که به مستر بورد نیز شهرت یافته‌اند ،در زمره تخته های سبک با مصارف ساختمانی قرار می‌گیرند که در ساخت آن‌ها بیشترین استفاده از الیاف معدنی به ویژه منیزیم شده است این تخته‌ها در گروه محصولات بدون آزبست قرار می‌گیرند و جایگزین مناسبی برای محصولات قدیمی مشابه محسوب می‌شوند.

سیستم خانه های پیش ساخته سریع النصب دادو

این سیستم از نوع قاب‌های ساده فولادی سرد نورد شده با مهار بندی‌های هم محور فولادی است .این نوع ساختمان‌های پیش ساخته فولادی سبک(light weight steel frame) به صورت اجرای خشک و عمدتاًبا استفاده از اتصالات پیچی و به روش تولید صنعتی به کار گرفته می‌شوند .

روش اجرای ساختمان‌های بتن مسلح دیوار باربر با قالب عایق ماندگار

این سیستم، شیوه اجرای ساختمان بتن‌آرمه درجا با قالب‌های عایق ماندگار پلی استایرنی می‌باشد که سازه حاصل ازآن ،یک ساختمان بتن مسلح و در زمره سازه های متداول ، تلقی می‌شود .در این سیستم ساختمانی،قالب‌های دیوار و سقف با استفاده از مفتول آهن گالوانیزه به قطر ۲.۲ میلی متر ،به صورت شبکه جوش شده ،در محل کارخانه ساخته شده و در وجوه داخلی و خارجی قالب پانل‌هایی از مصالح عایق کننده مانند پلی استایرن منبسط شونده کندسوز قرار داده می‌شود.قالب‌های دیوار بتنی با امکان آرماتور بندی به میزان مورد نیاز وبا ضخامت مورد نظرطراح، از ۸۰ تا ۵۰۰ میلی متر و بیشتر برای دیوارها و قالب‌های سقف،به صورت تیر دال یک یا دو طرفه با عمق و فواصل تیرچه های متغیر و دلخواه ،توسط خطوط تولید در مقیاس نسبتاً زیاد قابل تولید است .خط تولید کارخانه این سیستم ،می‌تواند مدول های لازم برای ساخت واحد های مسکونی را تولید کند .

سیستم قالب بندی ساختمان‌های بتن‌آرمه

سیستم قالب بندی ساختمان‌های بتن مسلح، یکی ازشیوه های سیستماتیک در اجرای صنعتی سازه های دیوار باربر بتن مسلح به شمار می‌رود .در این سیستم بتنی درجا ،پس ازقالب بندی یکپارچه فلزی ،تمام دیوارهای داخلی و خارجی به طور همزمان بتن ریزی و قالب بندی یکپارچه سقف انجام و سپس بتن دال سقف به صورت درجا اجرا خواهد شد .این سیستم از اجزای اصلی شالوده بتنی درجا، دیوارها و سقف‌های بتنی اجراشده در محل کارگاه ،قاب‌ها یا پیش قاب‌های درها و پنجره های کار گذاشته شده در دیوارها قبل از بتن ریزی آن‌ها و مدارهای تاسیسات مکانیکی و برقی کار گذاشته شده در دیوارها قبل از بتن ریزی آن‌ها و سقف هاتشکیل می‌شود .

صفحات روکش دار گچی (تخته های گچی)

این نوع صفحات متشکل از یک هسته گچی است که با ورقه های کاغذ کرافت مقاوم پوشش داده شده و به خوبی به آن‌ها چسبیده است تا صفحه ای مسطح و مستطیل شکل به وجود آورد. نوع سطوح کاغذی با توجه به نوع استفاده خاص از صفحه ، تغییر می نمایدو هسته گچی ممکن است دارای مواد افزودنی برای به وجود آوردن خصوصیات ویژه باشد .این صفحات گچی پیش ساخته دارای ضخامت ۲۵-۸ میلی متر و وزن مخصوص ظاهری برابر با ۹۵۰-۷۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشند .

پانل‌های دیواری ساخته شده از بتن سبک با دانه های لیکا

پانل‌های سبک ساخته شده از بتن سبک لیکا ،به عنوان جداکننده های داخلی و دیوارهای غیر باربر خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند . در طرح اختلاط ارائه شده برای بتن مصرفی در ساخت این پانل‌ها،از سیمان پرتلند معمولی،ماسه ،آب و سبکدانه لیکا استفاده شده است . به این ترتیب وزن مخصوص بتن حاصل ،در حدود ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب محاسبه شده است که تاثیربسزایی برکاهش وزن پانل‌های تولیدی دارد.

ساختمان‌های بتن‌آرمه با شیوه قالب‌های تونلی

سیستم موسوم به تونلی،یکی از روش‌های مورد استفاده برای اجرای ساختمان‌های با سیستم باربر دیوار و سقف بتنی است .از آنجایی که اجرای قالب بندی سقف و دیوار به صورت سلولی و همزمان اجرا می‌گردد به نام تونلی موسوم است . در سیستم اجرای تونلی ،دیوارها و سقف‌های بتن مسلح به صورت همزمان آرماتور بندی ،قالب بندی و بتن ریزی می‌شوند .این روش،ضمن افزایش سرعت و کیفیت اجرای عملکرد سازه ای و رفتار لرزه ای مجموعه سازه را به لحاظ یکپارچگی اعضا و اتصالات آنها به نحو چشمگیری بهبود می‌بخشد .

سنگدانه های سبک مورد استفاده در بلوک‌های بتنی

هدف اصلی از استفاده سنگدانه های سبک در بلوک بتنی،کاهش چگالی می‌باشد .سنگدانه های سبک بر حسب فرآوری به سه نوع کلی به شرح زیر دسته بندی می‌شوند:
۱.سنگدانه های سبکی که از طریق فرآوری مصنوعی و انبساط ،آماج سازی ،جوش سازی یا کلوخه سازی تهیه می‌شوند مانند :سرباره کوره آهنگدازی،خاک رس،دیاتومه،خاکستر بادی،شیل یا سنگ لوح.
۲.سنگدانه های سبکی که از طریق فرآوری مواد طبیعی تهیه می‌شوند،مانند پامیس،پوکه سنگ یا توف.
۳.سنگدانه های سبکی که از فرآورده های جانبی زغال سنگ یا کک هستند .
لازم به ذکر است که سنگدانه های سبک باید عمدتاً از مواد غیر آلی سبک متخلخل و دانه ای تشکیل شوند.

سیستم ساختمانی اسکلت (قاب)سبک چوبی

سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های ساختمانی است. در این سیستم،علاوه بر طراحی و اجرای درست سازه چوبی و تأمین انتظارات مقاومتی تعیین شده ،باید اصول فیزیک ساختمان برای جوابگویی به انتظارات تعیین شده نیز رعایت شود .مهم‌ترین نکته در این سیستم،محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل تغییرات شدید دما و رطوبت،قرار گرفتن در معرض قارچ‌ها،حشراتی که از چوب تغذیه می‌کنند،میکرو ارگانیزم ها و حرارت زیاد است .از طرفی دیگر،آتش سوزی خطری جدی برای قاب‌های سبک چوبی است .

توسط |۱۳۹۷/۹/۱۷ ۱:۱۷:۱۶۱۷ام, آذر ۱۳۹۷|مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

2 × پنج =