اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (گ)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

گابیون :

گابیون از دو مصالح اصلی شامل توریهای فلزی و قطعات سنگی ساخته شده است. توری گابیون که گاهی به آن توری سنگی گفته می شود با به هم پیوستن و در کنار هم قرار گرفتن، سازه هایی با ابعاد بزرگ تشکیل می دهند. از لحاظ اقتصادی سازه های گابیون بسیار ارزانتر از سازه های مشابه است و به منظور تنظیم جریان آب رودخانه، حفاظت پایه پله ها در مقابل آب و جلوگیری از آب شستگی به کار می رود و البته به عنوان فنس و حصار نیز قابل استفاده است.

گاتر-آبرو(Gutter):

آبرویی است که در اطراف سقف های شیبدار بکار می رود. در صورتی که مقطع این آبرو به شکل نیم دایره باشد به آن آبروی لندنی گفته می شود.

گاست پلیت – ورق واسط (Gusset Plate):

ورق واسطه ای است که جهت اتصال اعضاء مقاوم در برابر نیروی جانبی (بادبند) به تیر یا ستون (اتصال گوشه) و یا در محل تلاقی دو بادبند (اتصال وسط) بکار برده می شوند. طراحی این ورقها بر اساس نیروی وارده به آن صورت می گیرد و معمولاً به اشکال مربع یا مستطیل و یا دوکی شکل می باشند.

ورق واسط

گپ (Gap):

فاصله داشتن یا وجود فاصله و شکاف بین دو جسم را گپ می گویند. به عنوان مثال، هنگام اتصال تیر به ستون، تیر را به ستون نچسبانده و فاصله ای در حدود 2 سانتیمتر بین آنها قرار می دهند که اصطلاحاً به آن گپ می گویند.

گروت (Grout):

ملات روان ماسه و سیمان با مقاومت فشاری بسیار بالا که از نوعی سیمان خاص در آن استفاده می شود و به عنوان پرکننده به کار می رود. گروت معمولاً در زیر صفحه ستون هایی که بعد از بتن ریزی اجرا می شوند و نیز جهت رگلاژ آنها استفاده می شود، البته موارد دیگری همچون ترمیم ترک های مقاطع بتنی نیز دارد. در صورت استفاده از مواد منبسط شونده در گروت آن را گروت منبسط شونده می گویند.

گریدر (Grader):

از ماشین آلات راهسازی که جهت تسطیح زمین و از بین بردن پستی و بلندی ها استفاده می شود.

از مزایای گریدر تنظیم شیب و تسطیح خاکریزها و خاکبرداری ها و رساندن سطح خاک به سطح مورد نظر با شیب دلخواه می باشد. از جمله کارهای دیگری که می توان با گریدر انجام داد کندن جوی، بریدن و تراشیدن ترانشه ها، حمل مواد به کنار جاده و پخش کردن مواد خاکی می باشد.

گریدر

گری چینی:

آجرچینی با آجر فشاری را به علت نداشتن بر و نبش صاف و منظم نبودن و در هم چیده شدن آن اصطلاحاً گری چینی می گویند.

گمانه:

چاهک های قائمی که در خاک یا سنگ به منظور آگاهی از شرایط زمین شناسی و ژئوتکنیکی اعماق بیشتر زمین حفر می شود.

گونه پله:

سطح بغل پله را گونه پله می گویند.

گیبتون:

گچ مخصوص سطح بتنی و گچ درزگیری را در ایران به نام گیپتون می شناسند این گچ باعث چسبندگی بهتر ملات گچ و خاک به سطوح بتنی می گردد.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری