اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (ک)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

کالورت( Culvert): 

مجرای آبگذر سرپوشیده زیر جاده ها(اتوبان، بزرگراه، ریل قطار و …) را کالورت می گویند. مقاطع کالورت معمولاً مربع، مستطیل و دایره بوده و از جنس سنگ یا بتن یا لوله فشار قوی می باشد.

کاندوییت( Conduit):

غلاف هایی که در حین اجرای کارهایی که پوشیده می شوند تعبیه شده تا بعداً جهت عبور سیم، کابل و… استفاده شوند را اصطلاحاً کاندوییت می گویند. این غلافها میتوانند از لوله های پولیکا، پلی اتیلن و… باشند.

کانیوو(Caniveau):

آبروهای V شکل که بسته به محل اجرا اشکال مختلفی دارند. این آبروها معمولاً جهت هدایت آبهای سطحی و در جاهای که حجم آب عبوری زیاد نیست به کار می روند.

کاور(پوشش محافظ بتن اطراف میلگرد):

حد فاصل رویه میلگرد، اعم از طولی و عرضی، تا نزدیکترین سطح بتن را پوشش بتنی یا کاور بتن می نامند. پوشش بتنی اطراف میلگرد سبب حفظ و نگهداری میلگرد و افزایش عمر مفید سازه بتنی می گردد. می بایستی نهایت دقت در نصب میلگرد صورت گیرد تا هنگام بتن ریزی فاصله میلگردها از یکدیگر و میزان پوشش لازم روی میلگرد دچار تغییر نگردد. میزان حداقل پوشش بتنی در سازه های بتنی با توجه به  شرایط محیطی سازه در نقشه های اجرایی و دستور العمل ها تعیین می گردد.

کرپی:

قلاب های اتصال ورق های پوشش و تیر پوشش را در سقف های شیبدار کرپی (گیره-قلاب) می نامند.

کرپی

کرسی چینی:

در زیر دیوارهای اصلی ساختمان جهت هم تراز کردن پستی و بلندیها و نیز جلوگیری از ورود رطوبت به فضای داخل، به ارتفاع تا ۱۰۰ سانتیمتر(بسته به شرایط موجود) آجرچینی انجام می گیرد که به آن کرسی چینی می گویند. عرض کرسی چینی باید حداقل نیم آجر از دیوار بالای آن بیشتر اختیار شود و محور کرسی چینی حتی الامکان بر محور دیوار منطبق باشد. نقش عمده کرسی چینی، تاّمبن ارتفاع تا رقوم کفسازی می باشد. به دلیل تماس مستقیم و دائم کرسی چینی با رطوبت، آجرهای به کار رفته در کرسی چینی، عایق کاری می شود تا آب بندی شده و از ورود رطوبت جلوگیری گردد.

کرگیری(مغزگیری):

هرگاه مقاومت فشاری بتن ریخته شده مورد تردید باشد، جهت انجام ازمایش، قسمتی از بتن را بریده و آن را تحت آزمایش قرار می دهند که به این عمل کرگیری (مغزه گیری) می گویند. حداقل قطر مغزها ۱۰۰ میلمتر بوده و تحت شرایط خاض مانند محدودیت در ابعاد قطعه بتنی، قطرهای ۷۵ و ۵۰ میلیمتر نیز مجاز می باشد، ولی تحت هیچ شرایطی نباید قطر مغزه از ۳برابر قطر بزرگترین سنگدانه در بتن کمتر باشد. بعد از مغزه گیری به دلیل ناصاف بودن دو سر نمونه می بایستی کلاهک گذاری (کپینگ) انجام گردد.

کرم بندی:

به خطوطی که نقاط مختلف یک سطح را با شیب به سمت مشخصی هدایت می کند، کرم بندی می گویند. مصالح کرم بندی بایستی هم جنس با مصالح داخل کرم باشد.

کرنش :

نسبت تغییر طول عضو به طول اولیه را کرنش می گویند و دارای مقداری ثابت بوده و بدون واحد می باشد.

کف خواب:

قطعه ای فلزی است که معمولاً از جنس ورق گالوانیزه می باشد. توسط کف خواب آب باران پشت بام به لوله هدایت آب باران منتقل می شود. با توجه به ابعاد کف خواب ضروری است لوله خروجی آب باران از بدنه دیوار فاصله داشته باشد تا بدنه کف خواب کاملاً روی بام قرار گیرد. عایقکاری اطراف کف خواب می بایستی با دقت فراوان صورت گیرد.

کلینکر:

در فرآیند تولید سیمان، پس از قرارگیری مصالح خام(سنگ آهک و رس، اکسید آهن، سیلیس و آلومین) در کوره دوار و حرارت حدود ۱۴۵۰ درجه سانتیگراد، مواد ذوب شده عرق کرده و پس از به هم چسبیدن تبدیل به گلوله های تقریباً سیاه رنگی شئه که به آن کلینکر می گویند. قطر این ذرات حدوداً ۲۰ تا ۲۵ میلیمتر (اندازه یک دانه فندق) بوده و پس از سرد شدن با مقداری سنگ گچ( حد.ود ۳ درصد) به منظور کند کردن گیرش ناگهانی سیمان ترکیب می گردد. محصول نهایی پس از آسیاب سیمان نامیده می شود.

کلینکر

کمچه:

وسیله ای است که از یک صفحه فولادی مثلثی یا ذوزنقه ای شکل و یک دسته پلاستیکی یا چوبی تشکیل شده و جهت پخش و یکنواخت کردن و پاشیدن ملات روی سطح به کار می رود البته در سایر کارهای بنایی مانند بند کشی نیز از آن استفاده می شود.

کوپلر(Coupler):

در سازه، به نوعی از وصله های مکانیکی آرماتورها اطلاق میگردد که آرماتورها را به وسیله اتصالات نر و ماده رزوه شده به یکدیگر متصل می سازد.

کولیس :

وسیله ای است که جهت تعیین طول، قطر خارجی و داخلی و ضخامت اجسام مورد استفاده قرار می گیرد. کولیس از دو قسمت ثابت (خط کش مدرج) و متحرک ( تقسیمات ورنیه) تشکیل شده است. دقت انواع کولیس از ۱/۰ تا ۰۱/۰ میلیمتر می باشد.

کوله:

به پایه های کناری پل ها که از یک سمت با رمپ خاکی در تماس است، کوله اطلاق می شود.

کول:

قطعات پیش ساخته بتنی که عموما داخل چاه قرار داده می شوند تا از ریزش خاک به داخل آن جلوگیری شود. مقطع کول تخم مرغی بوده و قطر آن حدود ۸۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر می باشد. ارتفاع کول ها نیز حدود ۲۰ سانتیمتر می باشد که با روی هم قرار گرفتن آنها در داخل چاه مانند دیواری حائل عمل می کنند.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری