اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

 

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (و)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

واتر استاپ (Water stop):

در مخازن بتنی که بتن دیوار یا کف آنها در دو مرحله یا بیشتر ریخته می شود، در محل اتصال دو بتن، درزی ناشی از اجرای دو مرحله ای ایجاد می شود، برای آب بندی کردن محل درز از نوارهای آب بندی که اصطلاحاً واتر استاپ می گویند استفاده می شود. واتر استاپ در طول دیوار یا کف طوری تعبیه می شود که نصف عرض آن در بتن قبلی و نصف عرض آن در بتن بعدی قرار می گیرد. محل رسیدن سروته واتراستاپ به یکدیگر بهتر است با جوش مخصوص آن آب بندی شود. در مواردی می توان با اورلب کردن واتراستاپ این مساله را تاحدی حل کرد. واتراستاپ در محل اتصال فونداسیون به دیوار تعبیه می شود.

وال پست:

وال پست ها ستونهایی هستند که در سازه های با دهانه های بزرگ مانند سوله به کار می روند، به هیچ وجه خاصیت باربری نداشته و صرفاً جهت اتکا و کاهش طول دیوارچینی به کار می روند، از پایین به فونداسیون و از بالا به وسیله پیچ و مهره به رفتر متصل می شوند. از آنجاییکه باربر نیستند فونداسیون مجزایی نیاز ندارند و می توانند روی شناژ هم تعبیه شوند.

ورق گالوانیزه:

ورق آهنی می باشد که با لایه ای از روی پوشش داده شده است. هرچه ضخامت فلز روی بیشتر باشد طول عمر ورق های گالوانیزه افزایش می یابد.

ونت-هواکش (Vent):

مجرایی که فقط به منظور خارج کردن گازها و بوهای نامطبوع ساختمان به خارج از بنا استفاده می گردد.

وندر لیست (Vendor List):

پیمانکار موظف است مصالح مورد نیاز عملیات اجرایی را از منابع مورد تائید کارفرما تهیه نماید. لیست تامین کنندگان مصالح مورد نیاز پروژه که توسط مشاور و کارفرما تعیین می شوند را وندرلیست می گویند.

ویبراتور(Vibrator):

وسیله ای است که جهت تراکم بتن استفاده می شود. ویبراتور به وسیله لرزش، هوای داخل بتن را خارج نموده و آن را متراکم می کند. قطر لرزاننده خرطومی ۲/۵ تا ۷/۵ سانتیمتر بوده و معمولاً زمان لازم برای لرزاندن بین ۵ تا ۱۵ ثانیه می باشد. تجربه نشان داده که ویبره زدن باید تا ظاهر شدن یک لایه شفاف روی بتن (شیره بتن) ادامه پیدا کند و بعد از مشاهده لایه شفاف متوقف شود.

ویبره بدنه:

این ویبراتور از سمت خارج به بدنه قالب متصل شده و با ایجاد ارتعاش و لرزاندن قالب، باعث تراکم بتن می شود. معمولا در جاهایی که استفاده از ویبراتور معمولی امکان پذیر نبوده و یا مقاطع سازه بسیار نازک باشد و امکان ویبره زدن درونی وجود نداشته باشد، از ویبره بدنه استفاده می شود. اتصال مستقیم ویبره به بدنه قالب مجاز نبوده و باید از طریق اتصالات مکانیکی مناسب، عمل ارتعاش به قالب منتقل گردد و ضمناً محل نصب ویبره می بایست طوری انتخاب گردد که ارتعاش در سراسر قالب پخش گردد.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری