اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

 

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (ن)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

نئوپرن(Neoprene):

عبارت است از المان هایی از جنس لاستیک مصنوعی که با ترکیب خاص ساخته شده و به صورت بالشتک به عنوان تکیه گاه، جهت بسیاری از سازه ها از جمله عرشه پلها استفاده می شود. این بالشتکهای لاستیکی بصورت دایره ای یا مستطیلی ساخته شده و توسط لایه هایی از جنس فولاد تقویت می گردند.

نعل درگاه:

زمانی که قسمت بالای درب و یا پنجره با تیر فوقانی فاصله داشته باشد، با قرار دادن یک پروفیل در قسمت بالای درب و پنجره از فشار  بار ادامه دیوار چینی بر روی درب و پنجره جلوگیری به عمل می آوریم، به این پروفیل اصطلاحاً نعل درگاه می گویند. دو سرنعل درگاه بر روی لبه دیوارهای طرفین درب و پنجره قرار می گیرد.

بهتر است حداقل 20 سانتیمتر از نعل درگاه روی دیوارها قرار بگیرد. نعل درگاه می تواند از نبشی سپری، IPE و یا ناودانی به صورت تکی یا دوبل باشد. بهتر است بین نعل درگاه و چارچوب درب فاصله 2 تا 3 سانتیمتری باشد تا در اثر بار وارده از دیوار به نعل درگاه و خیز ایجاد شده، این خیز به چارچوب منتقل نشود.

نیروی بلند شدگی(Uplift):

بلندشدگی کل یا قسمتی از سازه از سطح زمین در اثر نیروهای کششی(از پایین به بالا) را آپ لیفت می گویند. در سازه های قاب خمشی در گوشه های ساختمان و در ساختمان های بادبندی در محورهای بادبندی صورت می گیرد. برای برطرف کردن این مشکل استفاده از پی های نواری یا گسترده یا احداث شمع بتنی(چاهک) یا افزایش تعداد مهاربندها در طبقه همکف توصیه می گردد.

نیوجرسی:

موانع پیش ساخته بتنی یا پلاستیکی(پرشده با آب) می باشند که جهت جداسازی مسیر رفت و برگشت جاده ها و خیابان های اصلی و فرعی، تقسیم محوطه و مسدود کردن مسیر و کنترل ترافیک مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول بنا به شرایط و نوع مصرف در طول و ارتفاع مختلف تولید می گردد.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری