اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

 

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (ل)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

لاریز:

گاهی مجبور هستیم به دلایلی یک دیوار را در دو مرحله اجرا نماییم، برای آنکه دو قسمت دیواره به همدیگر قفل و بست شده و با هم کار کنند باید در هر ردیف یک آجر عقب بنشینیم تا دیوار جدید به آن قفل و بست شود، به این طریقه لاریز می  گویند.

لچکی :

ورقهای مثلثی شکل هستند که برای تقوی بالهای نبشی و یا جهت تقویت بیس پلیت و یا ورق های زیرسری، داخل آن تعبیه شده و به طور کامل (دورتادور) جوش داده می شود.

لغاز:

دیوار دوطرف درگاه می باشد که به صورت پایه آجری، بار نعل درگاه را تحمل می کند و محل اتصال چارچوب های درب و پنجره نیز می باشد.

لقمه:

یک قطعه کوچک بتنی یا پلاستیکی که بین آمارتور و قالب یا کف گذاشته می شود تا فاصله لازم بین آرماتور و قالب را تامین کند. به لقمه های بتنی کاور یا اسپیسر هم گفته می شود.

لیسه ای کردن:

ایجاد سطحی صاف و کاملاً صیقلی روی بتن یا ملات را اصطلاحاً لیسه ای کردن می گویند. این کار معمولاً با ماله فلزی یا ماله برقی(پروانه ای) انجام می گیرد.

لیسه ای کردن

لیکا (Leaca) :

Light Expanded Clay Aggregate

دانه رس سبک منبسط شده می باشد. این دانه ها از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارت حدود 1200 دیجه سانتیگراد به دست می آید. داخل دانه ها دارای بافت اسفنجی و سیاه رنگ است و پوشش رویه آن قهوه ای می باشد. وجود تخلخل و فضای خالی بین دانه ها، سبب ایجاد فضای خالی برابر با 73 تا 88 درصد فضای کل می گردد. این میزان تخلخل سبب ایجاد ویژگیهای مهمی چون وزن کم، عایق حرارت، عایق صوت، باز دارنده نفوذ رطوبت، مقاومت در برابر یخ زدگی، تراکم ناپذیری تحت فشار ثابت و دائمی، فساد ناپذیری و مقاومت در برابر آتش، می گردد. از دانه لیکا جهت تولید بلوک دیواری و سقفی، بتن سبک و پر کننده فضای خالی استفاده می گردد. در راهسازی نیز از تراکم ناپذیری لیکا برای کنترل نشست پلاستیک بسترهای سست استفاده می شود.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری