اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

 

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (ق)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

قالب بندی: 

هدف از قالب بندی این است که بتوان بتن را در شکل و محدوده روداری های مجاز نگهداری کرده و نمای دلخواه را به سطح بتن داد. قالب باید بتواند وزن بتن را تا هنگام سخت شدن و کسب مقاومت لازم تحمل نماید. از اجزاء قالب می توان به رویه قالب، بدنه قالب، داربست مدولار، پاشنه، پشت بندهای افقی و قائم، چپ و راست ها، سلجر، کمرکش، میان بولت، مهره خروسکی، جک، کلمپس، پیج تنظیم، کنج داخلی، کنج بیرونی، سه گوش(پخی)، گیره، پین و گوه، بولت عصایی و مغزی آب بندی اشاره کرد.

جهت سازه های مختلف و با توجه به نوع عملکرد آنها، از قالب های لغزنده، بالا رونده، قالب پرنده، قالب هیدرولیکی تونل ها و … استفاده می شود. عملیات قال بندی را کفراژ و باز کردن قالب را دکفراژ می گویند.

سلجر(soldier):

پشت بند قائم در قالب بندی می باشد که در زیر نمونه فلزی آن را مشاهده می کنید.

سه گوش (پخ قالب):

در کنج قالبهای ستون، دیوار و تیرها، هنگام باز کردن قالب جهت جلوگیری از جدا شدن گوشه های تیز ستون از فتیله های مثلثی شکل استفاده می گردد تا بین کنجها شکننده نباشد. این عضو را سه گوش می نامند. دور قالبهای چوبی می بایستی فتیله و سه گوش را به گوشه قالب میخ کرد و در قالبهای فلزی، این عضو توسط تسمه به بدنه قالب متصل می گردد ابعاد پخی حدود 5/2 سانتیمتر اختیار می گردد.

قالب تونلی:

قالب هایی به شکل L معکوس که از کنار هم قرار گرفتن آنها سلول هایی تشکیل می شود که می توان بتن سقف و دیوار را همزمان اجرا نمود و یکی از روش های مدرن استفاده شده برای اجرای انبوه سازی می باشد این روش ضمن افزایش سرعت و کیفیت اجرا، عملکرد و رفتار سازه ای و لرزه ای مجموعه سازه را به لحاظ یکپارچگی اعضا و اتصالات آن ها به نحو چشم گیری بهبود می بخشد. پس از بتن ریزی دیوار و سقف و سخت شدن بتن با فاصله دادن قالب ها از جدارهای بتن ریزی و با حرکت افقی روی چرخ با غلتک، قالب ها یکپارچه از طبقه جدا می گردند. اجرای این سیستم در کلیه پهنه های لرزه ای ایران حداکثر تا 15 طبقه یا 50 متر از پایه بلامانع می باشد.

قالب لغزنده:

قالب لغزنده یک روش اجرائی جهت قالب بندی سازه های مرتفع مانند سیلوها، پایه های پل، هسته مرکزی ساختمانها، دودکش ها و سدها است که در طول اجرای این روش و بتن ریزی سازه، سطح قالب دائما در تماس با بتن بوده و تا پایان اجرای سازه سطح قالب از بتن فاصله نمی گیرد و قالب لغزنده عمودی توسط یک سری جک هیدرولیکی به بالا کشیده می شود. اساس روش اجرا این است که قالب به ارتفاع حدود یک متر در فواصل زمانی متناوب  به بالا کشیده می شود و در ضمن بالا کشیدن قالب، عملیات آرماتور بندی و بتن ریزی ادامه می یابد.

ضمن حرکت قالب به سمت بالا، بتن سفت شده از قسمت زیرین قالب خارج می گردد. سرعت بالا کشیدن قالب بستگی به زمان گیرش بتن دارد و در صورت تحمل کردن وزن بتن، قالب به سمت بالا حرکت می کند. قالب لغزنده به صورت عمودی و افقی مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب میز پرنده:

قالبی است که اجزاء آن (خرپا، تیراصلی، تیرچه و رویه) به طور کامل به یکدیگر متصل گردیده، تشکیل یک عضو واحد را داده و سپس در محل مورد نظر، جهت اجرای سقف، قرار می گیرد و پس از بتن ریزی بدون جداسازی اجزاء آن به صورت افقی از زیر سقف برون کشیده شده و در محل سقف بعدی جاگذاری می شود.

قپان کردن:

شاقول کردن بدنه ساختمان ها جهت اجرای دیوار چینی نما، سیمانکاری بدنه و اجرای سنگ نما را قپان کردن می گویند. بهتر است جهت پایداری عضو قائم قپان از سیم یا مفتول نازک استفاده گردد تا در صورت وزیدن باد، شاقول از خط قائم خارج نگردد.

قراردادهای ساختمانی:

قراردادهای ساختمانی شامل موراد زیر می باشد:

  • براساس فهرست بها
  • پیمان مدیریت
  • برآورد کلی با قیمت ثابت
  • براساس مترمربع زیربنا
  • کلید در دست
  • طرح و اجرا (EPC)

قرضه:

به منابعی اطلاق می گردد که کسری خاک مورد نیاز جهت خاکریزی از آنها تامین می شود. قرضه بر سه نوع بوده و به شرح زیر است.

الف- قرضه جانبی                ب- قرضه موضعی                    پ- قرضه منتخب

قرضه جانبی: قرضه ایست موجود در حریم قانونی راه و در صورت بلامانع بودن در نزدیکی و مجاورت حریم راه.

قرضه موضعی: قرضه ایستا که از منابع مناسب موجود در طول راه و با رعایت حداقل فاصله حمل تعیین می شود.

قرضه منتخب: قرضه ایست متشکل از مصالح رودخانه ای و یا کوهی و یا مصالحی با مشخصات معین که از منابع خاص تامین می شود. مصالح قرضه منتخب برای خاک مصرفی در سازه، قبل از شروع عملیات باید مورد آزمایش قرار کیرد تا کیفیت آن تعیین شود.

قلاب دوخت:

میلگردی که میلگردهای طولی واقع در محیط مقطع یک عضو (تیر، ستون و دیوارهای برشی) را در بر گیرد قلاب دوخت می گویند. یک انتهای آن دارای زاویه خم 135 درجه و طرف دیگر آن به دلیل مشکلات اجرایی تحت زوایه 90 درجه خم می گردد. محل خم زوایه 90 درجه قلاب ها می بایستی به صورت یک در میان در طول عضو جابجا گردند.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری