اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

 

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (غ)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

غلطک ها:

از غلطک ها برای کوبیدن و متراکم کردن خاکها و بعضاً آسفالت استفاده می شود. در ادامه به معرفی انواع غلطک می پردازیم.

غلطک چرخ فولادی:

این غلطک ها از قدیمی ترین وسایل کوبیدن خاک بوده و برای کوبیدن و متراکم نمودن خاکهای دانه ای، نظیر شن وماسه و سنگ شکسته مناسب می باشند. از این غلطک برای اطو کردن خاکهایی که قبلاً با غلطک پاچه بزی کوبیده شده اند نیز استفاده می شود.

مورد دیگر استفاده از غلطک چرخ فولادی، کوبیدن لایه های آسفالتی می باشد. وزن این غلطک ها بین ۳ تا ۱۸ تن و نیروی وارد آمده به سطح خاک بین ۱۰ تا ۹۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع متغیر می باشد. ضخامت متوسط لایه خاک متراکم شده توسط این غلطک ها بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر می باشد.

غلطک پاچه بزی:

این غلطک ها مناسب ترین وسیله برای کوبیدن و متراکم کردن خاک های ریزدانه و چسبنده، نظیر خاک رس، رس ماسه دار و رس لای دار می باشند. غلطک پاچه بزی از یک یا چند استوانه فلزی که بر روی آنها خارهایی تعبیه شده تشکیل شده و یا به صورت خودرو بوده یا توسط تراکتور با قدرت زیاد کشیده می شود. وزن این غلطک ها بین ۳ تا ۱۸ تن و نیروی وارد آمده به سطح خاک بین ۷ تا ۵۶ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع متغیر می باشد. ضخامت متوسط لایه خاک متراکم شده توسط این غلطک ها بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر می باشد.

غلطک چرخ لاستیکی:

این غلطک ها به دو نوع سبک وزن با چرخ های کوچک و سنگین وزن با چرخ های بزرگ تقسیم شده و برای کوبیدن خاک های ماسه ای، رس ها، لای ها و یا مخلوطی از آنها استفاده می گردند. وزن این غلطک ها از ۴۵ تن تا ۱۸۰ تن قابل افزایش بوده و ضخامت لایه خاکی که با این نوع غلطک می توان متراکم کرد حدود ۶۰ سانتیمتر می باشد. از غلطک چرخ لاستیکی برای متراکم کردن خاک بستر فرودگاه ها و سدهای خاکی و آسفالت استفاده می شود.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری