اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

 

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (ش)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

شاپ دراوینگ (Shop drawing):

به نقشه های گفته می شود که جزئیات دقیق یک قطعه شامل ضخامت، تعداد، طول، عرض و سایر مشخصات لازم جهت ساخت قطعه ای را دارا بوده و از روی نقشه های اصلی و اولیه تهیه می شوئ و قطعه در کارگاه از روی آن ساخته می شود. در مرحله تهیه نقشه های فوق باید توجه و دقت بسیاری صورت گیرد چرا که هرگونه اشتباهی در این مرحله باعث خسارت مالی خواهد شد.

شات بلاست (Shot blast) :

تمیزکاری، رنگ زدایی و آماده کردن سطوح فلزی جهت رنگ کاری (طوریکه رسوبات از سطح فلز پاک گردیده و زمینه خاکستری فلز نمایان گردد) به وسیله دستگاهی به همین نام، که در آن ساچمه های فولادی بوسیله نیروی هوا فشرده، شتاب گرفته و بر روی سطوح مورد نظر پاشیده می شوند. در این دستگاه ها دیگر خبری از هوای فشرده و مزایا و معایب آن نیست و سیستم پرتاب کننده ساینده، یک فلکه دوار است که با سرعت حول یک محور می چرخد. ساچمه های فولادی (از جنس کربن استیل و دارای زاویه) از دریچه مخصوصی تحت زاویه و دبی معین وارد این فلکه می شوند و بر روی سطح مورد نظر پرتاب می شوند. دستگاه های فوق بیشتر برای انجام عملیات تمیزکاری و آماده سازی در تعداد و سطوح بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

شادولاین:

از انواع ورق های موج دار گالوانیزه و سیاه ( همراه با رنگ کوره ای-کارخانه ای) که به لحاظ شکل خاص موجهایش آن را شادولاین می گویند. از انواع دیگر ورق های موجدار می توان به ورق های سینوسی و ذوزنقه ای نیز اشاره کرد. این ورق ها معمولاً در بام های شیب دار و پوشش دیوارها، جهت هدایت آسان آب و جلوگیری از نفوذ رطوبت مورد استفاده قرار می گیرند.

شاتکریت (Shotcrete):

پاشیدن ملات سیمانی یا بتنی به جداره داخل تونل و یا شیروانی ترانشه ها (دیوارهای گودبرداری) و یا دیوارهای (3d  پانل) را شاتکریت می گویند. پوششی که بدین طریق به دست می آید سطحی ناصاف بوده و در صورت نیاز پرداخت می گردد. شاتکریت تا اندازه ای ناهمواریهای سنگها را پر کرده و در اثر مقاومت برشی اولیه خود باعث محدود شدن و یا جلوگیری از حرکات نسبی سنگهای جداره تونل و دیواره ترانشه ها و در نتیجه پایداری سطوح حفاری شده می گردد.

شانه راه:

آن قسمت از کف راه (کنار روسازی) که برای توقف اضطراری وسایل نقلیه اختصاص داده شده است.

شاقول :

وسیله ای است که جهت کنترل امتداد قائم به کار می رود. اجزای شاقول عبارتند از:

  • وزنه مخروطی شکل که حدود 50 گرم وزن داشته و از جنس برنج یا مس می باشد.
  • ورق فلزی نازکی که دارای سوراخی در وسط می باشد و ریسمان از آن عبور می کند. به این ورق فلزی مربعی شکل ترکی می گویند و اندازه ضلع آن برابر قطر وزنه مخروطی می باشد.
  • ریسمان که طول آن به هر اندازه ای می تواند باشد و به همین خاطر در ارتفاع زیاد نیز قابل استفاده است.

شمشه (شمشه گیری) :

وسیله ای است که جهت کنترل راستای کار اجرا شده، هم در جهت افقی و هم در جهت قائم و مورب، به کار می رود. کنترل کار با شمشه را شمشه گیری می گویند. جنس شمشه ها از چوب، آهن یا آلومینیوم می باشد.

شناژ :

برای اینکه فونداسیونها به یکدیگر اتصال کامل داشته باشند و در موقع نشست های احتمالی و یا تکانهای ناگهانی حادثه ای به وجود نیاید، فونداسیونها را به وسیله رابط های بتنی که اصطلاحاً شناژ نامیده می شوند به یکدیگر متصل می سازند.

شناژ افقی :

شناژ افقی یک کلاف بتنی است که برروی دیوار با مصالح بنایی (زیر سقف و روی تمام دیوارهای باربر) اجرا می شود. هدف از اجرای شناژ افقی، اتصال کامل با شناژ قائم و ایجاد مقاومت بیشتر در برابر نیروهای جانبی (باد و زلزله) و جلوگیری از نشست های نامتقارن می باشد. در شناژ افقی حداقل 4 میلگرد طولی به قطر 10 میلیمتر و خاموت به قطر 6 میلیمتر در فواصل 15 و 20 سانتیمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

شوت(ناوه) :

وسیله ای است که جهت انتقال بتن به کار می رود. دارای سطح مقطع مستطیلی یا دایراه ای می باشد که شکل دایره ای آن در جاهاییکه فاصله انتقال زیاد است بیشتر به کار می رود و مقطع مستطیلی شکل در ارتفاع کمتر کاربرد دارد. در شکل صفحه بعد یک نمونه شوت که در انتهای تراک میکسر جهت انتقال بتن قرارداد را مشاهده می کنید.

شیشه سکوریت :

شیشه تک لایه ای است که در حرارت حدود 900-800 درجه سانتیگراد به استقامتی بالاتر از مقاومت شیشه معمولی رسیده و امکان شکستگی و آسیب پذیری آن به حداقل می رسد.

شیشه لمینیت :

شیشه لمینیت از دو لایه شیشه و یک لایه طلق در وسط آن تشکیل شده است. این سه لایه به طور همزمان حرارت داده شده و به صورت یکپارچه در می آید، به طوریکه شیشه پس از شکستن به هیچ عنوان از طلق جدا نمی شود.

شیلنگ تراز :

بهترین وسیله در کارگاه جهت تراز کردن نقاط می باشد. شیلنگی طویل با قطر حدود یک سانتیمتر که در موقع استفاده، از آب پر شده و از آنجایی که سطح آب در دو سر شیلنگ همیشه در یک تراز است جهت هم تراز کردن نقاط با هر فاصله ای استفاده می شود. لازم به ذکر است در صورتیکه به جای آب از گازوییل استفاده می شود، کارایی بهتری خواهیم داشت.

شیم پلیت (Shim Plate) :

ورق های کوچکی که جهت ایجاد فاصله بین دو جسم استفاده می شود را اصطلاحاً شیم پلیت می گویند. از این ورقها در تراز نگه داشتن صفحات نیز استفاده می گردد.

منبع : کتاب اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی

نویسنده : حسین حدادزاده نیری