اصطلاحات بر اساس حروف الفبا

الفبپتثجچحخدذرزژسش
صضطظعغفقکگلمنوهی

اصطلاحات رایج در کارگاه های عمرانی (س)

سایت مهندس پلاس در این سری از مقالات سعی در آشنایی بیشتر شما مهندسین گرامی با اصطلاحات رایج کارگاه های عمرانی را دارد. این اصطلاحات عمرانی به ترتیب حروف الفبا قرار داده می شود پس با ما همراه باشید.

سازه فضاکار (خرپای فضایی) :

سیستم خرپای سه بعدی است که دهانه های آن از دوطرف گسترش یافته اند و اعضای آن در کشش یا فشار می باشند. سازه های فضاکار از مدول های یکسان و تکرار شونده با لایه های موازی در بالا و پایین (مشابه عناصر فوقانی و تحتانی خرپا) تشکیل می گردد. ارتفاع سازه فضا کار می تواند 3% تا 5% طول دهانه باشد. اجرای سیستم سازه فضاکار در فضاهای وسیع با سقف افقی و سقف های شیب دار و منحنی دار مانند ساختمان نمایشگاه ها، سقف پارکینگ و آشیانه هواپیماها احداث می گردد.

سازه نگهبان :

در بسیاری از پروژه های ساختمانی لازم است زمین به صورتی خاکبرداری شود که جداره های آن قائم یا نزدیک به قائم باشد. این کار ممکن است به منظور احداث زیرزمین، کانال، منبع آب و… صورت گیرد. فشار جانبی وارد بر این جداره ها، ناشی از رانش خاک بر اثر وزن خود و نیز سربارهای احتمالی روی خاک کنار گود می باشد. این سربارها می توانند شامل خاک بالاتر از تراز افقی در لبه گود، ساختمان های مجاور، بارهای ناشی از بهره برداری از معابر مجاور و… باشند، به منظور جلوگیری از ریزش ترانشه و تبعات منفی احتمالی ناشی از این خاکبرداری، سازه های موقتی را برای مهار تراشه ایجاد و اجراء می کنند که به آن سازه های نگهبان می گویند.

سازه نگهبان

اهداف اصلی ایمن سازی جداره های گود با استفاده از سازه نگهبان عبارتند از :

حفاظت جان انسان های خارج و داخل گود، حفظ اموال خارج و داخل گود و فراهم آوردن شرایط ایمن و امن و مطمئن برای اجرای کار، پایدارسازی جداره های گودبرداری به صورت ها و روش های مختلفی صورت می گیرد که از جمله آن ها می توان به روش های مهارسازی، دوخت به پشت (نیلینگ)، دیواره دیافراگمی، مهار متقابل، اجرای شمع، سپرکوبی و اجرای خرپا اشاره نمود.

سپتیک تانک :

سپتیک تانک ساده ترین نوع تک واحدی تصفیه فاضلاب است که همزمان تصفیه مکانیکی (ته نشینی فاضلاب سنگین) و تصفیه زیستی (تجزیه فاضلاب با کمک باکتری های بی هوازی) را انجام می دهد. سپتیک تانک به صورت انبار استوانه ای شکل و از جنس بتن مسلح با سیمان ضد سولفات می باشد که از داخل و خارج پلیمرهای شیمیایی ایزوله گردیده و در ظرفیتهای مختلف ساخته می شود.

سرسفت :

در دیوار چینی، چناچه دیوار از راستای قائم به سمت جلو انحراف داشته باشد اصطلاحاً می گویند دیوار سرسفت شده است.

سروا افتاده:

دی دیوار چینی، چناچه دیوار از راستای قائم به سمت عقب انحراف داشته باشد اصطلاحاً می گویند دیوار سروا افتاده شده است.

سختی :

از لحاظ سازه ای، مقاومت جسم در برابر تغییر شکل را سختی می گویند. در تعریفی دیگر مقاومت مواد و مصالح در برابر خراشیده شدن نیز سختی نامیده می شود که واحد آن موس می باشد.

سرو ته زدن:

هنگام دیوار چینی و یا نصب کاشی و ازاره، در ردیف اول، جهت کنترل اجرای کار، همزمان با گونیا کردن می بایست طول ابتدائی و انتهائی هر فضا بطور مساوی اختیار گردد. این عمل را سر و ته زدن می نامند.

سفیدک (شوره) :

در خاک رس معمولی مقداری سولفات، از جمله سنگ گچ نیز یافت می شود. این سولفات ها اگر در آجر باقی بمانند، پس از مصرف کردن آجر در ساختمان، با جذب آب، در سطح آجر ظاهر شده و در نمای ساختمان به صورت پودر سفیدرنگی مشاهده می گردند که به آن سفیدک یا شوره می گیوند. در صورت ناچیز بودن می توان آن را جارو کرد و چناچه شوره زیاد باشد آن را چند بار با آب و جارو شست و اگر با شستن برطرف نشد می توان با اسید رقیق برس سیمی شوره های حاصله را ازنما پاک کرد.

سقف تیرچه و بلوک :

دال یک طرفه ای است که برای کاهش بار مرده از بلوک های توخالی سفالی یا بتنی به منظور پرکردن حجم سقف استفاده می شود. در این سقف ها از تیرچه های خرپایی یا تیرچه های پیش تنیده با فواصل 50 سانتیمتر و حداکثر 75 سانتیمتر از یکدیگر استفاده می گردد.

سقف تیرچه و بلوک

کلاف میانی ( Tie beam):

برای جلوگیری از پیچش تیرچه های بتنی ( T شکل) و برای توزیع یکنواخت بار و تقویت دیافراگم افقی سقف و نیز در محل هایی که بار منفرد وجود دارد از کلاف میانی بتنی عمود بر جهت تیرچه ها استفاده می شود که به آن اصطلاحاً تای بیم یا کلاف عرضی گفته می شود. حداقل عرض کلاف میانی، مساوی عرض پاشنه تیرچه و ارتفاع آن به ضخامت سقف برابر خواهد بود. برای دهانه های بیشتر از 4 متر یک کلاف، 4 تا 7 متر دو کلاف و بیشتر از 7 متر سه کلاف مورد نیاز می باشد.

میلگرد حرارتی: 

در سقف های تیرچه و بلوک پس از کار گذاشتن بلوک ها و شمع بندی، میلگردهایی در دو جهت عمود بر هم در قسمت روی سقف تعبیه می شوند. این میلگردها با قطر 6 تا 10 میلیمتر جهت یکپارچگی دال با تیرهای تکیه گاهی(بتنی یا فلزی) وجلوگیری از تنش های کششی ناشی از تغییرات دما بوده و به آن میلگرد حرارتی می گویند. این میلگردها از به وجود آمدن ترک های عمیق در سطح بتن جلوگیری می نمایند.

میلگرد منفی :

در سقف های تیرچه بلوک، در تکیه گاه ها و طره ها (کنسول ها) میلگردهایی جهت مقابله با لنگر خمشی (ممان منفی) تعبیه می شود که به آن میلگرد منفی می گویند.

سقف طاق ضربی : 

از انواع سقف بوده و در آن تیرها، که از IPE می باشد با فاصله حدوداً یک متری کنار هم قرار گرفته و بین آنها با آجر و ملات گچ و خاک پر می شود. طرز قرار گرفتن آجرها بین هر دو تیر مجاور قوسی بوده، یعنی دارای حدود 2 الی 3 سانتیمتر خیز می باشد.

سقف مرکب (کامپوزیت) :

سقفی متشکل از تیرآهن و دال بتنی می باشد که ابتدا تیرریزی در فواصل حدوداً یک متری صورت گرفته و روی آن دال بتنی( حداقل به ضخامت 8 سانتی متر) اجرا می شود. جهت مهار برش افقی در محل تماس تیر فولادی و دال بتنی و نیز درگیری بهتر بتن و فولاد معمولاً روی تیرها نبشی یا ناودانی های کوچکی در فواصل معین جوش داده می شود که به آنها برش گیر یا گل میخ می گویند.

سقف کاذب :

سقف سبکی است که زیر سقف اصلی باربر قرار گرفته و باربر نمی باشد و از دلایل اصلی استفاده از این سقف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- عبور لوله ها و کانال های تاسیساتی

2- کاهش ارتفاع سقف (سرویس بهداشتی)

3- پوشش تیرهای باربر با دهانه های بزرگ (خرپاها)

4- متناسب کردن فضای کاربری

لازم به ذکر می باشد که سقف کاذب در فضاهای به کار گرفته شده به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز نقش مهمی را ایفا می کند. از انواع این سقف می توان به سقف کاذب با پوشش رابیتس و گچ، پوشش با قطعات پیش ساخته گچی، آلومینیومی (دامپا) و فایبرگلاس اشاره کرد.

سقف کرمیت :

در سیستم سقف کرمیت که به نام ابداع کننده آن، آقای محمد جعفر کرمی می باشد، از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. این تیرچه ها از یک تسمه در بال تحتانی و یک میلگرد خم شده در جان و یک تسمه در بال فوقانی تشکیل شده اند. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت) و یا هر پرکننده سبک استفاده می شود. در این نوع سقف نیازی به شمع بندی نمی باشد.